Головне управління ДПС у Харківській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), розглянуло запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо порядку застосування положень п. 71 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, з урахуванням фактично викладених обставин, в межах компетенції повідомляє таке.
Правові основи оподаткування податком на додану вартість (далі — ПДВ) встановлено розділами І, V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпунктів «а» і «в» п. 185.1 ст. 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ, а також операції з ввезення товарів на митну територію України.
Датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПКУ вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
— дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
— дата відвантаження товарів, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) у встановлений ПКУ термін та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пункти 201.1 та 201.10 ст. 201 ПКУ).
У разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис «Без ПДВ» з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи ПКУ та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком (п. 201.3 ст. 201 ПКУ).
Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі — Закон № 540) викладено в новій редакції п. 71 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Закон № 540 набрав чинності з 2 квітня 2020 року.
Згідно з новою редакцією п. 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (СОVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
У разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до п. 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, положення п. 198.5 ст. 198 ПКУ та положення ст. 199 ПКУ не застосовуються та податкові зобов'язання з ПДВ при здійсненні таких операцій не нараховуються.
Норми цього пункту застосовуються до операцій, здійснених починаючи з 17 березня 2020 року.
Перелік товарів, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 (далі — Перелік № 224), яка прийнята на виконання п. 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
Зазначений перелік товарних позицій було розширено постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2020 року № 271.
До операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку № 224 (в редакції до внесення доповнень Постановою № 271) застосовується режим звільнення від оподаткування з 17 березня 2020 року. Пірометр (інфрачервоний термометр) за кодом згідно з УКТЗЕД 9025, відповідно до Переліку № 224 звільнено від оподаткування ПДВ з 17 березня 2020 року.
З огляду на зазначене, вартість товарів, що включені до Переліку № 224, повинна визначатися без ПДВ з настання дати запровадження пільги, встановленої п. 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, відповідно до змін, внесених Законом № 540, тобто з 17 березня 2020 року.
Ця вимога законодавства застосовується незалежно від того, чи містять договори та первинні документи, складені на постачання таких товарів, положення щодо необхідності нарахування ПДВ, чи ні, а також незалежно від дати укладення таких договорів.
Платникам податку, які здійснювали постачання товарів, що включені до Переліку № 224, з нарахуванням ПДВ, слід забезпечити проведення коригування податкових зобов'язань з ПДВ щодо операцій, які були здійснені (відбулася «перша подія») у періоді дії режиму звільнення від оподаткування.
Податкова накладна, складена з нарахуванням ПДВ, на операцію, яка згідно з ПКУ звільняється від ПДВ, є такою, що складена з порушенням норм ПКУ, та не дає право покупцю на включення сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту.
Водночас зазначаємо, що будь-які висновки стосовно податкового обліку конкретних операцій платників податків можуть надаватися за результатами перевірки умов, суттєвих обставин здійснення відповідних операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.
Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацам першим цього пункту (п. 44.1 ст. 44 ПКУ).
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |