X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.06.2020 р. № 2340/6/99-00-05-04-01-06/ІПК

Державна податкова служба України розглянула лист Товариства щодо надання податкової консультації з питань застосування РРО та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі  Кодекс) повідомляє.

Відповідно до звернення Товариство планує із застосуванням мережі Інтернет надавати послуги з оренди альтанок (місць) для відпочинку, конференц-залу, складських приміщень, а також здійснювати продаж супутніх товарів. Оплата послуг та товарів буде здійснюватися споживачами через мережу Інтернет із застосуванням платіжних карт за допомогою платіжних систем LiqPay, Google Pay, Apple Pay та інших аналогічних систем.

Чи необхідно Товариству застосовувати реєстратори розрахункових операцій (далі  РРО) при здійсненні розрахункових операцій за допомогою платіжних систем LiqPay, Google Pay, Apple Pay?

Чи зобов’язане Товариство застосовувати РРО у разі отримання на свій поточний банківський рахунок коштів, сплачених отримувачем (споживачем) через мережу Інтернет із застосуванням платіжних карт за допомогою платіжних систем LiqPay, Google Pay, Apple Pay та інших аналогічних систем (інтернет-еквайринг) за замовлені на веб-сайті Товариства послуги, товари?

Чи може Товариство за фактом отримання на поточний банківський рахунок коштів, які були сплачені отримувачем (споживачем) через мережу Інтернет із застосуванням платіжних карт за допомогою платіжних систем LiqPay, Google Pay, Apple Pay та інших аналогічних систем (інтернет-еквайринг), скласти лише електронний документ, що буде підтверджувати факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку та призначення платежу?

Правовідносини у цій сфері регулюються Законом України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі  Закон № 265).

Законом № 265 визначено правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі  РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.

Відповідно до статті 2 Закону № 265 розрахункова операція —  приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки —  оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Місце проведення розрахунків —  місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (стаття 2 Закону № 265).

Згідно з пунктом 2 статті 3 Закону № 265 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі, зобов’язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Разом з тим пунктом 12 статті 9 Закону № 265 визначено, що РРО та розрахункові книжки не застосовуються, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо).

Також застосування РРО є не обов’язковим у разі здійснення розрахунків виключно у безготівковій формі (шляхом переказу коштів із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку або шляхом безпосереднього внесення коштів через касу банку).

Форму та зміст розрахункового документа визначено Положенням про форму та зміст розрахункових документів, яке затверджене наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за №    220/28350 (далі Положення № 13).

Так, пунктами 1 та 2 розділу II Положення № 13 визначено, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) —  це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги), який повинен містити обов’язкові реквізити згідно з визначеним переліком, в тому числі позначення форми оплати (готівкою, електронним платіжним засобом, у кредит, тощо) та суму коштів за цією формою оплати.

Також розрахункові документи, що друкуються реєстраторами розрахункових операцій на паперовому носії, можуть містити додаткові дані про проміжний підрахунок загальної суми за чеком, суму здачі та інші дані, зокрема інформацію, яка визначена технічними вимогами до спеціалізованих реєстраторів розрахункових операцій (пункт 5 Розділу І Положення № 13).

Тобто, законодавством України у сфері проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у готівковій та безготівковій формі чітко і однозначно встановлені вимоги до змісту та форми розрахункових документів, іншого чинним законодавством не передбачено.

Отже, у випадку проведення розрахункових операцій з відстроченням платежу або в кредит необхідно відповідно до вимог чинного законодавства при відпуску товару (послуги) видати покупцеві розрахунковий документ встановленої форми із зазначенням у ньому форми оплати «кредит/післяплата/відстрочка платежу». Таким чином, фіскальний чек, оформлений належним чином, повинен бути виданий покупцю при продажу товарів (наданні послуг).

При цьому отримання коштів, які надходять у рахунок продажу товару (надання послуг) з відстроченням платежу, слід оприбутковувати у касі підприємства з оформленням прибуткових касових ордерів, або сума готівкових коштів, отримана від покупця, що відповідає сумі, зазначеній у фіскальному чеку з формою оплати «кредит/післяплата/відстрочка платежу», вноситься до скриньки РРО та пам’яті відповідного РРО шляхом виконання на цьому РРО операції «службове внесення» із наступним зазначенням на службовому документі номера фіскального чеку, за яким здійснено реалізацію товару (надання послуг) з відстроченням платежу.

Закон України від 03 вересня 2015 року № 675-VIII «Про електрону комерцію» (далі  —  Закон № 675) визначає засади діяльності у сфері електронної комерції, встановлює порядок вчинення електронних правочинів із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних систем та визначає права і обов’язки учасників відносин у сфері електронної комерції.

Так, підпунктом 14 пункту 1 статті 3 Закону № 675 встановлено, що реалізація товару дистанційним способом — укладення електронного договору на підставі ознайомлення покупця з описом товару, наданим продавцем у порядку, визначеному Законом № 675, шляхом забезпечення доступу до каталогів, проспектів, буклетів, фотографій тощо з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем, телевізійним, поштовим, радіозв’язком або в інший спосіб, що виключає можливість безпосереднього ознайомлення покупця з товаром або із зразками товару під час укладення такого договору.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 13 Закону № 675 розрахунки у сфері електронної комерції можуть здійснюватися, зокрема шляхом переказу коштів або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових та безготівкових розрахунків, а також в інший спосіб, передбачений законодавством України.

Разом з тим, продавець, оператор платіжної системи або інша особа, яка отримала оплату за товар, роботу, послугу відповідно до умов електронного договору, повинні надати покупцеві (замовнику, споживачу) електронний документ, квитанцію, товарний чи касовий чек, квиток, талон або інший документ, що підтверджує факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку (пункт 3 статті 13 Закону № 675).

Розділом VII Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 05.11.2014 № 705, встановлено, що документи за операціями з використанням електронних платіжних засобів (тобто банківська (платіжна) картка, далі  ЕПЗ) та інші документи, що застосовуються в платіжних системах для платіжних операцій з використанням ЕПЗ, можуть бути в паперовій та/або електронній формі.

Під час здійснення операцій з використанням ЕПЗ у сфері електронної комерції та системах дистанційного обслуговування дозволяється формування в електронній формі документа за операцією з використанням ЕПЗ за умови доставки його користувачу.

Документи за операціями з використанням ЕПЗ мають статус первинного документа та можуть бути використані під час урегулювання спірних питань.

Разом з цим, згідно з роз’ясненням Національного банку України (лист від 28.11.2019 № 57-0007/62082) квитанція, отримана при здійсненні розрахунку за допомогою ЕПЗ, не є розрахунковим документом у розумінні Закону № 265 та не підтверджує факт продажу товару (отримання послуг), а лише підтверджує ініціювання переказу коштів з рахунку держателя ЕПЗ.

Зауважуємо, що при визначенні відносин суб’єкта господарювання з отримувачем товару (послуги) в обов’язковому порядку слід визначати місце здійснення розрахунків.

Тобто, якщо місце здійснення розрахунків визначити неможливо (наприклад, отримання споживачем комп’ютерних програм, електронних книжок, сертифікатів, довідок, висновків, експертних оцінок, договорів, квитанцій, рахунків, кодів тощо виключно в електронній формі), то у такому випадку застосування РРО є необов’язковим.

У інших випадках (тобто безпосереднє отримання споживачем товарів чи послуг, в тому числі попередньо замовлених (придбаних) через мережу Інтернет) суб’єкт господарювання зобов’язаний застосовувати РРО на загальних підставах.

З урахуванням викладеного та наведених Товариством прикладів повідомляємо таке.

При здійсненні Товариством розрахункових операцій за допомогою платіжних систем LiqPay, Google Pay, Apple Pay РРО застосовується на загальних підставах згідно з вимогами чинного законодавства.

Зокрема, при продажу попередньо замовлених на веб-порталі Товариства супутніх товарів розрахунковий документ РРО (фіскальний чек), оформлений належним чином, повинен бути виданий покупцю або під час безпосереднього відпуску товару зі складу, або у день фактичного отримання коштів (з урахуванням режиму роботи Товариства).

Водночас, у разі надання Товариством дистанційно безконтактно через мережу Інтернет послуг споживачам з оренди альтанок (місць) для відпочинку, конференц-залу, складських приміщень за умови відсутності місця здійснення розрахунків (тобто без фізичного контакту надавача та отримувача таких послуг) застосування РРО є не обов’язковим. У цьому випадку Товариством за фактом отримання на поточний банківський рахунок коштів, які були сплачені отримувачем (споживачем) через мережу Інтернет із застосуванням платіжних карт за допомогою платіжних систем LiqPay, Google Pay, Apple Pay та інших аналогічних систем (інтернет-еквайринг), може бути складено електронний документ, що буде підтверджувати факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку та призначення платежу.

Також, Товариство може не застосовувати РРО при наданні послуг з оренди альтанок (місць) для відпочинку, конференц-залу, складських приміщень, а також при продажу супутніх товарів у разі здійснення розрахунків виключно у безготівковій формі (шляхом переказу коштів із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку або шляхом безпосереднього внесення коштів через касу банку).

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.