X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.06.2020 р. № 2391/6/99-00-05-06-02-06/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питань, пов’язаних з оподаткуванйям ПДВ операцій з постачання платником ПДВ послуг з оренди офісного приміщення у межах реалізації проекту міжнародної технічної допомоги (далі -  МТД, проект МТД), та звернення аналогічного змісту, надіслане до ДПС листом Головного управління ДПС,і , керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у звернейні, у рамках реалізації проекту МТД платник ПДВ планує надавати послуги з оренди офісного приміщення нерезиденту України -виконавцю проекту на підставі Рамкової Угоди між Урядом України і Урядом Федеративної Республіки , Німеччини про консультування і технічне співробітництво від 29.05.19|96, Рамкової Угоди між Урядом України і Комісією Європейських Співтовариств (затверджена Законом України від 03.09.2008 № 360-УІ «Про ратифікацію Рамкової угоди між Урядом України і Комісією Європейських Співтовариств») (далі - Угода від 03.09.2008),Угоди між Урядом України та Європейською Комісією про фінансування заходу «U-LEAD з Європою Програма Українй з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку - друга фаза» від 08.07.2019.

Статтею 3 розділу І ПКУ визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. При цьом^у, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надані Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.    

Відповідно до статті 3 Рамкової угоди від 03.09.2008 визначено, що заходи, які фінансуються в цілому абр частково коштом Європейського Співтовариства (далі - Співтовариство), не обкладаються податками, митними зборами або іншими стягненнями аналогічного характеру, зокрема:

будь-які товари, що імпоіртуються з метою реалізації заходів, фінансованих коштом Співтовариства, не обкладаються митними зборами та ввізним митом, податками та подібними вийлатами аналогічного характеру, що стягуються Урядом, чи будь-яким його органом (пункт 3.1 статті 3 Рамкової угоди);

контракти, фінансовані крштом Співтовариства, не підлягають сплаті ПДВ, гербового, реєстраційного або інших аналогічних зборів в Україні, незалежно від того, чи існують такі збори, чи повинні бути впроваджені, і незалежно від того, чи укладені ці контракти з особами з України чи інших країн (пункт 3.3 статті 3 Рамкової угоди).    

Рамкова угода застосовується також до всіх заходів, фінансованих Співтовариством, які за їхнім характером не охоплені окремою угодою про фінансування (пункт 1.3 статті 1 Рамкової угоди).

Порядок отримання права на звільнення від оподаткування операцій, що здійснюється в рамках проектів МТД, регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 15.02. 2002 №153 (далі - Порядок № 153).

Відповідно до пункту 12 Порядку № 153 виконавцем проекту є будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з донором або уповноваженою донором особою та забезпечує реалізацію проекту (програми), у тому числі на платній основі.

Проекти (програми), підлягають обов’язковій державній реєстрації, яка є підставою для акредитації їх виконавців, а також реалізації права на одержання відповідних пільг, привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством та міжнародними договорами україни (пункти 11,12 Порядку № 153).

Слід зазначити, що відповідно до пунктів 33 та 34 Порядку № 153 акредитація виконавця (юридичної особи - нерезидента) підтверджується свідоцтвом за формою згідно з додатком 4 до Порядку № 153, яке підписується заступником Міністра Кабійету Міністрів України чи іншою уповноваженою особою Секретаріату КабінеГгу Міністрів України. Свідоцтво про акредитацію виконавця (юридичної особи - нерезидента) проекту (програми) міжнародної технічної допомоги видаєтьЬя на строк дії договору (контракту) або проекту (програми). Зазначене свідоцтво є: підтвердженням статусу виконавця (юридичної особи - нерезидента) як такого, що забезпечує реалізацію проекту (програми) відповідно до положень міжнародного договору України; підставою для звернення в установленому порядку щодо виготовлення спеціальних печаток і штампів виконавця, відкриття відповідних спеціальних рахунків в банках, відомості про якії внесено до Державного реєстру банків, що використовуються для впровадження проектів (програм), одержання спеціальних службових карток і номерних знаків транспортних засобів для виконавців та їх іноземних1 працівників, інших спрямованих на реалізацію проекту (програми) дій, передбачених законодавством.

Згідно з пунктом 18 (Порядку № 153 державна реєстрація проекту (програми) підтверджується реєстраційною карткою проекту (програми), складеною за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 153, яка підписується заступником Міністра Кабінету Міністрів України чи іншою уповноваженою особою Секретаріату Кабінету Міністрів України, засвідчується печаткою Секретаріату Кабінету Міністрів України та видається заявникові з надсиланням копії бенефіціарові протягом п'яти робочих днів від дати прийняття рішення про проведення державної реєстрації проекту (програми).

Одночасно з видачею реєстраційної картки проекту (програми) робиться відповідний запис у реєстрі іпроектів (програм) МТД та розміщується план закупівлі на Єдиному вебпортйлі органів виконавчої влади (крім інформації, що становить комерційну таємницю).

Платник податку (продавець) з метою підтвердження права на застосування пільги з ПДВ при здійсненні операцій з постачання товарів, робіт, послуг в рамках проекту МТД уберігає у справі:

копію реєстраційної картки проекту, в рамках якого здійснено закупівлю товарів, робіт, послуг, засвідчейої печаткою донора або виконавця проекту;

копію плану закупівлі, засвідченої печаткою донора або виконавця проекту;    

копію контракту на постачання товарів, виконання робіт та надання послуг, засвідченої підписом 1 та печаткою виконавця проекту (у контракті зазначається, що закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється коштом проекту МТД та відповідає категорії (типу) товарів, робіт і послуг, зазначених у плані закупівлі).    

Крім того, пунктом 23 Порядку № 153 визначено, що виконавець, що реалізує право на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України (крім договорів, пов’язаних із виконанням робіт з підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему), щомісяця до 20 числа складає та подає в письмовому та електронному вигляді органові ДПС, в якрму перебуває на обліку як платник податків, та в копії Секретаріатові Кабінету Міністрів України інформаційне підтвердження за формою згідно з додаткам 8 до Порядку №153.

У разі коли виконавцем є юридична особа - нерезидент, що не перебуває на обліку як платник податків, інформаційне підтвердження подається в письмовому та електронному вигляді органові ДПС за адресою акредитації такої особи на території України, та в копії Секретаріатові Кабінету Міністрів України.

З огляду на чинну форму інформаційного підтвердження виконавці проекту МТД зазначають відповідні реквізити контрагентів - постачальників товарів/послуг (найменування, код, адресу), які поставляють такі товари/послуги виконавцю МТД, та обсяг їх придбання із застосуванням пільгового режиму оподаткування в інформаційному підтвердженні.

При цьому виконавець проекту МТД зобов'язаний неухильно дотримуватись вимог, встановлених нормами міжнародних договорів, ПКУ та Порядку № 153, у тому 1 числі щодо подання до відповідних органів інформаційного підтвердження1 (щомісячно), яке, зокрема, містить реквізити таких контрагентів - постачальників товарів/послуг.

Враховуючи викладене, операції контрагентів - постачальників товарів/послуг, які поставляюсь такі товари/послуги виконавцям проекту МТД у рамках проекту МТД та у межах затвердженого плану закупівлі товарів/послуг, робіт, що придбаваються за кошти МТД, звільняються від оподаткування ПДВ.    

Якщо виконавцем проекту МТД придбання товарів/послуг, зазначених у плані закупівлі проекту, здійснюється у постачальника - платника ПДВ, то в договорі на таке постачання ціна таких товарів/послуг має бути вказана «Без ПДВ».    

Постачальник при постачанні таких товарів/послуг виконавцю проекту МТД складає в установленому порядку податкову накладну щодо відвантаження товарів/послуг,'яка підлягає обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).

Згідно з пунктом 17 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за №137/28267 (далі - Порядок №1307), у податковій накладній, складений на операції з постачання товарів/послуг, які звільняються від оподаткування податком на додану вартість, у графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» верхньої лівої частини робиться помітка «Без ПДВ».

У графі 9 податкової накладної вказується код пільги.    

Щодо питання 1    

Код пільги зазначаєтеся згідно з Довідниками податкових пільг, які затверджені ДПС України станом на дату складання податкової накладної (пункт 16 Порядку № 1307).

Так, станом на 05.06.2020 чинними є Довідник № 98/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, станом на 02.04.2020 і Довідник № 98/2 інших податкових пільг станом на 02.04.2020.

Довідники розміщено і на вебпорталі ДПС https://tax.gov.ua у розділі «Довідники» (підрозділ «Довідники пільг») за посиланням https://tax.gov.ua/dovidniki—reestri—perelik/dovidniki-/54005. html.

Щодо питання 2    

Форму та Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289, (далі - Порядок № 21).

Пунктом 3 розділу V Порядку №21 передбачено, що у рядку 5.1 (з рядка 5) вказуються обсяги операцій,' які звільнені від оподаткування (розділ V ПКУ, підрозділ 2 розділу XX ПКУ, міжнародні договори (угоди)).

Для платників податку, які заповнюють рядок 5.1, обов'язковим є подання Розрахунку сум ПДВ, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) Залежать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю (Д6)) (додаток 6 до податкової декларації з ПДВ (далі -додаток 6)), який заповнюєтеся в розрізі, зокрема, операцій, звільнених від оподаткування.    

Відомості про суми ПДВ і не сплаченого платником податку до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, розраховуються у порядку, визначеному розділом V Порядку № 21, та зазначаються у таблиці 2 додатку 6 за операціями, звільненими від оподаткування податком у розрізі коду пільги, визначеного згідно з довідникам пільг.

Розрахунок не сплачених до державного бюджету сум ПДВ за операціями з постачання товарів/послуг, що звільнені від оподаткування, здійснюється за формулою, визначеною у пункті 3 розділу Vі Порядку № 21.

Щодо питання 3    

Пунктом 197.11 статті 197| розділу V ПКУ визначено, що звільняються від оподаткування ПДВ, зокрема, операції з:

постачання товарів та nocjryr на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;

постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку.

При цьому згідно з пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та пунктом 199.6 статті 199 роздіду V ПКУ платниками податку на операції з постачання товарів та послуі|, звільнення від оподаткування ПДВ яких передбачено пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ, правила щодо нарахування податкових зЬбов'язань та перерахунку податкового кредиту, встановлені пунктом 198.51 статті 198 та статтею 199 розділу V ПКУ, не застосовуються.    

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати своії податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платник^ податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язайих з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.    

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.