Державна податкова служба України розглянула звернення щодо відображення інформації у звіті про контрольовані операції та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Як вбачається із запиту, платник здійснював контрольовані операції з нерезидентом, який є пов’язаною особою через родинні (сімейні) зв’язеи. Предметом контрольованих операцій є експорт поліграфічної продукції за різними кодами УКТ ЗЕД.
Згідно з п.п. «а» п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств, зокрема, господарські операції, що здійснюються з пов’язаними особами -нерезидентами, у тому числі у випадках, визначених п.п. 39.2.1.5 цього підпункту.
Правові норми визначення пов’язаних осіб викладені в п.п. 14.1.159 п. П .1 ст. 14 Кодексу, а саме: пов’язаними особами є юридичні та/або фізичні особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють.
При визначенні осіб пов’язаними враховуються певні критерії, які викладені у цьому підпункті. Зокрема, відповідно до п.п. «в» пов’язаними фізичними особами є чологік (дружина), батьки (у тому числі усиновлювачі), діти (повнолітні/неповнолітні у тому числі усиновлені), повнорідні та неповнорідні брати і сестри, опікун, піклувальник, дитина, над якою встановлено опіку чи піклування.
Для цілей визначення, чи володіє фізична особа безпосередньо та/або опосередковано корпоративними правами у розмірі 20 і більше відсотків у юридичній особі, усі корпоративні права, які належать (безпосередньо та/а5о опосередковано) фізичній особі, є сумою часток корпоративних прав, які:
безпосередньо належать такій фізичній особі в юридичній особі;
належать будь-яким пов’язаним особам такої фізичної особи у зазначеній юридичній особі.
Якщо фізична особа визнається пов’язаною з іншими особами відповідно цо цього підпункту, такі особи визнаються пов’язаними між собою.
Таким чином, ця ознака вказує на можливість для фізичної особи опосередковано через родинні (сімейні) стосунки впливати на умови або результати діяльності юридичних осіб, які не є пов’язаними з такою фізичною особою безпосередньо згідно з іншими ознаками пов’язаності.
Отже, володіння корпоративними правами може бути безпосереднім (прямим) та опосередкованим (через пов’язаних осіб).
Порядок заповнення інформації про пов’язаність осіб визначає розділ VI наказу Міністерства фінансів України від 18.01.2016 №8 «Про затверджекня форми та Порядку складання Звіту про контрольовані операції» (далі -Порядок).
Відповідно до п. 2 розділу VI Порядку при розкритті інформації, зокрема, за кодом пов’язаності «502 - одна і та сама юридична або фізична особа безпосередньо та/або опосередковано володіє корпоративними правами у кожкій такій юридичній особі у розмірі 20 і більше відсотків» у графах «Розмір володіння корпоративними правами: всього/безпосередньо/опосередковано» проставляється цифрове значення розміру володіння корпоративними правамг у відсотках із точністю до другого знака після коми.
У разі опосередкованого володіння зазначається інформація про усіх осіб, через яких здійснюється опосередковане володіння корпоративними правами.
Отже, в інформації про пов’язаність осіб має бути наведена інформація п зо пов’язаних осіб, через яких здійснюється опосередковане володіння, зокрема, про фізичну особу, яка володіє корпоративними правами опосередковано через родинні (сімейні) стосунки.
За наведених вище обставин у розділі «Відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях» додатка до звіту про контрольовані операції зазначається код підстави віднесення господарських операцій до контрольованих «010 - господарські операції, що здійснюються платниками податків з пов’язаними особами - нерезидентами, відповідно до п.п. «і» п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 розділу І Податкового кодексу України (крім господарських операцій, що здійснюються платниками податків з пов’язаними особами - нерезидентами із залученням непов’язаних осіб, відповідно до п.п. 39.2.1.5 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 розділу І Податкового кодексу України)».
Щодо групування контрольованих операцій, то відповідно до п. 6 розділу І «Загальні положення» Порядку, якщо платником податків для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» використано методи, передбачені підпунктами 39.3.1.2-39.3.1.5 п.п. 39.3.1 п. 35.3 ст. 39 розділу І Кодексу, при заповненні розділу «Відомості про контрольовані операції» додатка до Звіту дозволяється наведення узагальненої інформації що, ю сукупності таких контрольованих операцій. Особливості заповнення Звіту відповідно до цього пункту визначено у розділі V цього Порядку.
Відповідно до п. 1 розділу розділі V Порядку групування контрольовані їх операцій у їх сукупність для відображення узагальненої інформації у додатку дозволяється щодо контрольованих операцій, які мають однакові умови поставок та інші показники цих контрольованих операцій, що відображаються у графах 2-6, 9-11, 21, 22 розділу «Відомості про контрольовані операції» додатка. Код товару заУКТ ЗЕД дозволяється групувати до рівня товарної підпозиції (шість знаків).
Стосовно періоду, який необхідно враховувати при визначенні контрольованих операцій у разі якщо юридичні особи стали пов’язаними посеред звітного року, то слід зазначити, що згідно з п.п. 39.4.1 п. 3.4 ст. 39 Кодексу для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенні м звітним періодом є календарний рік.
Відповідно до п.п. 39.2.1.7. п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і 39.2.1.5 цього підпункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються текі умови:
річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
обсяг таких господарських операцій платника податків з кожнім контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
При цьому, якщо особи стали пов’язаними посеред звітного року, то контрольованими операціями будуть визнаватись господарські операції платника податків з таким контрагентом за період, з якого вони стали пов’язаними, у разі якщо їх обсяг (визначений за правилами бухгалтерського обліку) буде перевищувати 10 млн грн (за вирахуванням непрямих податків).
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |