X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.05.2020 р. № 2190/6/99-00-04-03-03-06/ІПК

Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо спл іти земельного податку (далі — Податок), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що є власником нежитлового приміщеі пня у багатоквартирному будинку (далі - Будинок), розташованого на земельній ділянці, власником якої є територіальна громада Києва в особі Київської міської ряди (даті -Ділянка).

Послуги з утримання Будинку здійснює комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва».

Товариство, посилаючись на сплату Податку за Ділянку під Будинком, щодо якої правовстановлюючі документи у Товариства відсутні, запитує про наявність у нього обов’язку зі справляння Подану.

Позиція контролюючих органів щодо виникнення податкових зобов’язань з Податку після належного оформлення прав власності або користування земельною ділянкою, викладена в узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міністерстві фінансів України від 06.07.2018 № 602.

Кодекс визначає, що плата за землю справляється у двох формах - Податої із власників та постійних користувачів земельних ділянок (пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Кодексу), а також орендної плати за надання у строкове користування земел ьні ділянки державної або комунальної власності (пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Обов’язок із справляння (же передбачає декларування та сплату зобов’яза ть) плати за землю, у тому числі й Податку, настає у власників земельних ділянок та/або землекористувачів з дня виникнення права власності або права користування земельними ділянками (п. 287.1 ст. 287 Кодексу).

Таким чином, у Товариства не виникає обов’язок із декларування Подачу за земельну ділянку, правовстановлюючі документи на яку у Товариства відсутні.

Водночас використання земельних ділянок без належного оформлення права є порушенням норм земельного законодавства.

Орган місцевого самоврядування, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст.ст. 120, 125, 126 та 206 Земельного кодексу України, може порушити питання про компенсацію завданої шкоди (ст. ст. 1166,1167 Цивільного кодексу України) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянки без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні д ілянки державної або комунальної власності.

Необхідно мати на увазі, що оскільки Товариство оформило право власності на приміщення у Будинку, у нього у порядку ст. 120 Земельного кодексу України виникає право власності на частину Ділянки, на якій розміщений Будинок, і співвласники так )го Будинку та відповідних часток Ділянки, включаючи Товариство, керуючись п. 1 п. 286.6 ст. 286 Кодексу, можуть укласти з однією із осіб-власників Будинку, що перебуває у спільній сумісній власності, відповідну угоду щодо внесення такою особою (від імені усіх співвласників Будинку) плати за землю.

Питання взаємовідносин між співвласниками Будинку щодо компенсації Подажу регулюються у межах Земельного і Цивільного кодексів України.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуваттся виключно платником податків, жому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).