Державна податкова служба України розглянула звернення щодо застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі — ПКУ), до операцій Товариства з постачання лікарських засобів, медичних виробів і медичного обладнання, та у зв’язку із наданням додаткової інформації, керуючись статтею 52 розділу II ПКУ, повідомляє.
Щодо питань 1 і 2
Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224, із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2020 року № 271 (далі — Перелік № 224).
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, застосовується:
- з 17 березня 2020 року до операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку № 224 (в редакції, до внесення доповнень Постановою № 271);
- з 15 квітня 2020 року до операцій з постачання всіх товарних позицій, включених до Переліку № 224, в тому числі з урахуванням Постанови № 271.
Отже, операції з постачання товарів на митній території України, які здійснюються з 17 березня 2020 року (з 15 квітня 2020 року для товарних позицій, включених до Переліку № 224 Постановою № 271), звільняються від оподаткування ПДВ незалежно від періоду, коли такі товари було виготовлено чи придбано на митній території України або ввезено на митну територію України (до дати запровадження пільги з оподаткування чи після такої дати).
Щодо питання З
Податкові накладні, які були складені із застосуванням ставки ПДВ 20 відс. за операціями з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224, в періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ, вважаються такими, що складені з порушенням (не відповідають вимогам) пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
Платнику ПДВ - постачальнику, який в періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ до операцій з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224, здійснював постачання таких товарів з нарахуванням ПДВ, слід забезпечити проведення коригування сум податкових зобов’язань з ПДВ, а платнику ПДВ - покупцю відповідно коригування сум податкового кредиту з ПДВ.
При проведенні такого коригування:
— платник ПДВ - постачальник повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком «мінус» показники щодо поставлених товарів з Переліку № 224.
Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) отримувачем (покупцем) товарів, а за наявності законодавчих підстав для складення розрахунку коригування на особу, яка не зареєстрована як платник ПДВ, то — платником ПДВ - постачальником товарів;
— платник ПДВ - постачальник повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання на митній території України товарів з Переліку № 224, яка звільняється від оподаткування ПДВ, без нарахування податку.
При складанні податкової накладної за операціями з постачання на митній території України товарів, які включені до Переліку № 224:
— у верхній лівій частині податкової накладної у графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» робиться помітка «Без ПДВ»;
— у графі 8 розділу Б (таблична частина) податкової накладної вказується код ставки податку «903»;
— у графі 9 зазначається код пільги, визначений Довідником пільг, наданих чинним законодавством по сплаті податків, зборів, інших обов'язкових платежів (далі — Довідник).
Згідно із Довідником № 98/2, складеним за станом на 02 квітня 2020 року (який розміщено за посиланням https://tax.gov.ua/dovidniki—rееstrі—реrelik/dovidniki-/54005.html) для операцій з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224, застосовується код пільги «14060544».
При складанні розрахунку коригування до податкових накладних, складених з 17 березня 2020 року на операції з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224, з нарахуванням суми ПДВ, у графі 2.1 розділу Б «Код причини коригування» слід вказувати одну з причин коригування, яка дає можливість привести показники податкової накладної, до якої складається такий розрахунок коригування, до значення «нуль» (тобто «обнулити» податкову накладну).
Наприклад, застосовувати код 103 «Повернення товару або авансових платежів».
При цьому розрахунки коригування до податкових накладних, складених з 17 березня 2020 року на операції з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224, з нарахуванням суми ПДВ, складаються на дату повернення сум ПДВ покупцям, а у разі зарахування таких сум ПДВ в рахунок майбутніх поставок — на дату такого зарахування.
У разі зарахування сум ПДВ, нарахованих (сплачених) при постачанні товарів, включених до Переліку № 224, в рахунок майбутніх постачань — на дату такого зарахування складається податкова накладна на операцію з постачання товарів за номенклатурою, визначеною договором щодо обсягу таких майбутніх постачань.
Крім того, якщо платник ПДВ — покупець у податковій звітності з ПДВ включив суми ПДВ, зазначені у податкових накладних, складених з 17 березня 2020 року на операції з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224, з нарахуванням суми ПДВ, до складу податкового кредиту, то такому платнику ПДВ - покупцю необхідно подати уточнюючий розрахунок до відповідної податкової декларації з ПДВ та зменшити податковий кредит на суму такого ПДВ.
Щодо відмови постачальників здійснювати відповідні коригування та відповідальності за такі дії
У разі порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця.
Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому порушено граничні терміни реєстрації в ЄРПН.
Заява із скаргою є підставою для проведення контролюючим органом документальної позапланової перевірки контрагента (пункт 201.10 статті 201 розділу V ПКУ).
Врегулювання питань господарських правовідносин між суб’єктами господарювання не належить до сфери компетенції ДПС.
Разом з цим інформуємо, що юридична або фізична особа має право на захист свого цивільного права або інтересу у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Зокрема, такі особи мають право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, у тому числі за відшкодуванням збитків та інших способів відшкодування майнової шкоди (статті 15 та 16 Цивільного кодексу України).
Щодо питання 4
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ застосовуються до операцій з постачання товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (СОVID-19), включених до Переліку № 224, здійснених в період, починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19).
Щодо висновків, викладених в ІПК, повідомляємо, що ІПК була надана Товариству, виходячи із опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненнях.
При цьому такі висновки не містять положень, які свідчать про неоднозначне трактування норм ПКУ.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |