Державна податкова служба України розглянула звернення щодо необхідності проведення перерахунку сум ПДВ у звязку із застосуванням положень пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі — Кодекс) та, керуючись статтею 52 Кодексу, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник, як головний розпорядник бюджетних коштів, здійснює відшкодування аптечним закладам вартості (частини вартості) лікарських засобів, відпущених кінцевим споживачам за державними програмами. На операції з постачання таких лікарських засобів поширюється режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, однак при цьому в періоді дії пільги аптечні заклади здійснювали їх продаж з нарахуванням ПДВ. Платник, відповідно, здійснював відшкодування аптечним закладам вартості (частини вартості) таких лікарських засобів теж з урахування ПДВ.
Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням внесених змін) від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:
— з ввезення на митну територію України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністів України;
— з постачання на митній території України товарів ( в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу застосовуються до операцій, здійснених в період, починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на які розповсюджується режим звільнення від оподаткування, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 та доповнено окремими товарними позиціями постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року № 271 (далі — Перелік № 224, Постанова № 271).
Режим звільнення від оподаткування застосовується:
— з 17 березня 2020 року
До операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку № 224 в редакції, до внесення доповнень Постановою № 271;
— З 15 квітня 2020 року
До операцій з постачання всіх товарних позицій, включених до Переліку № 224, в тому числі з урахування Постанови № 271.
Таким чином, вартість товарів (лікарських засобів), що включені до Переліку № 224 (у тому числі якщо такі товари реалізуються кінцевим споживачам за державними програмами, які передбачають компенсацію їх вартості (частини вартості) за рахунок бюджетних коштів), починаючи з 17 березня 2020 року (для товарних позицій, включених до Переліку № 224 Постановою № 271 — З 15 квітня 2020 року) і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, повинна визначатися без ПДВ.
Платникам податку, які в періоді дії пільги з оподаткування, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, здійснювали операції з постачання товарів, що включені до Переліку № 224, з нарахування ПДВ, слід забезпечити проведення коригування податкових зобов'язань з ПДВ щодо таких операцій.
При цьому платники податку мають провести перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості товарів та відображена в податкових накладних, складених щодо операцій із такими товарами, має бути або повернута покупцям, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок.
При цьому перерахунок податкових зобов'язань сум ПДВ, нарахованих за ставками ПДВ 7 та 20 відсотків в період дії пільги, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, неможливий для закладів, які здійснюють продаж товарів, включених до Переліку № 224, в роздріб кінцевим споживачам, оскільки для такого перерахунку сума податку має бути або повернута покупцям, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок, а такі заклади не мають можливості провести перерахунки зі своїми покупцями.
Тому такі заклади не можуть здійснити перерахунок податкових зобов'язань та зменшити суму нарахованого податку за операціями, які вже відбулися.
Зважаючи на викладене та з урахуванням того, що за державними програмами лікарські засоби постачаються кінцевим споживачам, а компенсація їх вартості повністю чи частково здійснюється за рахунок бюджетних коштів, платнику як головному розпоряднику бюджетних коштів необхідно спільно відповідними аптечними закладами визначитися щодо порядку проведення вищезазначеного перерахунку та повернення такому розпоряднику бюджетних коштів зайво перерахованих ним коштів або їх зарахування в рахунок оплати вартості наступних поставок.
Питання, пов’язані з коригування податкових зобов'язань з ПДВ, нарахованих за операціями з постачання лікарських засобів за державними програмами у періоді дії пільги, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, можуть бути роз'яснені лише після надання детального опису порядку повернення бюджетних коштів їх розпоряднику (чи зарахування зайво перерахованих сум в рахунок оплати вартості наступних поставок).
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |