X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.05.2020 р. № 2009/6/99-00-04-01-01-06/ІПК


Державна податкова служба України розглянула звернення платника податків, щодо надання податкової консультації відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) та повідомляє.

Товариство у своєму зверненні просить надати індивідуальну податкову консультацію стосовно правильності відображення податкових зобов’язань з податку на додану вартість шляхом оформлення податкової накладної та розрахунку коригування до неї згідно з діючим законодавством України.

Товариство зазначає, що від покупця отримано попередню оплату та в той же день складено податкову накладну, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).

 Платником самостійно виявлено помилку, а саме загальна сума обсягів постачання за відповідною операцією, зазначена в податковій накладній, не відповідає отриманій суми попередньої оплати.

Після встановлення помилки щодо обсягу постачання, до податкової накладної складено розрахунок коригування.

Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПКУ, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

При цьому згідно з п. 192.1 ст. 192 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної (далі - розрахунок коригування).

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ст. 44 ПКУ.

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

У випадку, якщо платником податку на дату виникнення податкових зобов'язань на операцію з постачання товарів/послуг складено податкову накладну, яка не відповідає первинним документам (сумі попередньої оплати), платник зобов’язаний скласти нову податкову накладну, в якій зазначити відповідний загальний обсяг операцій, визначених первинними документами.

 Такій податковій накладній присвоюється новий порядковий номер та у полі «Дата складання» зазначається дата виникнення податкових зобов'язань продавця.

Якщо така податкова накладна буде зареєстрована в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, визначеного п. 201.10 ст. 201 ПКУ, до платника податку застосовуються штрафні санкції згідно з п. 120 прим. 1.1 ст. 120 прим. 1 ПКУ.

До податкової накладної, яка не відповідає фактичному обсягу здійснених операцій (складена на суму меншу, ніж отримана попередня оплата), у зв'язку з чим загальна сума обсягів постачання за відповідною операцією, не відповідає первинним документам, оформленим за такою операцією, платник податку складає розрахунок коригування, в якому в табличній частині зі знаком «-» відображає показники щодо усіх зазначених в податковій накладній товарів/послуг та у графі 2.1 заповнює код причини коригування «103».

У полі «Дата складання» зазначається «поточна» дата, тобто дата, на яку було виявлено помилку.

Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем.