Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянула звернення щодо оподаткування операції з передачі об’єктів нерухомого майна від нового кредитора первісному кредитору.
Згідно зі ст. 512 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (ст. 513 ЦКУ).
Статтею 514 ЦКУ передбачено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до копії договору цесп, доданого до звернення «Первісний кредитор передає у власність Новому кредитору права вимоги Первісного кредитора до .... (п.п. 1.1 п. 1 договору).
Новий кредитор набуває права вимоги та зобов’язується сплатити Первісному кредитору визначену умовами договору винагороду. Сторони погодили, що у випадку отримання Новим кредитором виконання зобов’язання, шляхом передачі у власність останнього майнових цінностей Боржника в ході примусового виконання судового рішення, зобов’язання Нового кредитора з оплати ціни права вимоги припиняється шляхом передачі таких цінностей Первісному кредиторові (п.п. 3.3 п. З договору)».
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Статтею 165 ПКУ визначено перелік доходів, які не включаються до розрахунку місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, до якого дохід отриманий платником податку внаслідок відступлення права вимоги не відноситься.
Водночас доходи, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 ПКУ, зокрема дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 ПКУ) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни (п.п. «є» п.п. 164.2.17 п. 164,2 ст. 164 Кодексу).
Підпунктом 164.5 ст. 164 Кодексу встановлено, що під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлено Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:
К = 100 : (100 - Сп), де К — коефіцієнт;
Сп -ставка податку, визначена для таких доходів на момент їх нарахування.
Ставка податку на доходи фізичних осіб встановлена у розмірі 18 відсотків (п. 167.1 ст. 167 ПКУ).
Також вказаний дохід, є об’єктом оподаткування військовим збором (далі — збір) (п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Ставка збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
При цьому нормами п. 16і підрозділу 10 розд. XX Кодексу не передбачено застосування коефіцієнту, визначеного п. 164.5 ст. 164 Кодексу, для об’єктів оподаткування збором.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку/збору до бюджету визначено ст. 168 ПКУ.
Так, згідно із п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 ПКУ, а також збір за ставкою, визначеною п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ.
Враховуючи викладене, ойкільки на виконання п. 3.3 договору цесії ТОВ .... безоплатно передає фізичній особі нерухоме майно (квартири), то дохід у вигляді вартості такого майна включається до загального місячного (річного) оподаткованого доходу як додаткове благо та оподатковуєтеся додатком на доходи фізичних осіб і збором на загальних підставах.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |