Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання рукавичок (нітрилових, господарських) і дезінфекційних засобів та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством з 30.03.2020 по 03.04.2020 було оприбутковано від постачальників наступні товари: рукавички нітрилові (код УКТ ЗЕД 4015190000); рукавички нітрилові універсальні (код УКТ ЗЕД 4015190000); '
— рукавички господарські (код УКТ ЗЕД 4015190000); засоби дезінфекційні (код УКТ ЗЕД 3808); засоби для обробки рук в побутових умовах (код УКТ ЗЕД 3808).
Надалі вказані товари були реалізовані з нарахуванням ПДВ за ставкою 20 відс.
Реалізація була здійснена не медичним закладам.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділами І, V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Відповідно до підпунктів «а» і «в» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V Кодексу, а також операції з ввезення товарів на митну територію України.
Постачання товарів — будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі — Закон № 540) викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу (з урахуванням внесених змін) від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:
— з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
— з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу застосовуються до операцій, здійснених в періоді починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року 224, із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2020 року № 271 (далі — Перелік № 224).
Режим звільнення від оподаткування застосовується:
- з 17 березня 2020 року до операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку № 224 (в редакції, до внесення доповнень Постановою № 271); ;
- з 15 квітня 2020 року до операцій з постачання всіх товарних позицій, включених до Переліку № 224, в тому числі з урахуванням Постанови № 271.
Операції з постачання товарів на митній території України, які здійснюються після 17 березня 2020 року (15 квітня 2020 року для товарних позицій, включених до Переліку № 224 Постановою № 271), звільняються від оподаткування незалежно від періоду, коли такі товари було виготовлено чи придбано на митній території України або ввезено на митну територію України (до дати запровадження пільги з оподаткування чи після такої дати),
До Переліку № 224 (в редакції, до внесення доповнень Постановою 271) включено, у тому числі, розділ «Дезінфекційні засоби і антисептики» з переліком найменувань (назв товару (основного компоненту)) відповідних засобів. Постановою № 271 було викладено в новій редакції лише назву такого розділу («Дезінфекційні засоби, антисептики та обладнання для проведення дезінфекції, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2»), при цьому сам перелік назв товару (основного компоненту), що міститься у такому розділі, залишено без змін.
Головним критерієм для застосування пільги з оподаткування, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, є включення товару до Переліку № 224.
При цьому згідно з примітками до Переліку № 224 коди згідно з УКТЗЕД наводяться у Переліку № 224 довідково.
Основною підставою для звільнення від оподаткування податком на додану вартість та від сплати ввізного мита товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню
(назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку № 224.
Для цілей Переліку № 224:
термін «засоби індивідуального захисту» вживається у значенні, наведеному в Технічному регламенті засобів індивідуального захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 року № 761 (Офіційний вісник України, 2008 року, № 66, ст. 2216), або Технічному регламенті щодо медичних виробів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 р. № 753 (Офіційний вісник України, 2013 року, № 82, ст. 3046);
термін «дезінфекційні засоби» використовується у значенні, наведеному в Законі України від 06 квітня 2000 року № 1645-ІІІ "Про захист населення від інфекційних хвороб" (далі — Закон № 1645).
Статтею 34 Закону № 1645 визначено, що дезінфекційні засоби — це хімічні речовини, біологічні чинники та засоби медичного призначення, що застосовуються для проведення дезінфекційних заходів, підлягають гігієнічній регламентації та державній реєстрації в порядку, встановленому законодавством.
Виробництво, зберігання, транспортування, застосування та реалізація дезінфекційних засобів здійснюються з дотриманням вимог відповідних нормативно-правових актів.
Застосування дезінфекційних засобів, не зареєстрованих у встановленому порядку в Україні, а також тих, у процесі виготовлення, транспортування чи зберігання яких було порушено вимоги технологічних регламентів та інших нормативно-правових актів, забороняється.
Порядок державної реєстрації (перереєстрації) дезінфекційних засобів затверджено постановою Кабінету) Міністрів України від 3 липня 2006 року № 908, з урахуванням внесених змін та доповнень (далі — Порядок № 908).
Пунктом 4 Порядку № 908 встановлено, що державну реєстрацію (перереєстрацію) засобів проводить Міністерство охорони здоров’я України на підставі поданих документів, зазначених у пункті 5 Порядку № 908, або позитивного висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи, що виданий до моменту набрання чинності порядками дослідження специфічної активності, безпечності, якості (ефективності) засобів та їх випробування на практиці.
До розділу «Дезінфекційні засоби, антисептики та обладнання для проведення дезінфекції, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2» Переліку № 224 (далі — Розділ «ДЗ»), зокрема включено дезінфекційні засоби:
— дезінфікуючий засіб для обробки поверхонь (за кодом згідно з УКТЗЕД 3808);
— дезінфікуючий засіб для обробки рук і шкіри (за кодом згідно з УКТЗЕД 3808);
— дезінфікуючий засіб для інструментів та обладнання (за кодом згідно з УКТЗЕД 3808).
До розділу «Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Переліку № 224 (далі — Розділ «МВ»), зокрема включено засоби індивідуального захисту:
— рукавички нітрилові (за кодом згідно з УКТЗЕД 4015);
— рукавички латексні неопудрені (за кодом згідно з УКТЗЕД 4015).
Для віднесення товарів, зазначених у Розділі «МВ» Переліку № 224, до товарів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ, повинно бути подано:
— декларацію про відповідність та нанесено на товар або на його упаковку, а також на супровідні документи, якщо такі документи передбачені відповідним технічним регламентом, знак відповідності технічним регламентам згідно з правилами та умовами його нанесення, визначеними у вказаних вище технічних регламентах; або
— повідомлення Міністерства охорони здоров’я України про введення в обіг та/або експлуатацію медичних виробів (медичних виробів для діагностики in vitro, активних медичних виробів, які імплантують), стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів, або повідомлення Державної служби з питань праці про введення в обіг засобів індивідуального захисту, стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 та положення статті 199 розділу V Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу і вказаних вище нормативно-правових актів;
опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, повідомляємо:
Щодо питання 1
Якщо вказані у зверненні товари відповідають назвам товарів, зазначених у Розділах «ДЗ» та «МВ» Переліку № 224, а також вимогам, встановленим Законом № 1645 (для дезінфекційних засобів), то операції з постачання на митній території України таких товарів, включених до Переліку № 224, звільняються від оподаткування ПДВ, починаючи з 17 березня 2020 року і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, (за умови дотримання також інших вимог, визначених у Кодексі і у примітках до Переліку № 224).
Такий режим звільнення від оподаткування ПДВ застосовується на усіх етапах постачання товарів, включених до Переліку № 224, незалежно від дати
їх виробництва та походження (вітчизняного виробництва чи ввезених на митну територію України), а також незалежно від статусу покупця таких товарів чи форми власності.
Щодо питання 2
Податкові накладні, які були складені із застосуванням ставки податку 20 відс. за операціями з постачання товарів, включених до Переліку № 224, в періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ таких товарів, вважаються такими, що складені з порушенням (не відповідають вимогам) пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу.
Платникам податку, які в періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ товарів, включених до Переліку № 224, здійснювали постачання таких товарів з нарахуванням ПДВ, слід забезпечити проведення коригування податкових зобов’язань з ПДВ, відображених у таких податкових накладних.
При цьому платники податку мають провести перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості придбаних товарів та відображена в податкових накладних, складених щодо операцій із такими товарами, які відбулися в період дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ, має бути або повернута покупцям, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок.
У випадку, якщо постачання товарів, що включені до Переліку № 224, здійснювалось з нарахуванням ПДВ кінцевому споживачу (неплатнику ПДВ), у зв’язку з чим повернення сплаченого податку покупцям неможливе, коригування нарахованих сум податкових зобов’язань безпосереднім продавцем не здійснюється.
Відповідна сума ПДВ, одержаного від кінцевих споживачів - неплатників податку у складі ціни товарів, враховується таким продавцем при визначенні податкових зобов’язань з ПДВ за відповідний звітний період у загальному порядку.
Оскільки податкові накладні, які були складені із застосуванням ставки 20 відсотків в періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ за операціями з постачання товарів, включених до Переліку № 224, вважаються такими, що складені з порушенням норм Кодексу, то суми ПДВ, зазначені у таких податкових накладних, не можуть бути включені до складу податкового кредиту покупця таких товарів будь-якого звітного періоду.
У випадку, якщо платник податку - покупець у податковій звітності з ПДВ включив суми ПДВ, зазначені у таких податкових накладних, до складу податкового кредиту, то такому платнику необхідно подати уточнюючий розрахунок до відповідної податкової декларації з ПДВ.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |