Головне управління ДПС у Кіровоградській області, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ зі змінами і доповненнями, у редакції з 23.05.2020 року (далі — Кодекс), розглянувши запит АТ «» (далі — АТ), щодо коригування фінансового результату до оподаткування на суму профспілкових внесків, які перераховуються до профспілок, повідомляє.
Як зазначено у запиті, АТ є платником податку на прибуток на загальних підставах.
При нарахуванні заробітної плати своїм працівникам, підприємством щомісячно утримуються із неї профспілкові внески (за заявою працівника) в розмірі 1% від суми нарахованої зарплати, які потім перераховуються до первинної профспілкової організації АТ.
При цьому суми таких внесків при утриманні із зарплати та перерахуванні до профспілкової організації не включаються до складу витрат підприємства.
Платника цікавить питання, чи підлягає коригуванню при розрахунку податку на прибуток фінансовий результат до оподаткування згідно з п.п. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Кодексу, на суму внесків, перерахованих до первинної профспілкової організації, яка є неприбутковою.
Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Відповідно до п.п. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Кодексу фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг (крім неприбуткової організації, яка є об'єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об'єднанні, є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону, та неприбуткових організацій, до яких застосовуються положення підпункту 140.5.14 цього пункту), у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.
Особливості правового регулювання, засади створення, права та гарантії діяльності професійних спілок визначено Законом України від 15 вересня 1999 року № 1045-ХІV «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (далі — Закон № 1045).
Професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки та ведуть свою діяльність на підставі статуту.
Абзацом третім ст. 42 Закону № 1045 встановлено, що за наявності письмових заяв працівників, які є членами профспілки, роботодавець щомісячно і безоплатно утримує із заробітної плати та перераховує на рахунок профспілки членські профсцілкові внески працівників відповідно до укладеного колективного договору чи окремої угоди в терміни, визначені цим договором.
Таким чином, членські внески працівників - членів профспілки, що утримуються із заробітної плати працівників платника податку, які за дорученням таких працівників автоматично перераховуються роботодавцем - платником податку до профспілки, не є витратами самого платника податку.
Тобто, платник податку в даному випадку виступає посередником між працівником та профспілкою.
Виходячи з викладеного, положення п.п. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Кодексу не поширюються на операції з перерахування роботодавцем - платником податку на прибуток профспілковій організації членських внесків працівників - членів профспілки, за дорученням працівників, за умови, що такі внески не враховуються у складі витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування такого роботодавця.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |