X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.06.2020 р. № 2603/6/99-00-05-06-02-06/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо виникнення податкових наслідків з ПДВ у Товариства при отриманні від довірителя грошових коштів як авансування сплати Товариством офіційних платежів від імені та за рахунок довірителя, які надалі будуть використані Товариством на оплату таких офіційних платежів, і, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі  ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство має у своєму штаті патентного повіреного України та на підставі договорів доручення, як повірений, здійснює представництво фізичних та юридичних осіб резидентів та нерезидентів (далі  Довірителі) в органах виконавчої влади України, що реалізовують державну політику у сфері інтелектуальної власності.

Таке представництво полягає у вчиненні від імені та за рахунок Довірителів певних юридично значущих дій, пов'язаних із набуттям, підтриманням та захистом прав на об'єкти права інтелектуальної власності (винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки).

Вчинення ряду зазначених дій вимагає сплати Товариством від імені та за рахунок Довірителів певних офіційних платежів.

Офіційні платежі, як правило, авансуються Довірителями шляхом переказу безготівкових коштів на банківський рахунок Товариства.

В поодиноких випадках, Товариство сплачує такі офіційні платежі з власних грошових коштів, однак за рахунок Довірителів, які в подальшому  відшкодовують Товариству сплачені ним від імені Довірителів офіційні платежі;

Суми офіційних платежів, що сплачуються Товариством від імені та за рахунок Довірителів, не є складовою вартості послуг Товариства, оскільки Товариство не надає послуги, за які законодавством передбачено сплату обов’язкових платежів та/або зборів, а лише здійснює такі платежі зі свого банківського рахунку від імені та на користь Довірителів.

Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі ЦКУ).

Відповідно до частини першої та другої статті 1000 ЦКУ за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії.

 Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя.

Договором доручення може бути встановлено виключне право повіреного на вчинення від імені та за рахунок довірителя всіх або частини юридичних дій, передбачених договором.

У договорі можуть бути встановлені строк дії такого доручення та (або) територія, у межах якої є чинним виключне право повіреного.

Частиною першою статті 1002 ЦКУ визначено, що повірений має право на плату за виконання свого обов'язку за договором доручення, якщо інше не встановлено договором або законом.

Якщо в договорі доручення не визначено розміру плати повіреному або порядок її виплати, вона виплачується після виконання доручення відповідно др звичайних цін на такі послуги.

Згідно із частиною першою статті 1004 ЦКУ повірений зобов'язаний вчиняти дії відповідно до змісту даного йому доручення.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу ІПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктом «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

З огляду на викладене слід зазначити, що об’єктом оподаткування ПДВ є, зокрема операції з постачання послуг, місцем постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ визначено митну території України, а не отримання грошових коштів.

Щодо питань 1, 2

Якщо згідно з умовами цивільно-правового договору (договору доручення) за своєю фактичною сутністю грошові кошти, що отримуються Товариством від Довірителів, призначені виключно для цілей їх подальшого перерахування від імені та за рахунок Довірителів як оплати офіційних платежів, та відповідно не є компенсацією (оплатою) вартості послуг, що постачаються безпосередньо Товариством, то податкових наслідків з ПДВ при їх отриманні у Товариства не виникає.

Щодо питань 3,4

Якщо згідно з умовами цивільно-правового договору (договору доручення) за своєю фактичною сутністю грошові кошти, що отримуються Товариством від Довірителів, є  виключно компенсацією попередньо сплачених Товариством з власного банківського рахунка офіційних платежів від імені та рахунок Довірителів, та відповідно не є компенсацією (оплатою, відшкодуванням) вартості послуг, що постачаються безпосередньо Товариством, у тому числі винагородою за поставлені послуги, то податкових наслідків з ПДВ при їх отриманні у Товариства не виникає.

Разом з цим послуги (дії, спрямовані на перерахування грошових коштів як оплати офіційних платежів від імені та за рахунок Довірителів), що надані Товариством Довірителям в рамках виконання договору доручення розглядаються як окрема операція, з постачання послуг, яка є об'єктом оподаткування ПДВ.

 База оподаткування ПДВ за такою операцією визначається виходячи з договірної вартості наданих в рамках договору доручення послуг.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).