X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.06.2020 р. № 2475/6/99-00-05-06-02-06/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі Кодекс) та, керуючись статтею 52 Кодексу, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платник податку здійснює придбання "дезінфікуючого засобу 90 %" в якості сировини для виробництва дезінфекційних засобів для обробки рук і шкіри та дезінфекційних засобів для поверхонь.

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділами І, V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)" викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.

Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу (з урахуванням внесених змін) від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:

—  з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (СОVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;

—  з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (СОVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

У разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 Кодексу та положення статті 199 Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.    

Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу застосовуються до операцій, здійснених в період, починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19).

Перелік лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання
виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (СОVID-19), на які розповсюджується режим звільнення від оподаткування, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224, яка прийнята на виконання саме пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, та доповнено окремими товарними позиціями постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року № 271, яка набула чинності 15.04.2020 (далі  Перелік № 224, Постанова № 271).

Режим звільнення від оподаткування застосовується:

- з 17 березня 2020 року  — до операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку № 224 в редакції, до внесення доповнень Постановою № 271;    

- з 15 квітня 2020 року —  до операцій з постачання всіх товарних позицій, включених до Переліку № 224, в тому числі з урахуванням Постанови № 271.

Правила формування податкового кредиту встановлено статтею 298 Кодексу.

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 Кодексу податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг, придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.    

Нарахування податкрвого кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, для отримувача товарів/послуг є податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних (далі  ЄРПН).

Отже, якщо платником податку до дати запровадження пільги, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, було придбано з ПДВ товари, які надалі були включені до Переліку № 224, то платник податку за операціями з придбання таких товарів має право віднести суми ПДВ, сплачені при їх придбанні, до податкового кредиту (за наявності зареєстрованої в ЄРПН відповідної податкової накладної).

При цьому якщо товари, за якими такі суми ПДВ включено до податкового кредиту, надалі постачаються без
ПДВ у зв’язку із застосуванням пільги, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, податкові зобов’язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та/або статті 199 Кодексу за такими товарами не нараховуються.

Якщо товари, включені до Переліку № 224, були придбані з ПДВ у періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання таких товарів, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, то суми ПДВ, сплачені у вартості таких товарів, не можуть бути включені до складу податкового кредиту будь-якого звітного періоду (у тому числі у разі, якщо в порушення норм пункту 71 підрозділу 2 Розділу XX Кодексу надалі такі товари були поставлені з ПДВ у періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ).

Податкові накладні, які були складені постачальниками з ПДВ за такими операціями, вважаються такими, що складені з порушенням (не відповідають вимогам) положень пункту 71 підрозділу 2 Розділу XX Кодексу, а тому, як зазначалося вище, у цьому випадку постачальникам слід забезпечити проведення відповідних перерахунків.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.