Державна податкова служба України розглянула звернення щодо врахування авансових внесків при виплаті дивідендів за минулі роки у зменшення податкового зобов’язання з податку на прибуток у півріччі 2020 року, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), у редакції чинній з 23.05.2020 повідомляє.
Як зазначено у зверненні платник податку на прибуток є дистриб’юторською компанією, яка здійснює господарську діяльність у сфері оптової торгівлі товарами народного споживання та має розгалужену філіальну структуру.
У минулі періоди (2013 -2014 роки) за рахунок накопленого прибутку, підприємство нараховувало та сплачувало дивіденди власнику підприємства -ПрАТ«».
У 2013-2014 роках підприємство нараховувало та сплачувало авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів, у тому числі і по місцю знаходження своїх філій.
У зв’язку з нарахуванням та виплатою дивідендів власнику за результатами діяльності за 2013-2014 роки підприємством були нараховані та сплачені авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів на відповідні рахунки територіальних бюджетів за місцезнаходженням на податковому обліку підприємства та відображені у відповідних рядках Додатку ЗП до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів Уіфаїни від 20.10.2015 № 897 (із змінами та доповненнями) (далі - Декларація) за 2013 рік (рядок 13.3 та рядок 13.5.2 ), за 2014 рік (рядок 13.3, рядок 13.4, рядок 13.5.2).
28 грудня 2014 року Верховною Радою України було прийнято Закон України за № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», положення якого у частині справляння податку на прибуток підприємств набрали чинності з 01.01.2015 та не містили положень щодо консолідованої сплати податку на прибуток та не визначали відокремлені підрозділи/філії юридичної особи окремими платниками цього податку.
Враховуючи норми Кодексу, які діяли з 01.01.2015 року підприємство у відповідних рядках Додатку ЗП до Декларації за 2015 рік задекларувало суму нарахованого та сплаченого авансового внеску у зв’язку з виплатою дивідендів минулих періодів (рядки 16.3 та 16.4.2) з метою врахування цієї суми у зменшення податкового зобов’язання з податку на прибуток за 2015 рік.
Оскільки у зменшення податкового зобов’язання з податку на прибуток за звітний період (2015 рік) з цієї суми нічого не можливо було зарахувати, то вся сума була віднесена у зменшення, податкового зобов’язання з податку на прибуток у наступних звітних (податкових) періодах.
Як зазначено у зверненні платника впродовж 2016 - 2019 років підприємство за результатами діяльності мало від’ємне значення об’єкта оподаткування з податку на прибуток, тому фактично сплачені авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів, що були не враховані раніше у зменшення податкового зобов’язання станом на 01.01.2015 року, постійно переносились у зменшення податкового зобов’язання на наступні звітні (податкові) періоди шляхом відображення цих сум у відповідних рядках наступних податкових декларацій з податку на прибуток.
Підприємство повідомляє, що по результатах діяльності за півріччя 2020 року прогнозує отримати значний прибуток та задекларувати значні обсяги податкового зобов’язання з податку на прибуток.
У платника виникло наступне питання: «Чи достатньо буде при поданні Декларації за звітний (податковий) період півріччя 2020 року провести зарахування у зменшення податкового зобов’язання з податку на прибуток суму фактично сплачених авансових внесків діри виплаті дивідендів, що не була врахована у зменшення податкового зобов’язання у попередніх періодах станом на 01.01.2015 та продовжувала обліковуватись у наступних податкових деклараціях з податку на прибуток підприємства?».
Порядок сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів встановлено п. 57.1-1 ст. 57 Кодексу.
У разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними ст. 137 цього Кодексу (п.п. 57.11 п. 57.1 гст. 57 Кодексу).
Відповідно до п.п. 57.1-1.2 п. 57.1-1 ст. 57 Кодексу крім випадків, передбачених п.п.57.1-1.З п. 57.1-1 ст.57 Кодексу, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів, своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.
Авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта бподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов'язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов'язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті.
Авансовий внесок обчислюється за ставкою, встановленою п. 136.1 ст. 136 цього Кодексу.
Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.
Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.
Сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під чдс виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкбвого зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період.
У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного періоду, перевищує суму нарахованого податкового зобов'язання підприємством - емітентом корпоративних прав за такий податковий (звітний) період, сума такого перевищення переноситься у зменшення податкових зобов'язань наступних податкових (звітних) періодів до повного його погашення, а під час отримання від'ємного значення об'єкта оподаткування такого наступного періоду - на зменшення податкових зобов'язань майбутніх податкових (звітних) періодів до повного його погашення.
Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику пбдатків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов'язань з інших податків і зборів (обов'язкових платежів).
Обов'язок з нарахування та сплати авансового внеску з податку за визначеною п. 136.1 ст. 136 цього Кодексу ставкою покладається на будь-якого емітента корпоративних прав (крім платників єдиного податку), що є резидентом, незалежно від того, чи користується такий емітент пільгами із сплати податку, передбаченими цим Кодексом, чи у вигляді застосування ставки податку іншої, ніж встановлена п. 136.1 статті 136 цього Кодексу.
При цьому якщо платіж особою називається дивідендом, такий платіж оподатковується під час виплати згідно з нормами, визначеними згідно з положеннями цього пункту, незалежно від того, чи є особа платником податку.
Згідно з п. 137.4 ст. 137 Кодексу податкодими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених п. 137.5 ст. 137 Кодексу, є календарні:
квартал, півріччя, три квартали, рік.
При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком.
Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.
Розрахунок зменшення нарахованої суми, податку на прибуток на суму сплачених авансових внесків здійснюється у Додатку ЗП До Декларації.
У Додатку ЗП до Декларації відображається розрахунок зменшення нарахованої суми податку (показник рядка 16 Додатка ЗП переноситься до рядка 16 ЗП до Декларації).
Зокрема, сума нарахованого та сплаченого авансового внеску у зв’язку із виплатою дивідендів (рядок 16.4), яка може брати участь у зменшенні податку на прибуток, складається із суми авансового внеску:
звітного (податкового) періоду (рядок 16.2);
минулих періодів, не врахована у зменшення податку попереднього звітного (податкового) року (рядок і 6.3).
Ця сума переноситься з рядка 16.4.2 додатка ЗП до Декларації за попередній звітний, (податковий) рік.
Сума авансового внеску, відображена в рядку 16.4 відноситься на зменшення нарахованої суми податку:
поточного звітного (податкового) періоду (рядок 16.4.1) - у межах нарахованої суми податку на прибуток підприємств за звітний (податковий) період, зменшену на показник рядка 16.1;
наступного звітного (податкового) періоду (рядок 16.4.2) - переноситься до рядка 16.3 за наступний звітний (податковий) період.
Враховуючи, що показник Декларації розраховується наростаючим підсумком, при складанні Декларації за квартал, півріччя, три квартали, рік, у межах звітного (податкового) року показник рядка 16.3 не змінюється та дорівнює показнику рядка 16.4.2 Додатка ЗП до Декларації за попередній звітний (податковий) рік.
Накопичена за попередні звітні роки сума нарахованого та сплаченого авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів, яка залишилась не зарахованою у зменшення податкового зобов’язання з податку на прибуток, та яка була відображену в рядку 16.4.2 додатка ЗП до Декларації за 2019 рік переноситься до рядка ,16.3 додатка ЗП до Декларації у звітних (їюдаткових) періодах 2020 року.
Таким чином, при розрахунку зменшення нарахованої суми податку на прибуток у рядку 16.4.1 додатка ЗП до Декларації платники податку, які подають Декларацію щоквартально, відображають нараховані та сплачені у І кварталі, півріччі, трьох кварталах, році авансові, внески при виплаті дивідендів, що відносяться на зменшення нарахованої суми податку на прибуток за такий І квартал, півріччя, три квартали, рік та/або залишок суми сплачених авансових внесків з податку на прибуток підприємств при виплаті дивідендів, яка залишилась не зарахованою у зменшення податкового зобов’язання з цього податку та була відображена в Декларації попереднього звітного (податкового) року, але у межах нарахованого податку за відповідний звітний (податковий) період.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |