X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.05.2020 р. № 2059/10/ІПК/05-99-33-02-13


Головне управління ДПС у Донецькій області, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянуло звернення на отримання індивідуальної податкової консультації від ... з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі-єдиний внесок) повідомляє.

Законами України від 17.03.2020 № 533-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» (далі -Закон № 533) та від 30.03.2020 № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)» внесено зміни до Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон про ЄСВ).

Так, розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про ЄСВ доповнено новим пунктом 9-10, згідно з яким тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску особи, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року за себе.    

До таких осіб відносяться тільки:

- фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (пункт 4 частини першої статті 4 Закону про ЄСВ);

- особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності (пункт 5 частини першої статті 4 Закону про ЄСВ);

- члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах (пункт 5-1 частини першої 5 статті 4 Закону про ЄСВ).

Зазначені платники єдиного внеску на власний розсуд вирішують питання щодо застосування, передбаченого Законом про ЄСВ, звільнення від сплати єдиного внеску.

Платники єдиного внеску можуть прийняти рішення про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску за вказані періоди в розмірах та порядку, визначених Законом про ЄСВ.

У такому разі інформація про сплачені суми зазначається у звітності про нарахування єдиного внеску за звітний період, визначений для таких осіб даним Законом.

Наголошуємо, що самостійне визначення платником єдиного внеску (із вказаних категорій платників) бази нарахування єдиного внеску за звітні періоди з 1 по 31 березня та з 1 по ЗО квітня 2020 року у «Звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі - Звіт) свідчитиме про прийняття платником рішення про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску за вказані періоди в розмірах та порядку, визначених Законом про ЄСВ.

У разі, якщо платник вже здійснив оплату внесків за березень та квітень 2020 року до набрання чинності Закону № 533, то такі суми зараховуватимуться контролюючими органами (без будь-яких заяв платників єдиного внеску) у рахунок майбутніх платежів (за умови відсутності у такого платника сум недоїмки, штрафних санкцій та/або пені по цьому внеску), відповідно до Закону про ЄСВ, крім випадків самостійного визначення таким платником бази нарахування єдиного внеску за звітний період у Звіті.

Водночас, слід враховувати, що пунктом 9-11.1 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» - Закону про ЄСВ передбачено, що тимчасово штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 цього Закону, це застосовуються за такі порушення, вчинені у періоди з 1 по 31 березня, з 1 по ЗО квітня та з 1 по 31 травня 2020 року:

-    несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;

-    неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску
одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);    

-    несвоєчасне подання звітності, передбаченої цим Законом, до податкових органів.

При цьому абзаци другий та третій пункту 7 частини одинадцятої статті 25 цього Закону щодо такого порушення, вчиненого у періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року, не застосовується.

Крім того, на підставі пункту 9-11.2 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про ЄСВ протягом періодів з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

Отже, норми Закону про ЄСВ в частині тимчасового звільнення від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску за визначені періоди стосуються лише платників, які зазначені вище та сплачують єдиний внесок за себе.

Крім того, звертаємо увагу, що надання зазначеною категорією осіб додаткових документів, повідомлень для ситуацій, наведених вище, діючим законодавством не передбачено.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.