Головне управління ДПС у Житомирській області, розглянувши запит про надання індивідуальної податкової консультації щодо прийняття рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на різниці та визначення фінансового результату до оподаткування при створенні забезпечення на рекультивацію земель, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового Кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку на прибуток за 2017, 2018, 2019 роки проводив визначення об’єкта оподаткування шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
У платника виникли наступні питання:
«Чи має право ТОВ при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток не застосовувати коригування фінансового результату до оподаткування на різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень розділу III Кодексу, в 2020 році за умови, що річний дохід від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, в 2020 році не перевищить двадцять мільйонів гривень?.
Про прийняте рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень розділу III Кодексу, в 2020 році ТОВ слід зазначити у Податковій декларації з податку на прибуток підприємств за 2019 чи за 2020 рік?».
Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається:
— зменшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку);
— збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).
Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається:
— збільшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку);
— зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).
Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період не перевищує сорока мільйонів гривень, об'єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу.
Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період не перевищує сорока мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років, в кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу.
Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік в такій безперервній сукупності років.
В подальші роки такої сукупності коригування фінансового результату також не застосовуються (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років).
Якщо у платника, який прийняв рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування, на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, в будь-якому наступному році річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період перевищує сорок мільйонів гривень, такий платник визначає об'єкт оподаткування починаючи з такого року шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень цього розділу.
Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
Таким чином, платники податку на прибуток підприємств, у яких річний дохід за 2020 звітний рік не перевищує 40 млн грн:
— зможуть прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень розділу III Кодексу, у декларації за 2020 рік;
— застосовувати у 2021 році річний податковий (звітний) період з податку на прибуток підприємств.
При цьому у 2020 році річний податковий (звітний) період з податку на прибуток підприємств застосовується платниками, у яких річний дохід за 2019 звітний рік не перевищує 20 млн грн.
Додатково платник податку на прибуток повідомив, що, керуючись нормами Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку 37 «Забезпечення, умовні зобов’язання та умовні активи» (далі — МСБО 37) він здійснив нарахування забезпечення на рекультивацію земель.
Нарахування забезпечення у відповідності до вимог МСБО 16 «Основні засоби» платник здійснив наступними бухгалтерськими проведеннями:
— Дт 151 «Капітальне будівництво» Кт 478 «Забезпечення на рекультивацію земель», які жодним чином не вплинули на формування фінансового результату до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності.
У платника виникло наступне питання:
«Чи необхідно при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток збільшувати фінансовий результат до оподаткування на суму створеного ТОВ забезпечення на рекультивацію земель, нарахування якого проведено шляхом збільшення вартості основного засобу?».
Порядок коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, що виникають при формуванні забезпечень для відшкодування наступних (майбутніх) витрат, визначено пунктом 139.1 статті 139 Кодексу.
Відповідно до підпункту 139.1.1 пункту 139.1 статті 139 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується:
— на суму витрат на створення забезпечень (резервів) для відшкодування наступних (майбутніх) витрат (крім забезпечення (резерву) витрат на оплату відпусток працівникам, інших виплат, пов'язаних з оплатою праці, та витрат на сплату єдиного соціального внеску, що нараховується на такі виплати) відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Згідно з підпунктом 139.1.2 пункту 139.1 статті 139 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується:
— на суму використання створених забезпечень (резервів) витрат (крім забезпечення (резерву) витрат на оплату відпусток працівникам, інших виплат, пов'язаних з оплатою праці, та витрат на сплату єдиного соціального внеску, що нараховується на такі виплати), сформованого відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;
— на суму коригування (зменшення) забезпечень (резервів) для відшкодування наступних (майбутніх) витрат (крім забезпечення (резерву) на відпустки працівникам, інших виплат, пов'язаних з оплатою праці, та витрат на сплату єдиного соціального внеску, що нараховується на такі виплати), на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Отже, враховуючи положення підпункту 139.1.1, підпункту 139.1.2 пункту 139.1 статті 139 Кодексу, якщо підприємством ухвалено рішення щодо створення та використання/зменшення забезпечення (резерву) на рекультивацію земель відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, то в такому випадку виникають різниці для коригування фінансового результату до оподаткування згідно з підпунктом 139.1.1, підпунктом 139.1.2 пункту 139.1 статті 139 Кодексу.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 розділу II Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |