X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.05.2020 р. № 2199/6/99-00-07-03-02-06/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку відображення у податковій звітності з ПДВ розрахунків коригування, які були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі  ЄРПН) на підставі судового рішення, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, у 2017 році платником податку було подано на реєстрацію в ЄРПН розрахунки коригування, в реєстрації яких було відмовлено.

Рішення про відмову у реєстрації було оскаржено платником в судовому порядку, за результатами чого відповідним судовим рішенням зобов’язано ДПС зареєструвати такі розрахунки коригування.

 Після реєстрації в ЄРПН таких розрахунків коригування у платника податку збільшився показник Σперевищ в системі електронного адміністрування ПДВ (далі  СЕА ПДВ).

Також платником зазначено, що у відповідь на його запит ДПС було повідомлено про дату реєстрації в ЄРПН таких розрахунків коригування.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а)    постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б)    отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (підпункт 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 ПКУ).

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається збільшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно збільшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
 

б) отримувач відповідно збільшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення перерахунку.

Отримувач має право збільшити суму податкового кредиту лише після реєстрації постачальником в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (підпункт 192.1.2 пункту 192.1 статті 192 ПКУ).

Пунктом 201.16 статті 201 ПКУ встановлено, що реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 Порядку № 1246 (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується.

 При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).

Платник податку через електронний кабінет шляхом перегляду в режимі реального часу має доступ до даних ЄРПН щодо складених ним чи його контрагентами податкових накладних та/або розрахунків коригування (пункт 25 Порядку № 1246).    

Основні принципи функціонування СЕА ПДВ визначено статтею 200 ПКУ та регламентовано Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі  Порядок № 569).

Платники ПДВ мають право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН на суму, обчислену за формулою, встановленою пунктом 200-1.З статті 200-1 ПКУ та пунктом 9 Порядку № 569 (далі — реєстраційна сума).

Обрахунок реєстраційної суми, а також складових формули, на підставі якої визначається така сума, здійснюється автоматично, відповідно до норм ПКУ.

Однією із складових зазначеної формули є загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН Σперевищ)  Показник Σперевищ визначається як різниця між:

сумами податкових зобов'язань за операціями з постачання товарів (послуг) та отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, та їх подальшого коригування згідно із статтею 192 ПКУ, задекларованими платником у податкових деклараціях з ПДВ з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, та сумами податку, зазначеними платником податку в податкових накладних, що складені за такими операціями (в тому числі податкових накладних, які не видаються отримувачу, а також складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України), та розрахунках коригування до них, зареєстрованих у ЄРПН.

Показник Σперевищ розраховується ДПС автоматично після прийняття звітності від платника податку, та при обрахунку позитивного значення вказаного показника на таке значення зменшується реєстраційна сума такого платника.

 Такий розрахунок здійснюється окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.

Перерахунок показник Σперевищ здійснюється щоразу при поданні декларації з ПДВ/уточнюючого розрахунку за звітні періоди на дату такого подання та/або реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, складених за такі звітні періоди, на дату такої реєстрації.

У разі, якщо у платника податку виникли розбіжності між показниками податкової звітності з ПДВ за відповідний звітний період, з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до неї, та сумою податку, що міститься в складених таким платником у відповідному періоді податкових накладних / розрахунках коригування до податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, платнику слід перевірити правильність декларування суми податкових зобов’язань, зазначених у поданих податкових деклараціях за відповідний період.

При цьому, слід мати на увазі, що розрахунки коригування на збільшення суми компенсації відображаються:

постачальником - у податковій звітності з ПДВ того звітного періоду, в якому їх складено (незалежно від дати їх реєстрації в ЄРПН);

отримувачем:

-    у разі своєчасної реєстрації в ЄРПН  в податковій звітності з ПДВ того звітного періоду, в якому їх складено;

-    у разі несвоєчасної реєстрації в ЄРПН у податковій звітності того звітного періоду, в якому їх зареєстровано в ЄРПН, або будь-якого наступного звітного періоду в межах 1095 календарних днів з дня складання відповідного розрахунку коригування.

У разі складання та реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування на зменшення суми компенсації постачальник зменшує податкові зобов’язання на підставі такого розрахунку коригування у податковій звітності з ПДВ того звітного періоду, в якому його складено, якщо така реєстрація здійснена у межах граничного терміну, встановленого ПКУ; якщо з порушенням встановлених термінів реєстрації — в періоді реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН.

Покупець зменшує податковий кредит у звітному періоді, в якому було складено такий розрахунок коригування, незалежно від факту його реєстрації в ЄРПН.

У випадку виникнення невідповідності між показниками податкової звітності з ПДВ та даними ЄРПН платнику податку необхідно виправити таку невідповідність шляхом подання уточнюючих розрахунків за відповідні звітні періоди.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.