Державна податкова служба України розглянула звернення щодо коригування сум податкових зобов’язань з ПДВ, нарахованих на підставі податкових накладних, які були складені та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) на думку платника безпідставно, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, групою осіб, які не є посадовими особами платника, протягом лютого-березня 2020 року без відома та згоди платника було безпідставно (неправомірно) складено та зареєстровано в ЄРПН податкові накладні на покупців, з якими у платника відсутні господарські правовідносини.
Крім того, такою групою осіб від імені платника було подано податкову декларацію з ПДВ за лютий 2020 року.
За фактом протиправного втручання в діяльність платника третіми особами правоохоронні органи Харківської області порушили кримінальне провадження.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та їх коригування, а також складання податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в ЄРПН, встановлено статтями 187, 192 198 і 201 розділу V ПКУ.
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 та пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її ЄРПН у встановлений ПКУ термін.
Якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, із змінами і доповненнями.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 № 1246 із змінами і доповненнями .
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ (далі - СЕА ПДВ) визначено статтею 200-1 ПКУ та регламентовано Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість».
Щодо питання 1.1
Чинними нормами ПКУ не передбачено можливості самостійного вилучення контролюючим органом (ДПС) з ЄРПН направлених платником податку на реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування (у тому числі тих, що були складені без відома платника податку та без факту здійснення ним господарських операцій).
Щодо питань 1.2 і 1.3
Платник податку (постачальник) здійснює коригування податкових зобов’язань з ПДВ у порядку та на підставах, встановлених статтею 192 розділу V ПКУ.
Зокрема, у разі коригування сум податкових зобов’язань з ПДВ у бік зменшення, платник податку (постачальник) складає розрахунок коригування до податкової накладної, який направляє отримувачу (покупцю) для реєстрації в ЄРПН.
Отже, реєстрація в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних, про які йдеться у зверненні, має здійснюватись особою, зазначеною у податковій накладній у полі «Отримувач (покупець)».
У разі порушення отримувачем (покупцем) граничних термінів реєстрації в ЄРПН (крім податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 статті 201 розділу V ПКУ) розрахунків коригування платник податку (постачальник) має право додати до податкової декларації з ПДВ за звітний податковий період заяву із скаргою на такого отримувача (покупця).
Разом з цим статтею 192 розділу V ПКУ не передбачено будь-яких інших підстав (у тому числі і з огляду на обставини, зазначені у зверненні) для складання розрахунків коригування до податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН.
Щодо зміни реєстраційної суми повідомляємо, що величина кожного із показників, що є складовими формули, формується автоматично та змінюється у міру надходження до СЕА ПДВ інформації, зокрема щодо зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних, розрахунків коригування до них, митних декларацій та аркушів коригування до них, додаткових декларацій, зарахованих на рахунок у СЕА ПДВ коштів, поданої податкової звітності та іншої інформації, визначеної пунктом 200-1.З статті 200-1 розділу V ПКУ, яка впливає на показники складової формули.
Щодо питання 1.4
Відповідно до статей 15 та 16 Цивільного кодексу України юридична або фізична особа має право на захист свого цивільного права або інтересу у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Зокрема, такі особи мають право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Отже, юридична або фізична особа не обмежена в поданні до суду позовів з метою захисту свого цивільного права або інтересу.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |