Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі — ПКУ), та, керуючись статтею 52 розділу II ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник є виробником дезінфікуючих засобів за кодом товарної класифікації згідно з УКТ ЗЕД 3808, операції з постачання яких відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ.
Основні складові (компоненти), які використовуються для виготовлення таких дезінфікуючих засобів, придбавалися з ПДВ за ставкою 20 відс., та суми «вхідного» ПДВ були включені до складу податкового кредиту.
Відповідно до статті 34 Закону України від 06 квітня 2000 року № 1645-ІІІ «Про захист населення від інфекційних хвороб» під дезінфекційними засобами розуміються хімічні речовини, біологічні чинники та засоби медичного призначення, що застосовуються для проведення дезінфекційних заходів, підлягають гігієнічній регламентації та державній реєстрації в порядку, встановленому законодавством.
Порядок державної реєстрації (перереєстрації) дезінфекційних засобів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03 липня 2006 року № 908.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункї 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділами I, V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктом «а» пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ до складу податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення платником податку операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (пункт 198.3 статті 198 розділу V ПКУ).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пункт 201.10 статті 201 розділу V ПКУ).
Відповідно до підпункту «б» пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, — у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 розділу V, підрозділу 2 розділу XX ПКУ, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ).
Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (з урахуванням внесених змін) від оподаткування ПДВ звільняються такі операції:
— з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
— з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ застосовуються до операцій, здійснених в період, починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Перелік лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), на які розповсюджується режим звільнення від оподаткування, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 (далі — Постанова № 224, Перелік № 224). Постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року № 271 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» (далі — Постанова № 271), яка набрала чинності 15 квітня 2020 року, назву Постанови № 224 та Переліку № 224 викладено в новій редакції, яка передбачає звільнення від оподаткування також операцій з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224. Крім того, Постановою № 271 Перелік № 224 доповнено окремими товарними позиціями.
Щодо операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, не застосовуються норми пункту 198.5 статті 198 та статті 199 розділу V ПКУ.
Таким чином, операції з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224, у тому числі раніше виготовлених чи придбаних на митній території України або ввезених на митну територію України у митному режимі імпорту, звільняються від оподаткування ПДВ, починаючи з дати запровадження режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (з 17 березня 2020 року, а для товарних позицій, включених до Переліку № 224 Постановою №271, — з 15 квітня 2020 року) і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, незалежно від дати їх виготовлення, придбання на митній території України чи ввезення на митну територію України:
— до дати запровадження режиму звільнення чи після такої дати.
Загальне правило формування податкового кредиту передбачає включення до складу податкового кредиту усіх сум ПДВ, сплачених (нарахованих) при придбанні товарів/послуг, незалежно від того, для використання в яких операціях придбані такі товари/послуги (зокрема, призначених для використання в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ).
При цьому згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ платниками податку на операції з постачання товарів, звільнення від оподаткування ПДВ яких передбачено таким пунктом, правила щодо нарахування податкових зобов'язань, встановлені пунктом 198.5 статті 198 та статтею 199 розділу V ПКУ, не застосовуються.
Таким чином, якщо дезінфікуючі засоби, перераховані у зверненні, включено до Переліку № 224, то операції платника податку (у тому числі виробника дезінфікуючих засобів) з постачання таких засобів на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ.
Такий платник зберігає право на віднесення до складу податкового кредиту сум ПДВ, сплачених при їх придбанні, або у складі товарів/послуг, які використані у виробництві зазначених товарів (для виробника дезінфікуючих засобів).
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |