X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.06.2020 р. № 2447/6/99-00-04-02-02-06/ІПК

Державна податкова служба України на звернення адвокатського об’єднання щодо оподаткування єдиним податком внесків адвокатів-учасників на розвиток адвокатського об’єднання, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі  Кодекс) повідомляє.

Адвокатське об’єднання поінформувало, що є платником єдиного податку третьої групи спрощеної системи оподаткування (за ставкою 5 відсотків) та запитує, чи включаються до складу доходу юридичної особи - платника єдиного податку третьої групи внески адвокатів-учасників на розвиток адвокатського об’єднання, які вносяться на рахунок такого об’єднання згідно статуту, та чи підлягають такі внески оподаткуванню єдиним податком.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розділу XIV «Спеціальні податкові режими» Кодексу.

Відповідно до п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);

матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.

До складу доходу платника єдиного податку третьої групи, визначеного ст. 292 Кодексу, не включаються суми коштів та вартість майна, внесені засновниками або учасниками платника єдиного податку до статутного капіталу такого платника (пп. 8 п. 292.11 ст. 292 Кодексу).

Таким чином, пп. 8 п. 292.11 Кодексу невизнання доходом для цілей визначення бази оподаткування єдиним податком платниками третьої групи поширено лише на один із видів внесків засновників або учасників платника податків, а саме  внески до статутного капіталу такого платника.

Правові засади здійснення адвокатської діяльності в Україні визначено Законом України від 5 липня 2012 року № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», зі змінами та доповненнями (далі Закон № 5076).

Адвокатське об’єднання є юридичною особою, створеною шляхом об’єднання двох або більше адвокатів (учасників), і діє на підставі статуту (частина перша ст. 15 Закону № 5076).

Адвокатське об’єднання є особливою організаційно-правовою формою і не передбачає формування статутного капіталу.

Порядок визнання доходів та їх класифікація здійснюється відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.99 № 290, яке поширюється на підприємства, організації та інші юридичні особи незалежно від форм власності (крім бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності (далі МСФЗ)).

Згідно із зазначеним Положенням (стандартом) дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Згідно із Методичними рекомендаціями щодо заповнення форм фінансової звітності, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 28.03.2013 № 433, які можуть застосовуватися підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами усіх форм власності (крім банків і бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства застосовують МСФЗ), власний капітал відображається в балансі одночасно з відображенням активів або зобов’язань, які призводять до його зміни.

Отже, норми пп. 8 п. 292.11 Кодексу щодо невизнання доходом для цілей визначення бази оподаткування єдиним податком платниками третьої групи не поширюються на суми внесків адвокатів-учасників на розвиток адвокатського об’єднання.

Враховуючи викладене, внески адвокатів-учасників на розвиток адвокатського об’єднання включаються до складу доходу такого об’єднання та підлягають оподаткуванню єдиним податком у повному обсязі.

Водночас повідомляємо, що з метою узгодження викладеної позиції, до Міністерства фінансів України, як центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію єдиної державної політики з адміністрування податків, спрямовано лист.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.