Державна податкова служба України розглянула звернення Підприємства щодо врахування при розрахунку суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) податкові накладні/розрахунки коригування (далі — реєстраційна сума) зайво сплачених до бюджету коштів, які повернуті з бюджетного рахунка на рахунок платника податку в системі електронного адміністрування ПДВ (далі — СЕА ПДВ) та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.
Відповідно до пункту 1.1 статті 1 Кодексу відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу.
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені визначено статтею 43 Кодексу.
Згідно з пунктом 43.1 статті 43 Кодексу помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до статті 43 Кодексу та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Пунктом 43.3 статті 43 Кодексу встановлено, що обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів:
— на поточний рахунок платника податків в установі банку;
— на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;
— повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку (пункт 43.4 статті 43 Кодексу).
У разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в СЕА ПДВ (далі — електронний рахунок), визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в СЕА ПДВ, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів — шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку (пункт 43.4-1 статті 43 Кодексу).
Основні принципи функціонування СЕА ПДВ визначено статтею 200-1 Кодексу і пунктами 33, 34 і 34-1 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі — Порядок № 569).
Згідно з пунктом 200-1.2 статті 200-1 Кодексу платникам податку автоматично відкриваються електронні рахунки в СЕА ПДВ.
Розрахунки з бюджетом в СЕА ПДВ здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 Кодексу.
Електронний рахунок — рахунок, відкритий платнику податку в Державній казначейській службі України, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру реєстраційної суми (пункт 4 Порядку № 569).
Формула, за якою здійснюється розрахунок реєстраційної суми, визначена пунктами 200і.З статті 200-1 Кодексу та 9 Порядку № 569.
Складовою такої формули є ЕПопрах — загальна сума поповнення з поточного рахунка платника його електронного рахунка.
Відповідно до пункту 200-1.4 на рахунок у СЕА ПДВ платника зараховуються кошти:
а) з поточного рахунку такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.З статті 200-1 Кодексу;
б) з поточного рахунку такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку;
в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України;
г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на додану вартість, повернутих платнику податків у порядку, встановленому пунктом 43.4-1 статті 43 Кодексу.
Помилково та/або надміру сплачені грошові зобов’язання, що були перераховані з поточного рахунка платника податку безпосередньо на бюджетний рахунок (а не на електронний рахунок) можуть бути повернуті платнику податку відповідно до статті 43 Кодексу, зокрема, на поточний рахунок такого платника податку.
Обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання є подання платником податку заяви про таке повернення відповідно до пункту 43.3 статті 43 Кодексу із зазначенням напряму перерахування коштів.
Поверненню виключно на електронний рахунок платника податку в СЕА ПДВ підлягають надміру сплачені податкові зобов’язання з ПДВ, що були зараховані до бюджету з електронного рахунка платника податку в СЕА ПДВ.
Податковим законодавством не передбачено врахування при розрахунку реєстраційної суми платника податку суми помилково та/або надміру сплачених коштів, що були повернуті з бюджету на електронний рахунок платника податку в СЕА ПДВ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |