Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі — Кодекс) та, керуючись статтею 52 Кодексу, повідомляє.
Як зазначено у звернені, платник податку здійснює реалізацію медичних виробів та медичного обладнання на території України.
Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" (далі — Закон № 540) викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.
Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу (з урахуванням внесених змін) від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:
— з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
— з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, положення пункту 198.5 статті 198 розділу У ПКУ та положення статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу застосовуються до операцій, здійснених в період, починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Перелік лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), на які розповсюджується режим звільнення від оподаткування, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 та доповнено окремими товарними позиціями постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року № 271 (далі — Перелік № 224, Постанова № 271).
Режим звільнення від оподаткування застосовується:
— з 17 березня 2020 року до операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку № 224 (в редакції, до внесення доповнень Постановою № 271);
— з 15 квітня 2020 року до операцій з постачання всіх товарних позицій, включених до Переліку № 224, в тому числі з урахуванням Постанови № 271.
Щодо питання 1
Постановою № 271 запроваджено додаткові критерії щодо товарів, які мають бути дотримані для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ як при ввезенні, так і при виробництві та постачанні їх на митній території України.
Ці критерії для цілей застосування пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу мають в повній мірі виконуватися з дати набрання чинності Постанови № 271.
Так, згідно з приміткою 3 до Переліку № 224 для віднесення товарів, зазначених у розділі "Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", до товарів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування на додану вартість, повинно бути:
- подано декларацію про відповідність та нанесено на товар або на його упаковку, а також на супровідні документи, якщо такі документи передбачені відповідним технічним регламентом, знак відповідності технічним регламентам згідно з правилами та умовами його нанесення, визначеними у відповідних Технічних регламентах, затверджених постановами Уряду; або
- подано повідомлення Міністерства охорони здоров’я про введення в обіг та/або експлуатацію медичних виробів (медичних виробів для діагностики in vitro, активних медичних виробів, які імплантують), стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів, або повідомлення Державної служби з питань праці про введення в обіг засобів індивідуального захисту, стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів.
Пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу та Постановою № 224 не передбачено необхідності надання інших додаткових підтверджень для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ до операцій з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224, та проведення будь-яких перевірок щодо фактичного використання таких товарів покупцями.
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, застосовується на всіх етапах постачання товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), включених до Переліку № 224, незалежно від дати їх виробництва та походження (вітчизняного виробництва чи ввезених на митну територію України), а також незалежно від статусу покупця таких товарів чи форми власності.
Таким чином, операції з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224, у тому числі раніше виготовлених чи придбаних на митній території України або ввезених на митну територію України у митному режимі імпорту, звільняються від оподаткування ПДВ, починаючи з дати запровадження режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (з 17 березня 2020 року, а для товарних позицій, включених до Переліку № 224 Постановою №271, — із 15 квітня 2020 року) і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, незалежно від дати їх виготовлення, придбання на митній території України чи ввезення на митну територію України:
— до дати запровадження режиму звільнення чи після такої дати.
Щодо питання 2
Загальне правило формування податкового кредиту передбачає включення до складу податкового кредиту усіх сум ПДВ, сплачених (нарахованих) при придбанні товарів/послуг, незалежно від того, для використання в яких операціях придбані такі товари/послуги (зокрема, призначених для використання в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу).
При цьому згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу платниками податку на операції з постачання товарів, звільнення від оподаткування ПДВ яких передбачено таким пунктом, правила щодо нарахування податкових зобов'язань, встановлені пунктом 198.5 статті 198 та статтею 199 розділу V Кодексу, не застосовуються.
Таким чином, якщо медичні вироби та/або медичне обладнання, які зазначені у зверненні, включено до Переліку № 224, то операції платника податку з постачання таких медичних виробів та медичного обладнання на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ.
Якщо медичні вироби та/або медичне обладнання, які зазначені у зверненні, були придбані у постачальника - резидента, або ввезені на митну територію України до дати запровадження пільги, то коригування податкового кредиту, сформованого за такими операціями з придбання, не здійснюється.
Якщо податковий кредит за придбаними медичними виробами та/або медичного обладнання сформовано на підставі податкових накладних, які були складені в період з 17 березня до 2 квітня 2020 року із застосуванням ставки 7 або 20 відсотків, які вважаються такими, що складені з порушенням (не відповідають вимогам) положення пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, то суми ПДВ, зазначені у таких податкових накладних, не можуть бути включені до складу податкового кредиту будь-якого звітного періоду.
Якщо платник податку при складанні податкової звітності з ПДВ за березень 2020 року включив до податкового кредиту податкові накладні, складені з 17 березня 2020 року на операції з постачання товарів з Переліку № 224 з нарахуванням суми ПДВ, такий платник податку має право подати до податкової звітності з ПДВ за березень 2020 року уточнюючий розрахунок, на підставі якого зменшити податковий кредит з ПДВ, сформований за операціями з придбання товарів з Переліку № 224.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |