X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.07.2020 р. № 2759/6/99-00-04-03-03-06/ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі Кодекс), на звернення Товариства щодо оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі  Податок), платою за землю та щодо формування витрат у бухгалтерському обліку шляхом відшкодування Підприємству коштів по сплаті Податку повідомляє.

Товариство без надання підтверджуючих документів поінформувало, що на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 18.09.2019 № 840 «Про відокремлення діяльності з транспортування природного газу та забезпечення діяльності оператора газотранспортної системи» та від 15.11.2019 № 942 «Деякі питання управління майном, що перебуває в державній власності та використовується для забезпечення діяльності з транспортування природного газу магістральними газопроводами», Договору від 21.11.2019 № 13010-05/197 «Про передачу на праві господарського відання державного майна, що перебуває в державній власності та використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними газопроводами» та на підставі Акту приймання-передачі від 01.01.2020 отримало на праві господарського відання майно державної власності, яке розташовано на земельних ділянках, щодо яких не завершена процедура оформлення відповідного права у порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі  Закон).

Товариство просить надати відповіді з таких питань.

1. Чи виникає у Товариства податкові зобов’язання з Податку в частині об’єктів нерухомості, які є державною власністю та передані Товариству 01.01.2020 на праві господарського відання.

Право господарського відання є речовим правом суб’єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами (ст. 136 Господарського кодексу України).

Оскільки платниками Податку визначені власники об’єктів нерухомості (п.п. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Кодексу), то у Товариства не виникатимуть податкові зобов’язання з Податку в частині об’єктів нерухомості, які є державною власністю та передані Товариству 01.01.2020 на праві господарського відання.

2.  З якого моменту у Товариства виникає обов’язок зі справляння земельного податку за такі земельні ділянки.

Відповідно до п.п. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 Кодексу об’єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 Кодексу), а обов’язок зі сплати земельного податку виникає з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 Кодексу).

Офіційним визнанням і підтвердженням державою факту набуття, зміни або припинення відповідного права є державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до Закону (ст. 126 Земельного кодексу України).

Таким чином, обов’язок із сплати земельного податку у Товариства виникає з дати внесення відомостей про набуття Товариством відповідного права на земельні ділянки, на яких розташовано майно державної власності, до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відповідно до Закону.

3. Щодо формування витрат у бухгалтерському обліку шляхом відшкодування Підприємству коштів по сплаті Податку.

Як зазначено у зверненні, платник податку на прибуток з 01.01.2020 здійснює діяльність з транспортування природного газу з використанням майна, переданого на праві господарського відання, власником якого є та залишається Держава Україна в особі уповноваженого органу Міністерства фінансів України.

До 01.01.2020 зазначене майно було закріплено на праві господарського відання за Підприємством.

Проте внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру щодо фактичного власника (користувача) переданих об’єктів нерухомості та земельних ділянок потребують певного часу, тому між Підприємством та Товариством планується укласти договір про відшкодування витрат зі сплати Податку, який на теперішній час сплачує до бюджету Підприємство.

За цим договором Товариство зобов’язується відшкодувати Підприємству витрати зі сплати Податку.

У Товариства виникло наступне питання: «Чи має право Товариство врахувати при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток витрати за договором про відшкодування Підприємству витрат зі сплати Податку?»

Згідно з п.п. 134.1.1 п, І34.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування на суму коштів, відшкодованих Підприємству по сплаті Податку.

Такі операції відображаються при формуванні фінансового результату до оподаткування та, відповідно, об’єкту оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з правилами бухгалтерського обліку.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Отже, з питання формування витрат у бухгалтерському обліку за рахунок відшкодованих коштів Підприємству по сплаті Податку доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).