X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.06.2020 р. № 2604/ІПК/04-36-04-01-16

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, розглянувши звернення Товариства щодо можливості звільнення від оподаткування ПДВ операцій з реалізації дезінфікуючих засобів відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі ПКУ), зі змінами та доповненнями, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, товариство здійснює постачання дезінфекційних засобів, у тому числі Gel Igienzzante Маnі Гель для рук дезінфікуючий, до складу якого входить зокрема етиловий спирт 61,2%, ізопропиловий спирт 6,9%, та який відноситься до дезінфекційних засобів (код УКТ ЗЕД 3808), включених до переліку товарів, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються пунктом 1.1 статті 1 ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до підпункту «а» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Кодексу.

Законом України від 30 березня 2020 року №540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв‘язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі  Закон № 540-ІХ), викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (з урахуванням внесених змін) від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:

ввезення на митну територію України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік якйх визначено Кабінетом Міністрів України;

постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ застосовуються до операцій, здійснених в період, починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 (далі Перелік № 224) з урахуванням змін та доповнень, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року № 271 (далі Постанова № 271), затверджений Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, на які розповсюджується режим звільнення від оподаткування, встановлений пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Отже, режим звільнення від оподаткування застосовується:

з 17 березня 2020 року до операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку № 224 (в редакції, до внесення доповнень Постановою №271);

з 15 квітня 2020 року до , операцій з постачання всіх товарних позицій, включених до Переліку № 224, в тому числі з урахуванням Постанови № 271.

Операції з постачання товарів на митній    території України, які здійснюються після 17 березня 2020 року (15 квітня 2020 року для товарних позицій, включених до Переліку № 224 Постановою № 271), звільняються від оподаткування незалежно від періоду, коли такі товари було виготовлено чи придбано на митній території України або ввезено на митну територію України (до дати запровадження пільги з оподаткування чи після такої дати).

Щодо операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, не застосовуються норми пункту 198.5 статті 198 та статті 199 розділу V ПКУ.

Операції з постачання товарів на митній    території України, які здійснюються після 17 березня 2020 року (15 квітня 2020 року для товарних позицій, включених до Переліку № 224 Постановою № 271), звільняються від оподаткування незалежно від періоду, коли такі товари було виготовлено чи придбано на митній території України або ввезено на митну територію України (до дати запровадження пільги з оподаткування чи після такої дати).

До Переліку № 224 (в редакції, до внесення доповнень Постановою № 271) включено, у тому числі, лікарські засоби, медичні вироби та/або медичне обладнання, дезінфекційні засоби і антисептики з переліком найменувань (назв товару    (основного компоненту)) відповідних засобів/виробів.

Головним критерієм для застосування пільги з оподаткування, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, є включення товару до Переліку № 224.

 При цьому згідно з примітками до Переліку № 224 коди згідно з УКТЗЕД наводяться у Переліку № 224 довідково.

 Основною підставою для звільнення від оподаткування податком на додану вартість та від сплати ввізного мита товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку № 224.

Для цілей Переліку № 224 термін «дезінфекційні засоби» використовується у значенні, наведеному в Законі України від 06 квітня 2000 року № 1645-ІІІ «Про захист населення від інфекційних хвороб» (далі Закон № 1645).

Статтею 34 Закону № 1645 визначено, що дезінфекційні засоби це хімічні речовини, біологічні чинники та засоби медичного призначення, що застосовуються для проведення дезінфекційних заходів, підлягають гігієнічній регламентації та державній реєстрації в порядку, встановленому законодавством.

Виробництво, зберігання, транспортування, застосування та реалізація дезінфекційних засобів здійснюються з дотриманням вимог відповідних нормативно-правових актів.

Застосування дезінфекційних засобів, не зареєстрованих у встановленому порядку в Україні, а також тих, у процесі виготовлення, транспортування чи зберігання яких було порушено вимоги технологічних регламентів та інших нормативно-правових актів, забороняється.

Порядок державної реєстрації (перереєстрації) дезінфекційних засобів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 липня 2006 року № 908, з урахуванням внесених змін та доповнень (далі  Порядок № 908).

 Пунктом 4 Порядку № 908 встановлено, що державну реєстрацію (перереєстрацію) засобів проводить Міністерство охорони здоров’я України на підставі поданих документів, зазначених у пункті 5 Порядку № 908, або позитивного висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи, що виданий до моменту набрання чинності порядками дослідження специфічної активності, безпечності, якості (ефективності) засобів та їх випробування на практиці.

Операції з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224, звільняються від оподаткування ПДВ. При здійсненні таких операцій у період з 17 березня 2020 року (з 15 квітня 2020 року для товарних позицій, включених до Переліку № 224 Постановою № 271) і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, податок на додану вартість не нараховується.    

Таким чином у разі, якщо дезінфекційний засіб Gel Igienzzante Маnі Гель для рук дезінфікуючий, до складу якого входить зокрема етиловий спирт 61,2%, ізопропиловий спирт 6,9%, відповідає назвам товарів (медичному виробу, основному компоненту), зазначених у Переліку № 224, а також відповідає вимогам, встановленим Законом № 1645, то операції з постачання такого товару на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ з 17 березня 2020 року (за умови дотримання також інших вимог, визначених у ПКУ і у примітках до Переліку № 224).

Якщо вказаний у зверненні товар не відповідає вимогам, встановленим Законом № 1645, то з приводу можливості продажу такого товару на митній території України та правомірності його застосування платнику податку доцільно звернутися до Міністерства охорони здоров’я України.

У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та положення статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.