Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі — Кодекс), до операцій Товариства з постачання лікарських засобів і медичних виробів та, керуючись статтею 52 розділу II Кодексу, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює діяльність у сфері торгівлі медичним обладнанням. При цьому у зверненні порушуються питання щодо можливості застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, до операцій Товариства з постачання медичного обладнання.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділами І, V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Відповідно до підпунктів «а» і «в» пункту 185.1 статті 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Кодексу, а також операції з ввезення товарів на митну територію України.
Постачання товарів — будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) у встановлений Кодексом термін та надати покупцю за його вимогою (пункти 201.1 та 201.10 статті 201 Кодексу).
У разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис «Без ПДВ» з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи Кодексу та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком (пункт 201.3 статті 201 Кодексу).
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 Кодексу, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.
Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі — Закон № 540) викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.
Закон № 540 набрав чинності з 2 квітня 2020 року.
Згідно з новою редакцією пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування податком на, додану вартість операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до цього пункту, положення пункту 198.5 статті 198 Кодексу та положення статті 199 Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.
Норми цього пункту застосовуються до операцій, здійснених починаючи з 17 березня 2020 року.
Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 (з урахуванням змін і доповнень) (далі — Перелік № 224), яка прийнята на виконання саме пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
1. Чи поширюється звільнення від оподаткування ПДВ, визначене пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу на операції з постачання медичних товарів, придбаних на території України або ввезені на митну територію України до запровадження вказаної пільги?
Операції з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224, які були ввезені на митну територію України, звільняються від оподаткування ПДВ з 17 березня 2020 року (з дати запровадження пільги) незалежно від дати їх ввезення на митну територію України:
— до дати запровадження пільги чи після такої дати.
2. Який порядок звільнення від оподаткування ПДВ операцій із постачання товарів, які включені до Переліку № 224 та які оплачуються повністю або частково за рахунок бюджетних коштів або за рахунок коштів підприємств (організацій) для передачі медичним установам країни
Пільговий режим оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, застосовується на всіх етапах постачання товарів, включених до Переліку № 224, незалежно від дати їх виробництва та походження (вітчизняного виробництва чи ввезених на митну територію України), а також незалежно від статусу покупця таких товарів чи форми власності.
Враховуючи викладене, операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України (як ввезених, так і вироблених на митній території України) товарів, що включені до Переліку, визначеного постановою КМУ № 224, звільняються від оподаткування ПДВ незалежно від того, хто виробляє та закуповує таку продукцію.
При цьому постачальником (виробником, імпортером) товарів, що включені до Переліку № 224, може бути будь-який суб’єкт господарювання, юридична або фізична особа;
постачання таких товарів також може здійснюватися і за трьохсторонніми договорами, в яких їх отримувачем буде, наприклад, медичний заклад, а особою, яка здійснює оплату — благодійний фонд, будь-який інший суб’єкт господарювання чи фізична особа.
3, 4 Чи потрібно донараховувати податкові зобов’язання, встановлені пунктом 198.5 статті 198 Кодексу при постачанні товарів, включених до Переліку № 224?
У разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 та статті 1199 розділу V Кодексу не застосовуються, та податкові зобов’язання з ПДВ при здійсненні таких операцій не нараховуються, податковий кредит не коригується.
5. Який код пільги використовується в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ, які включені до Переліку № 224?
При складанні податкової накладної за операціями з постачання товарів, включених до Переліку № 224, у графі такої податкової накладної «Складена на операції, звільнені від оподаткування» верхньої лівої частини робиться помітка «Без ПДВ», у графі 8 розділу Б (таблична частина) податкової накладної вказується код ставки податку «903», а в графі 9 — код пільги, визначений Довідником пільг, наданих чинним законодавством по сплаті податків, зборів, інших обов'язкових платежів (далі — Довідник).
Довідник розмішується на веб-порталі ДПС за посиланням https://tax.gov.ua/dovidniki—reestri—perelik/dovidniki-/54005. html.
Згідно з Довідником інших податкових пільг № 98/2 станом на 02.04.2020, розміщеному за вказаним посиланням, для операцій з постачання товарів, включених до Переліку № 224, застосовується код пільги 14060544.
6. Як звітувати щодо податкових пільг у зв’язку із внесеними змінами відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу?
Обсяги операцій з постачання товарів на митній території України, зокрема, звільнених від оподаткування відповідно до підрозділу 2 розділу XX Кодексу, в тому числі і товарів з Переліку № 224, відображаються у рядках 5 та 5.1 розділу І «Податкові зобов'язання» податкової декларації з ПДВ.
При цьому для платників податку, які заповнюють рядки 5 та 5.1 розділу І «Податкові зобов'язання» податкової декларації з ПДВ, обов'язковим є подання розрахунку сум податку на додану вартість, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю (Д6) (додаток 6).
Додаток (Д6) заповнюється у розрізі операцій (підпункт 6 пункту З розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 21 від 28 січня 2016 року).
Разом з цим повідомляємо, що з метою правомірності віднесення зазначених у зверненні товарів до категорії товарів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ, Товариством повинні бути дотримані відповідні вимоги, у тому числі, що встановлені у примітках до Переліку № 224.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |