Головне управління ДФС у Харківській області розглянуло Запит на отримання індивідуальної податкової консультації та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Щодо ідентифікації інституту спільного інвестування з метою оподаткування.
Відповідно до пп. 14.1.86 Кодексу інститути спільного інвестування (далі - ICI) - інвестиційні фонди та взаємні фонди інвестиційних компаній, корпоративні інвестиційні фонди та пайові інвестиційні фонди, створені відповідно до законодавства.
Правові та організаційні основи діяльності, особливості управління активами суб’єктів спільного інвестування встановлено Законом України від 05 липня 2012 року № 5080-VI «Про інститути спільного інвестування», із змінами і доповненнями (далі - Закон № 5080).
Пунктом 1 ст. 7 Закону № 5080 інститут спільного інвестування залежно від порядку провадження діяльності може бути відкритого, інтервального та закритого типу.
Відповідно до ст 4. Закону № 5080 учасники інституту спільного інвестування:
- учасник інституту спільного інвестування - особа, яка є власником цінних паперів інституту спільного інвестування;
- зберігач активів інституту спільного інвестування, депозитарій, аудитор (аудиторська фірма), оцінювач майна інституту спільного інвестування та їх пов'язані особи не можуть бути учасниками інституту спільного інвестування, з яким вони уклали договори про обслуговування;
- держава або територіальна громада, а також юридичні особи, частка державної або комунальної власності в яких перевищує 25 відсотків, не можуть бути учасниками інституту спільного інвестування;
- фізична особа може бути учасником венчурного фонду за умови придбання цінних паперів такого фонду в кількості, яка за номінальною вартістю цих цінних паперів складає суму не менше ніж 1500 мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому законом на 1 січня 2014 року;
- фізична особа може бути учасником кваліфікаційного інституту спільного інвестування за умови придбання цінних паперів такого інституту в кількості, яка за номінальною вартістю цих цінних паперів
складає суму не менше ніж 100 мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому законом на 1 січня 2014 року;
- особа, яка має намір набути статус учасника інституту спільного інвестування, цінні папери якого існують у бездокументарній формі, зобов'язана відкрити рахунок у цінних паперах у зберігана цінних паперів у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему;
- учасники цивільних відносин набувають статус учасника інституту спільного інвестування з моменту набуття права власності на цінні папери інституту спільного інвестування відповідно до законодавства про депозитарну систему.
Статтею 6 Закону № 5080 визначено, що реєстрація інституту спільного інвестування здійснюється Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку шляхом внесення відомостей про інститут спільного інвестування до Реєстру з присвоєнням такому інституту реєстраційного коду.
Корпоративний фонд - юридична особа, яка утворюється у формі акціонерного товариства і провадить виключно діяльність із спільного інвестування (ст. 8 Закону № 5080).
Пайовий фонд - сукупність активів, що належать учасникам такого фонду на праві спільної часткової власності, перебувають в управлінні компанії з управління активами та обліковуються нею окремо від результатів її господарської діяльності (ст. 8 Закону № 5080).
Компанія з управління активами - господарське товариство, створене відповідно до законодавства у формі акціонерного товариства або товариства з обмеженою відповідальністю, яке провадить професійну діяльність з управління активами інституційних інвесторів на підставі ліцензії, що видається Комісією (ст. 63 Закону № 5080).
Виходячи із вище наведеного, відповідно до Закону № 5080 фізична особа може бути лише учасником інституту спільного інвестування.
Щодо статей Податкового кодексу України, які регулюють оподаткування інститутів спільного інвестування.
Відповідно до пп. 13 п. 1 ст. 1 Закону N 5080 кошти спільного інвестування - кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та у випадках, передбачених цим Законом, інші активи, залучені від учасників інституту спільного інвестування, доходи від здійснення операцій з активами інституту спільного інвестування, доходи, нараховані за активами інституту спільного інвестування, та інші доходи від діяльності інституту спільного інвестування (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо). Кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, вважаються коштами спільного інвестування після внесення такого фонду до Реєстру.
Активи інституту спільного інвестування - сформована за рахунок коштів спільного інвестування сукупність майна, корпоративних прав, майнових прав і вимог та інших активів, передбачених законами та нормативно-правовими актами НКЦПФР (далі - Комісія).
Особливості оподаткування інститутів спільного інвестування та суб'єктів недержавного пенсійного забезпечення встановлені п. 141.6 ст. 141 Кодексу.
Звільняються від оподаткування кошти спільного інвестування, а саме: кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та інші активи, залучені від учасників інституту спільного інвестування, доходи від здійснення операцій з активами інституту спільного інвестування, доходи, нараховані за активами інституту спільного інвестування, та інші доходи від діяльності інституту спільного інвестування (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо) (пп. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу).
Оподаткування учасників ICI - юридичних осіб. Згідно з підпунктом 141.2.3 платники податку окремо визначають загальний фінансовий результат за операціями з продажу або іншого відчуження цінних паперів звітного періоду відповідно до національних або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Від'ємний загальний фінансовий результат враховується в окремому обліку в майбутніх періодах.
Загальний позитивний фінансовий результат від операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів відповідно до підпункту 141.2.5 пункту 141.2 статті 141 Кодексу з урахуванням суми від'ємного фінансового результату по операціях з цінними паперами, не врахованого у попередніх податкових періодах, включається до загального фінансового результату підприємства-платника податку, який оподатковується на загальних підставах за ставкою 18%.
Оподаткування доходів, отриманих фізичними особами від операцій з інвестиційними активами, регламентуються ст. 170 Кодексу.
Водночас повідомляємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |