Державна податкова служба України розглянула звернення, надіслане до ДПС листом ГУ ДПС у м. Києві щодо практичного застосування норм податкового законодавства та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі — Кодексу), в межах своїх повноважень повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку виконує підрядні роботи за договором, та відповідно до Технічного Завдання Замовника і Графіку виконаних робіт.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Дата виникнення податкових зобов'язань з ПДВ регламентовано статтею 187 розділу V Кодексу.
Так, відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу.
Згідно з пунктом 187.9 статті 187 розділу V Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань виконавця довгострокових договорів (контрактів) є дата фактичної передачі виконавцем результатів робіт за такими договорами (контрактами).
Для цілей цього пункту довгостроковий договір (контракт) — це будь-який договір на виготовлення товарів, виконання робіт, надання послуг з довготривалим (більше одного року) технологічним циклом виробництва та якщо договорами, які укладені на виробництво таких товарів, виконання робіт, надання послуг, не передбачено поетапного їх здавання.
Отже, якщо платником ПДВ за операціями з виконання підрядних будівельних робіт застосовується касовий метод податкового обліку, то податкова накладна за такими операціями складається на дату надходження коштів в рахунок оплати вартості таких робіт (в т.ч. якщо замовник відмовився від підпису акту виконаних робіт).
Якщо операції, описані у зверненні, здійснюються в рамках договору, укладеного між платником податку та замовником на виконання будівельних робіт, та такий договір є довгостроковим у розумінні пункту 187.9 статті 187 розділу V Кодексу, то дата виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за такими операціями визначається на дату фактичної передачі виконавцем та прийняття замовником результатів робіт.
При цьому, підписання акту виконаних робіт за результатами перевірки фактичного обсягу виконаних робіт, зазначених у такому акті, є підставою для нарахування податкових зобов’язань з ПДВ у тому випадку, якщо в рамках підписання такого акту відбувається здавання постачальником та прийняття покупцем окремого етапу робіт (або всього обсягу), яке здійснюється відповідно до нормативно-правових актів, що визначають порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.
Якщо виконавець робіт за договором підряду застосовує загальні правила визначення дати виникнення податкових зобов’язань (платник не застосовує касовий метод податкового обліку для таких операцій та договір, на виконання якого здійснюються такі операції, не відповідає вимогам довгострокового), то податкові зобов’язання за операцією з виконання підрядних будівельних робіт будуть визначатися на дату «першої події».
Таким чином, платник податку в розглянутій у зверненні ситуації, першу податкову накладну має скласти на дату отримання авансу, виходячи із суми отриманого авансу, а другу — на дату складання акту прийому-передачі виконаних робіт, на суму, розраховану як різниця між авансом і фактичною вартістю виконаних робіт.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.
При цьому, пунктом 44.1 статті 44 розділу II Кодексу визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу розділу II Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |