Державна податкова служба України на звернення Приватного підприємці ва, надісланий листом ГУ ДПС у Чернігівській області, щодо надання індивідуаль ної податкової консультації, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Підприємство без надання підтверджуючих документів поінформувало про укладені із селищними радами договори оренди на користування невитребуванг ми земельними частками (паями), а також про щорічне подання податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земел ьні ділянка державної або комунальної форми власності).
Підприємство запитує Про можливість застосування пільги, наданої Законом України від 30.03.2020 № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Закон № 540), та на які земельні ділянки державної або комунальної власності поширюється зазначена пільга.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності -обов’язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Платниками орендної плати за землі державної та комунальної власності є суб’єкти господарювання, що уклали з відоовідним органом місцевого самоврядування або органом виконавчої влади договір оренди такої земельної ділянки.
Договірні відносини, пов’язані з орендою земель усіх форм власності, регулюються Земельним кодексом України (далі - Земельний кодекс), Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі» (далі - Закон) та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими до них, а також договором оренди землі.
Об’єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї) (ст. 2 Земельного кодексу).
У державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності (п. 1 ст. 84 Земельного кодексу).
Згідно зі ст. 83 Земельного кодексу землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Відповідно до ст. 80 Земельного кодексу суб’єктами права власності на землі державної власності є держава, а на землі комунальної власності територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Статтею 16 Закону встановлено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом, або за результатами аукціону.
Таким чином, невитребувані земельні частки (паї) можуть надаватись в оренду органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування згідно з прийнятими в межах своєї компетенції відповідними рішеннями, тільки за ум( ви реєстрації права державної або комунальної власності на такі земельні ділянки.
Законом № 540 внесено зміни до п. 52-4 Підрозд. 10 Перехідних положень Кодексу в частині податку на майно, зокрема змінами визначено, що не нараховується та не сплачується за період з і березня по 31 березня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні діляьки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності.
Тобто платники плати за землю (крім фізичних осіб), які відповідно до п. 286.2 ст. 286 Кодексу подали податкову декларацію з плати за землю за 2020 рік з відповідним нарахуванням податкових зобов’язань з плати за землю, мають право відповідно до п. 52-4 Підрозд. 10 Перехідних положень Кодексу подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відобразити зміни податкового зобов’язання із сплати плати за землю за податковий період березень 2020 року.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |