X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.05.2020 р. № 2156/6/99-00-17-03-01-06/ІПК

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення [...] про надання індивідуальної податкової консультації на отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм податкового законодавства щодо акцизних накладних.

Підприємство у зверненні зазначає, що надає послуги зі зберігання пального, є платником акцизного податку та має ліцензію на зберігання пального.
Для забезпечення своєї діяльності зі зберігання пального Підприємство використовує пересувний транспортний засіб (маневровий тепловоз), за допомогою якого здійснюється доставка маневровими коліями пального в пересувних акцизних складах (залізничні цистерни) до резервуарів, розташованих на акцизних складах Підприємства. Для заправки маневрового тепловоза Підприємство придбаває дизельне паливо, яке постачальники на вларних автозаправниках привозять до колії, на якій знаходиться тепловоз, та здійснюють злив пального безпосередньо в паливний бак тепловоза, який в розумінні п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу не є акцизним складом.

На виконання п. 231.3 ст. 231 Кодексу постачальником складається у двох примірниках акцизна накладна, яка реєструється в Єдиному реєстрі акцизних накладних в терміни, визначені п. 231.6 ст. 231 Кодексу.

Відповідно складеним акцизним накладним відбувається перехід права власності на пальне від постачальників до Підприємства та відбувається зміна акцизного складу (без фактичної зміни транспортного засобу).

В момент заправки маневрового тепловоза складається та реєструється акцизна накладна в одному примірнику з кодом операції «1».

На підставі інформації, наведеної вище, Підприємство просить надати роз’яснення щодо правомірності супроводження Підприємством операцій з придбання пального, заправки маневрового тепловозу та списання пального для власних потреб акцизними накладними.

Відповідно до п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу реалізація пального - це будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам.

Отже, згідно з наданим у п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначенням реалізація пального (операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального) може здійснюватися як з переходом, так і без переходу права власності на таке пальне.

Згідно із п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу акцизний склад - це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Відповідно до п.п. 14.1.6-1 п. 14.1 ст. 14 Кодексу акцизний склад пересувний - транспортний засіб (автомобільний, залізничний, морський, річковий, повітряний, магістральний трубопровід), на якому переміщується та/або зберігається пальне на митній території України.

Транспортний засіб набуває статусу акцизного складу пересувного протягом періоду його використання для:

а) переміщення в ньому митною територією України пального, що реалізується (крім пального, що переміщується митною територією.

України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом «а» пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України);

б) зберігання в ньому пального на митній території України;

в) ввезення пального на митну територію України, з якого сплачено акцизний податок або на умовах, визначених ст. 229 Кодексу.

Згідно з п.п. 14.1.224 1 п. 14.1 ст. 14 Кодексу розпорядник акцизного складу пересувного - це суб’єкт господарювання - платник акцизного податку, який є власником пального або здійснює діяльність з виробництва спирту етилового та який з використанням транспортного засобу незалежно від того, кому належить такий транспортний засіб:

реалізує або зберігає пальне або спирт етиловий;

ввозить пальне на митну територію Україні, з якого сплачено акцизний податок або на умовах, визначених статтею 229 цього Кодексу.

При переході від одного суб’єкта господарювання до іншого права власності на пальне або спирт етиловий, що переміщується та/або зберігається у транспортному засобі, відбувається зміна розпорядника акцизного складу пересувного.

Платник податку при ввезенні на митну територію України пального, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 Кодексу, або реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи (п. 231.1 ст. 231 Кодексу).

При переході права власності від одного суб’єкта господарювання до іншого на пальне, що знаходиться у транспортному засобі, змінюється розпорядник акцизного складу пересувного, а транспортний засіб стає іншим акцизним складом пересувним і на таку операцію складається акцизна накладна (п. 231.1 ст. 231 Кодексу).

Акцизна накладна складається платником податку в день ввезення на митну територію України пального чи в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального (п. 231.3 ст. 231 Кодексу).

Перехід права власності на пальне, що переміщується та/або зберігається у транспортному засобі, від одного суб’єкта господарювання до іншого вважається реалізацією пального з одного акцизного складу пересувного до іншого.

При цьому суб’єкт господарювання, від якого переходить право власності на таке пальне, вважається особою, яка реалізує пальне, а суб’єкт господарювання, до якого переходить право власності на таке пальне, вважається отримувачем пального.

Отже, перехід права власності на пальне від одного суб’єкта господарювання до іншого без його фізичної передачі (відпуску, відвантаження) вважається реалізацією пального тільки для пального, що переміщується та/або зберігається у транспортному засобі.

При такому переході права власності на пальне складається акцизна накладна, в якій суб’єкт господарювання, від якого переходить право власності на таке пальне, зазначається як особа, яка реалізує пальне, а суб’єкт господарювання, до якого переходить право власності на таке пальне, як отримувач пального.

Щодо акцизних накладних при переміщенні пального у пересувному акцизному складі до акцизного складу Підприємства

Відповідно до п.п. 14.1.2241 п. 14.1 ст. 14 Кодексу розпорядником пересувного акцизного складу є тільки власник пального, тому акцизні накладні на операції з реалізації пального з акцизного складу пересувного на інший акцизний склад пересувний може складати тільки власник пального.

У випадку, якщо Підприємство не є власником пального, яке транспортується маневровими коліями в пересувних акцизних складах на акцизний склад, Підприємство не може складати акцизні накладні при реалізації пального з акцизного складу пересувного на інший акцизний склад пересувний.

Акцизні накладні на такі операції можуть складатися тільки власником пального.

Акцизні накладні на операції з реалізації пального з акцизного складу пересувного на акцизний склад Підприємства також складаються розпорядником акцизного складу пересувного (власником пального).

Інформації, наведеної у зверненні Підприємства, недостатньо для того, щоб встановити відповідність відображення в акцизних накладних операцій з реалізації пального (при придбанні пального, при доставці пального маневровими коліями в пересувних акцизних складах на акцизний склад Підприємства) фактичній сутності проведених операцій, оскільки Підприємством не надано будь-яких первинних документів, фіксуючих факти здійснення Підприємством господарських операцій, у зверненні відсутня інформація щодо того, при здійсненні яких операцій з фізичного відпуску пального постачальником складаються акцизні накладні на операції з реалізації пального, кому належить право власності на пальне, обсяги якого зазначені в акцизних накладних, на дату складання таких накладних тощо, що унеможливлює надання Підприємству остаточної відповіді.

Щодо заправлення пальним маневрових тепловозів

Відповідь на питання щодо відповідності відображення Підприємством в акцизних накладних операцій з заправлення маневрового тепловоза фактичній сутності проведених операцій залежить від моменту переходу права власності на пальне - при заправленні пальним маневрового тепловоза або при здійсненні фізичного відпуску пального в автозаправник постачальника.

Для визначення відповідності відображення Підприємством в акцизних накладних операцій з заправлення маневрового тепловоза фактичній сутності проведених операцій не надано будь-яких первинних документів, фіксуючих факти здійснення Підприємством господарських операцій, що унеможливлює надання Підприємству остаточної відповіді.

Відповідно до Закону України від 19 грудня 1995 року №481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі - Закон №481):

зберігання пального - це діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик (ст. 1 Закону № 481);

оптова торгівля пальним - це діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам (ст. 1 Закону № 481);

оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії (ст. 15 Закону № 481);

до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, надання послуг із зберігання пального іншим суб'єктам господарювання та/або реалізація пального іншим особам на підставі ліцензії на право зберігання пального, отриманої відповідно до статті 15 цього Закону, - 500000 гривень (частина друга ст. 17 Закону № 481).

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.