X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.07.2020 р. № 2674/6/99-00-05-06-02-06/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операції нерезидента з постачання Банку послуг із реалізації та супроводження проектів, пов’язаних із зміною статусу Банку в Міжнародній платіжній системі (далі - МПС) Mastercard, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Банк є учасником МПС Mastercard, яка здійснює свою діяльність згідно із встановленими загальними правилами роботи платіжної системи.

У зв'язку із розширенням можливостей діяльності Банку із обслуговування розрахункових операцій, що проводяться з використанням МПС Mastercard, Банк розширив функції учасника МПС Mastercard та змінив статус члена МПС Mastercard на принципала шляхом приєднання до участі в додаткових проектах згідно з правилами МПС Mastercard та здійснення інтеграції в проекти, які визначені МПС Mastercard.

Крім цього Банк буде сплачувати нерезиденту МПС Mastercard плату за реалізацію та супроводження проектів, пов’язаних із зміною статусу Банку в МПС Mastercard, плату за зміну статусу Банку з учасника в МПС Mastercard до принципала, та за послуги із реалізації необхідних налаштувань щодо організації роботи операційного процесу згідно з правилами МПС.

 Отримання даних послуг необхідне Банку для організації переказу коштів клієнтів Банку.

Загальні засади функціонування платіжних систем і систем розрахунків (далі - платіжні системи) в Україні, поняття та порядок проведення переказу коштів у межах України регулюються Законом України від 5 квітня 2001 року № 2346-ІІІ «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (далі -Закон № 2346).

Платіжна система - платіжна організація, учасники платіжної системи та сукупність відносин, що виникають між ними при проведенні переказу коштів. Проведення переказу коштів є обов'язковою функцією, що має виконувати платіжна система.

 Міжнародна платіжна система - платіжна система, в якій платіжна організація може бути як резидентом, так і нерезидентом і яка здійснює свою діяльність на території двох і більше країн та забезпечує проведення переказу коштів у межах цієї платіжної системи, у тому числі з однієї країни в іншу (пункт 1.29 статті 1 Закону № 2346).

Переказ коштів (далі - переказі - рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі, який у тому числі може бути ініційований, шляхом внесення готівкових коштів для подальшого переказу за допомогою платіжних пристроїв.

 Переказ в Україні може здійснюватися за допомогою внутрішньодержавних та міжнародних платіжних систем (пункт 1.24 статті 1 Закону № 2346).

Учасник/член платіжної системи - юридична особа, що на підставі договору з платіжною організацією платіжної системи надає послуги користувачам платіжної системи щодо проведення переказу коштів за допомогою цієї системи та відповідно до законодавства України має право надавати такі послуги (пункт 1.43 статті 1 Закону № 2346).

Принципал (аплікант, наказодавець) - особа, зазначена в гарантії як така, яка має зобов'язання за базовими відносинами, що забезпечуються такою гарантією.

 При цьому під такою гарантією розуміється спосіб забезпечення виконання зобов'язань, відповідно до якого банк-гарант бере на себе грошове зобов'язання перед бенефіціаром (особою, на користь якої надається гарантія/контргарантія) сплатити кошти в разі настання гарантійного випадку.

 Зобов'язання банку-гаранта перед бенефіціаром не залежить від базових відносин, які забезпечуються такою гарантією (їх припинення або недійсності), зокрема і тоді, коли посилання на такі базові відносини безпосередньо міститься в тексті гарантії (підпункти 9 і 13 пункту 3 розділу І Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 639, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України від 13 січня 2005 року за № 41/10321).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І 03.07.2020ПКУ).

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.

Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2 і 186.3 статті 186 розділу V ПКУ, є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4 статті 186 розділу V ПКУ).

Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання.

Порядок визначення бази оподаткування ПДВ встановлено статтею 188 розділу V ПКУ.

Пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ встановлено, що база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Враховуючи викладене, та зважаючи на те, що послуги із реалізації та супроводження проектів, пов’язаних із зміною статусу Банку в МПС Mastercard, відсутні у переліку послуг, визначених у пунктах 186.2 і 186.3 статті 186 розділу V ПКУ, то місцем постачання таких послуг відповідно до пункту 186.4 статті 186 розділу V ПКУ є місце реєстрації їх постачальника.

Оскільки у розглянутій у зверненні ситуації постачальником послуг із реалізації та супроводження проектів, пов’язаних із зміною статусу Банку в МПС Mastercard, є нерезидент (суб’єкт господарювання, зареєстрований за межами митної території України), то при отриманні Банком таких послуг від нерезидента податкових наслідків з ПДВ у Банка не виникає.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).