Державна податкова служба України розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства з питань оподаткування ПДВ та застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі — Кодекс) та, керуючись статтею 52 Кодексу, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, підприємство здійснює розробку та виробництво лікарських засобів.
Для забезпечення працівників засобами індивідуального захисту Товариство закуповує для власних потреб медичні маски, бахіли, медичні рукавички.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)» (далі — Закон № 540) викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19), звільняються від оподаткування ПДВ операції з:
— ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (СОVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
— постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (СОVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу застосовуються до операцій, здійснених в період, починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19).
Перелік лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (СОVID-19), на які розповсюджується режим звільнення від оподаткування, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 та доповнено окремими товарними позиціями постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року № 271 (далі — Перелік № 224, Постанова № 271).
Щодо питання 1
Режим звільнення від оподаткування застосовується:
- з 17 березня 2020 року — до операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку № 224 в редакції, до внесення доповнень Постановою № 271;
- з 15 квітня 2020 року — до операцій з постачання всіх товарних позицій, включених до Переліку № 224, в тому числі з урахуванням Постанови № 271.
Головним критерієм для застосування пільги з оподаткування, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, є включення товару до Переліку № 224.
При цьому згідно з примітками до Переліку № 224 коди згідно з УКТЗЕД наводяться у Переліку № 224 довідково.
Основною підставою для звільнення від оподаткування податком на додану вартість та від сплати ввізного мита товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку № 224.
При здійсненні таких операцій у період з 17 березня 2020 року (з 15 квітня 2020 року для товарних позицій, включених до Переліку № 224 Постановою № 271) і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, податок на додану вартість не нараховується.
Таким чином у разі, якщо товари, про які йдеться у зверненні (медичні маски, бахіли, медичні рукавички), відповідають назвам товарів, зазначених у Переліку № 224 (за умови дотримання також інших вимог, визначених у Кодексі і у примітках до Переліку № 224), то операції з постачання такого товару на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ.
Щодо питання 2
Стосовно сум ПДВ, що були сплачені (нараховані) при реалізації товарів, включених до Переліку № 224, та відображені в податкових накладних, складених в період з 17 березня 2020 року до дати опублікування Закону № 540-ІХ, повідомляємо, що платникам податку, які здійснювали реалізацію таких товарів з нарахуванням ПДВ, слід забезпечити проведення коригування податкових зобов’язань з ПДВ щодо операцій, які були здійснені (відбулася «перша подія») з дати запровадження пільги з оподаткування (з 17 березня 2020 року) до дати набрання чинності Законом № 540 (до 02 квітня 2020 року).
При цьому платники податку мають провести перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості придбаних товарів та відображена в податкових накладних, складених щодо операцій із такими товарами, які відбулися в період з 17 березня 2020 року до 02 квітня 2020 року (крім операцій з постачання таких товарів за готівку кінцевим споживачам), має бути або повернута покупцям, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок.
Правила формування податкового кредиту та вимоги до його документального підтвердження встановлені статтею 198 та статтею 201 ПКУ.
При цьому, враховуючи норми статті 198 та пункту 201.10 статті 201 Кодексу, оскільки податкові накладні, які були складені в період з 17 березня по 1 квітня 2020 року (включно) з застосуванням ставки 7 або 20 відсотків вважаються такими, що складені з порушенням (не відповідають вимогам) положення пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, а тому суми ПДВ, зазначені у таких податкових накладних, не можуть бути включені до складу податкового кредиту будь-якого звітного періоду.
У випадку, якщо платник податку покупець вже подав податкову звітність з ПДВ та включив суми «вхідного» ПДВ, зазначені у таких податкових накладних, до складу податкового кредиту, то такому платнику необхідно подати відповідний уточнюючий розрахунок.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |