X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.07.2020 р. № 2696/ІПК/04-36-04-04-21

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), на звернення Товариства щодо надання індивідуальної податкової консультації з плати за землю, повідомляє.

Товариство поінформувало, що перебуває на третій групі спрощеної системи оподаткування та є власником нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці щодо якої у зверненні відсутня інформація в частині наявності у Товариства відповідного права на неї.

Одним із видів діяльності Товариства є «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна».

Товариство, посилаючись на Закон України від 16 січня 2020 року №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», відповідно до якого з 1 липня 2020 року набирає чинності нова редакція п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 Кодексу щодо звільнення платників єдиного податку від сплати земельного податку за земельні ділянки, що використовуються для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку)), запитує про наявність у нього обов язку із справляння земельного податку за земельну ділянку, на якій розташовані об’єкти нерухомості, що надаються Товариством в оренду.

Кодекс визначає, що плата за землю справляється у двох формах - земельний податок із власників та постійних користувачів земельних ділянок (п.п. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Кодексу), а також орендної плати за надання у строкове користування земельні ділянки державної або комунальної власності (п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Обов’язок із справляння (яке передбачає декларування та сплату зобов’язань) плати за землю настає у власників земельних ділянок та/або землекористувачів з дня виникнення права власності або права користування земельними ділянками (п. 287.1 ст. 287 Кодексу).

Таким чином, якщо Товариством не оформлено відповідне право на земельну ділянку обов язок із декларування плати за землю за таку земельну ділянку у нього не виникає.

Водночас використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням норм земельного законодавства, зокрема в частині невиконання принципу платного використання таких земельних ділянок.

Орган місцевого самоврядування, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст.ст. 120, 125, 126 та 206 Земельного кодексу України, може порушити питання про компенсацію завданої шкоди (ст.ст. 1166,1167 Цивільного кодексу України) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), які
використовують земельні ділянки без належним чином оформлені« документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Разом з цим, якщо Товариство має майнове право на земельну д ілянку та надає її та/або нерухоме майно, що знаходиться на такій земельній ділянці, в оренду, то передбачене п.п. 4 п 297.1 ст. 297 Кодексу з 01.07.2020 звільнення не поширюється на таку земельну ділянку.    

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись, виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).