Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) розглянула звернення щодо надання в оренду нерухомого майна іноземному дипломатичному представництву та з урахуванням фактично викладених обставин повідомляє наступне.
Як зазначено у зверненні, фізична особа - підприємець, яка здійснює діяльність на загальній системі оподаткування, отримує дохід від надання в оренду іноземному дипломатичному представництву нежитлового приміщення та
компенсації платежів за комунальні платежі.
Фізична особа - підприємець просить надати роз’яснення чи необхідно реєструватись платником податку на додану вартість (далі - ПДВ) у разі отримання доходу, перевищуючого 1 000 0000 грн., від надання в оренду нежитлового приміщення іноземному дипломатичному представництву, яке звільнено від спати ПДВ та який порядок заповнення податкової накладної, що складається при постачанні послуг неплатнику ПДВ - дипломатичному представництву.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку першої -третьої групи.
Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших
майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Відповідно до загального правила визначення місця постачання послуг (пункт 186.4 статті 186 розділу V ПКУ) місце постачання послуг визначається як місце реєстрації постачальника, за винятком операцій, зазначених у пунктах
186.2 та 186.3 статті 186 розділу V ПКУ.
Для послуг, що пов’язані з нерухомим майном, відповідно до підпункту
186.2.2 пункту 186.2 статті 186 розділу V ПКУ, місцем постачання послуг є фактичне місцезнаходження нерухомого майна.
Таким чином, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання.
У разі здійснення операції з постачання послуг, місцем постачання яких визначено митну територію України, така операція підпадає під дію норм ПКУ, якими регулюються питання оподаткування ПДВ.
Зважаючи на зазначене, операція з постачання послуг з оренди нерухомого майна, яке знаходиться на митній території України, є об’єктом оподаткування ПДВ та у разі якщо загальна сума від здійснення таких операцій протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), фізична особа - підприємець зобов’язана зареєструватися як платник ПДВ відповідно до вимог ПКУ.
Щодо порядку заповнення податкової накладної, складеної при постачанні товарів/послуг неплатнику ПДВ - представнику дипломатичного представництва повідомляємо таке.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПКУ, на дату виникнення податкових зобов’язань цлатник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений ПКУ термін.
Форму податкової накріадної та Порядок її заповнення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі - Порядок № 1307).
Відповідно до пункту 10 Порядку № 1307 Податкова накладна складається в порядку, передбаченому пунктом 2 цього Порядку, у разі постачання, зокрема для власних потреб дипломатичних місій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу цих дипломатичних місій та членами їх сімей, які проживають разом з такими особами, товарів з оплатою у безготівковій формі та послуг, операції з постачання яких відповідно до пункту 197.2 статті 197 розділу V Податкового кодексу України звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
У верхній лівій частині такої податкової накладної робиться відповідна помітка "X" та зазначається тип причини 12. При цьому у графі "Отримувач (покупець)" зазначається найменування юридичної особи (дипломатичної місії) або прізвище, ім'я, по батькові (далі - П. І. Б.) фізичної особи (особи з числа дипломатичного персоналу тД членів їх сімей), а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "200000000000".
Така податкова накладна складається в електронній формі та видається за вибором отримувача (покупця) в один з таких способів: або надсилається в електронному вигляді; або надається у паперовому вигляді шляхом її друкування.
Отже, у разі надання фізичною особою - підприємцем послуг з надання в оренду нерухомого майна іноземному дипломатичному представництву, податкова накладна складається відповідно до вимог пункту 2 Порядку № 1307.
Зазначаємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |