X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.05.2020 р. № 2140/6/99-00-07-03-02-06/ІПК


Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питань, пов’язаних з порядком застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі - ПКУ), та, керуючись статтею 52 розділу II ПКУ, повідомляє.

У зверненні платником порушуються питання щодо застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ операцій із ввезення на митну територію України та постачання на митній території України медичних виробів.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділами І, V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до підпункту «а» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
 

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення, документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін та надати покупцю за його вимогою (пункти 201.1 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ).

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 розділу V ПКУ).

У разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис «Без ПДВ» з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи ПКУ та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком (пункт 201.3 статті 201 розділу УПКУ).

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (підпункт 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ).

Зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору (пункт 192.2 статті 192 розділу V ПКУ).

Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Закон № 540) викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ. Закон № 540 набрав чинності з 2 квітня 2020 року.

Згідно з новою редакцією пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

У разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються.

Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ застосовуються до операцій, здійснених в період, починаючи з 17 березня 2020 року і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Перелік лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), на які розповсюджується режим звільнення від оподаткування, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 (далі - Постанова № 224, Перелік № 224).

Постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року № 271 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» (далі - Постанова № 271), яка набрала чинності 15 квітня 2020 року, назву Постанови № 224 та Переліку № 224 викладено в новій редакції, яка передбачає звільнення від оподаткування також операцій з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224.

 Крім того, Постановою № 271 Перелік № 224 доповнено окремими товарними позиціями.

Щодо питань 1 та 2

Головний критерій для застосування режиму звільнення від оподаткування, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, - включення товару до Переліку № 224. Разом із тим, для цілей застосування пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ запроваджено додаткові критерії щодо товарів, які мають бути дотримані для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ.

Одним з таких критеріїв, зазначених в примітці 1 до Переліку № 224, визначено, що коди згідно з УКТ ЗЕД наводяться у Переліку № 224 довідково.

Основною підставою для звільнення від оподаткування ПДВ та від сплати ввізного мита товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені у Переліку № 224.

Дія примітки 1 розповсюджується на операції з ввезення товарів на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України за умови включення таких товарів (у тому числі медичних виробів) до Переліку № 224, а також дотримання вимог, визначених у ПКУ та у інших примітках до Переліку № 224.

Оскільки згідно з приміткою 1 до Переліку № 224 коди згідно з УКТ ЗЕД наводяться у Переліку № 224 довідково, а основною підставою для звільнення від оподаткування ПДВ є відповідність товарів назвам товарів (медичного виробу, основного компонента), які зазначені у Переліку № 224, то у разі якщо товари, які постачаються платником, зазначені у Переліку № 224, то операції із ввезення таких товарів на митну територію України та/або операції з постачання їх на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ (за умови дотримання також інших вимог, визначених у ПКУ і у примітках до Переліку № 224).

Щодо питання З

Операції з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку №224, у тому числі раніше виготовлених чи придбаних на митній території України або ввезених на митну територію України у митному режимі імпорту, звільняються від оподаткування ПДВ, починаючи з дати запровадження режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (з 17 березня 2020 року, а для товарних позицій, включених до Переліку № 224 Постановою № 271, - з 15 квітня 2020 року) і до останнього числа місяця, в якому завершується дія вказаного вище карантину, незалежно від дати їх виготовлення, придбання на митній території України чи ввезення на митну територію України: до дати запровадження режиму звільнення чи після такої дати.

Щодо питання 4

Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, застосовується до операцій з постачання товарів, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19),на всіх етапах постачання та незалежно від дати їх виробництва та походження, а також незалежно від статусу покупця таких товарів чи форми власності.

Щодо питань 5,10 та 11

Платникам податку, які здійснювали постачання товарів, включені до Переліку № 224, з нарахуванням ПДВ, слід забезпечити проведення коригування податкових зобов’язань з ПДВ щодо операцій, які були здійснені (відбулася «перша подія») з дати запровадження пільги з оподаткування (з 17 березня 2020 року) до дати набрання чинності*Законом № 540-ІХ (до 2 квітня 2020 року).

При цьому платники податку мають провести перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості придбаних товарів та відображена в податкових накладних, складених щодо операцій із такими товарами, які відбулися в період з 17.03.2020 по 02.04.2020 року, має бути або повернута покупцям, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок.

При проведенні такого коригування:

платник податку - постачальник повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням ПДВ, в жому вказати зі знаком «мінус» показники щодо поставлених товарів з Переліку № 224. Такий розрахунок коригування піддягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів, а за наявності законодавчих підстав для складення розрахунку коригування на особу, жа не зареєстрована платником ПДВ, то - постачальником товарів;

платник податку - постачальник повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання товарів з Переліку № 224, жа звільняється від оподаткування, без нарахування ПДВ.

При складанні податкової накладної за операціями з постачання товарів, які включені до Переліку № 224:

у верхній лівій частині податкової накладної у графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» робиться помітка «Без ПДВ»;

у графі 8 розділу Б (таблична частина) податкової накладної вказується код ставки податку «903»;

у графі 9 зазначається код пільги, визначений Довідником пільг, наданих чинним законодавством по сплаті податків, зборів, інших обов'язкових платежів (далі - Довідник).

 Згідно із Довідником № 98/2, складеним за станом на 02 квітня 2020 року (який розміщено за посиланням https ://tax. gov.ua/dovidniki-reestri-perelik/dovidniki-/54005.html4), для операцій з постачання товарів, включених до Переліку № 224, застосовується код пільги 14060544.

При складанні розрахунку коригування до податкових накладних, складених з 17 березня 2020 року на операції з постачання товарів з Переліку № 224 з нарахуванням суми ПДВ, у графі 2.1 розділу Б «Код причини коригування» слід вказувати одну з причин коригування, яка дає можливість привести показники податкової накладної, до якої складається такий розрахунок коригування, до значення «нуль» (тобто «обнулити» податкову накладну).

Наприклад, застосовувати код 103 «Повернення товару або авансових платежів».

У разі постачання товарів неплатнику у графі «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000».

Отже, жщо у періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ особою (ж платником ПДВ, так і неплатником ПДВ з оплатою за рахунок бюджетних коштів) було придбано товари, включені до Переліку № 224, з ПДВ, то постачальник таких товарів зобов’язаний здійснити відповідний перерахунок та повернути суму ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості таких придбаних товарів, або зарахувати такі кошти в рахунок оплати вартості наступних поставок.

У випадку жщо постачання товарів, що включені до Переліку № 224, здійснювалось з нарахуванням ПДВ кінцевому споживачу (неплатнику ПДВ), у зв’язку з чим повернення сплаченого податку покупцям неможливе, коригування нарахованих сум податкових зобов’язань безпосереднім продавцем не здійснюється.

Відповідна сума ПДВ, одержаного від кінцевих споживачів - неплатників податку у складі ціни товарів, враховується таким продавцем при визначенні податкових зобов’язань з ВДВ за відповідний звітний період у загальному порядку.

Щодо питання 6

Розрахунки коригування до податкових накладних, складених з 17 березня 2020 року на операції з постачання товарів з Переліку № 224 з нарахуванням суми ВДВ, складаються на дату повернення сум податку покупцям, а у разі зарахування таких сум податку в рахунок майбутніх поставок - на дату такого зарахування.

При цьому у разі зарахування сум податку, нарахованих (сплачених) при постачанні товарів з Переліку № 224 в період з 17.03.2020 по 02.04.2020 року, в рахунок майбутніх постачань - на дату такого зарахування складається податкова накладна на операцію з постачання товарів за номенклатурою, визначеною договором щодо обсягу таких майбутніх постачань.

Щодо питання 7

У податковій звітності з ВДВ за березень 2020 року платником податку операція з постачання товарів з Переліку № 224 відображається виключно як звільнена від оподаткування ПДВ.

Обсяги операцій з постачання товарів на митній території України, зокрема, звільнених від оподаткування відповідно до підрозділу 2 розділу XX ПКУ, в тому числі і товарів з Переліку № 224, відображаються у рядках 5 та 5.1 розділу І податкової декларації з ПДВ.

При цьому для платників податку, які заповнюють рядки 5 та 5.1 розділу І податкової декларації з ПДВ, обов'язковим є подання розрахунку сум податку на додану вартість, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства(організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю (Д6) (додаток 6).

 Додаток (Д6) заповнюється у розрізі операцій (підпункт 6 пункту 3 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 21 від 28 січня 2016 року (далі - Порядок № 21)).

Отже, податкова накладна, яка була складена з нарахуванням ВДВ, та розрахунок коригування до неї в податковій звітності з ВДВ не відображаються.

Щодо питання 8

Податкова накладна, яка складається разом з розрахунком коригування на заміну податкової накладної, що була складена з 17 березня 2020 року на операцію з постачання товарів з Переліку № 224, складається на дату здійснення першої події.

Тобто, дати складання податкової накладної, складеної з 17 березня 2020 року на операцію з постачання товарів з Переліку № 224 з нарахуванням суми ПДВ, та податкової накладної, складеної на цю ж операцію із зазначенням пільги з оподаткування, не повинні відрізнятися.

Щодо питання 9

Пунктом 201.10 статті 201 розділу V ПКУ передбачено, що у разі порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця.

 Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за »звітний (податковий) період, у якому порушено граничні терміни реєстрації в ЄРПН.

 Форма такої заяви затверджена Порядком № 21 (додаток 8 до податкової декларації з податку на додану вартість).

Заява із скаргою є підставою для проведення контролюючим органом документальної позапланової перевірки контрагента.

Оскільки по даткові накладні, які були складені в період з 17 березня по 1 квітня 2020 року (включно) із застосуванням ставки 7 або 20 %, вважаються такими, що складені з порушенням (не відповідають вимогам) пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, то суми ПДВ, зазначені у таких податкових накладних, не можуть бути включені до складу податкового кредиту будь-якого звітного періоду.

Врегулювання питань господарських правовідносин між підприємствами не належить до сфери компетенції ДПС.

Відповідно до статей 15 та 16 Цивільного кодексу України юридична або фізична особа має право на захист свого цивільного права або інтересу у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

 Зокрема, такі особи мають право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, у тому числі за відшкодуванням збитків та інших способів відшкодування майнової шкоди.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.