ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.07.2020 р. № 2757/6/99-00-04-03-03-06/ІПК
Державна податкова, служба України на звернення Товариства з обмеженою відповідальністю (далі — Товариство) щодо надання індивідуальної податкової консультації щодо сплати земельного податку (далі — Податок), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що є власником нежилих приміщень у багатоквартирному житловому будинку і запитує про наявність обов’язку зі справляння податку за земельну ділянку, на яку не оформлено права власності або користування.
Товариство не повідомило про вжиття заходів з оформлення відповідних прав щодо несформованої порядку ст. 79-1 Земельного кодексу України (далі — Земельний кодекс) земельної ділянки, на якій розташований багатоквартирний будинок, в яких знаходяться нежилі приміщення Товариства.
Кодекс визначає, що плата за землю (далі — Плата) справляється у двох формах — земельний податок з власників та постійних користувачів земельних ділянок (п.п.14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Кодексу), а також орендної плати за надання у строкове користування земельної ділянки державної або комунальної власності (п.п. 14.1.147 п.14.1 ст. 14 Кодексу).
Підставою для нарахування Податку є дані Державного земельного кадастру (п. 286.1 ст.286 Кодексу).
Позиція контролюючих органів щодо виникнення податкових зобов’язань з Податку за земельну ділянку під багатоквартирним будинком викладена в узагальнюючих податкових консультаціях, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 06.07.2018 №602 «Про затвердження узагальнюючих податкових консультацій з деяких питань оподаткування платою за землю».
Крім того повідомляємо, що відповідно до пп. 286.6 п. 286 ст. 286 Кодексу за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, Податок нараховується з урахуванням прибудинкової території кожному з таких осіб:
1) у рівних частинах — якщо будівля перебуває у спільній, сумісній власності кількох осіб, але не поділена в натурі, або одній з таких осіб-власників, визначеній за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;
2) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній частковій власності;
3) пропорційно належній частці кожної особи — якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності і поділена в натурі.
За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території.
Використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням норм земельного законодавства.
Орган місцевого самоврядування, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст. ст. 120,125, 126 та 206 Земельного кодексу України, може порушити питання про компенсацію завданої шкоди (ст.ст.1166,1167 Цивільного кодексу України) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянки без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).