X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.07.2020 р. № 2950/ІПК/99-00-05-05-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань оподаткування об’єднання співвласників багатоквартирного будинку у статусі неприбуткової організації та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), у междх повноважень повідомляє.

Заявник звернувся з питаннями щодо відповідності вимогам для перебування у статусі неприбуткової організації об’єднання співвласників багатоквартирного будинку і у разі укладання договорів з власниками паркомісць на відшкодування витрат на утримання внутрішньобудинкової мережі електропостачання та надання послуг з прибирання території підземного паркішу, враховуючи те, що зазначений паркінг не входить до сфери управління такого об’єднання, не має власних комунікацій, але під’єднаний до внутрішньобудинкових мереж житлового будинку, що обслуговується зазначеним об’ єднанням.

Неприбуткові підприємства, установи та організації - неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п. (33.4 ст. 133 Кодексу (п.п. 14.1.121 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Пунктом 133.4 ст. 133 Кодексу встановлено, що не є платниками податку на прибуток підприємств неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.

Згідно з п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі -неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

утворена та зареєстрован і в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

установчі документи яко|і (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу;

установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до Доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення).

Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирний будинків та житлово-будівельні кооперативи;

внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі - Реєстр).

Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків та утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (абздц перший п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).

Згідно з п.п. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 Кодексу до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам п. 133.4 ст. 133 Кодексу і не є платниками податку на прибуток підприємств, зокрема, можуть бути віднесені об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Правові та організаційні Насади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об’єднань шіасциків жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захист їхніх прав та виконання обов’язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначаються Законом України від 29 листопада 2001 року № 2866-ІІІ «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2866).

Основна діяльність об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об’єднання) полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне у гримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов’язань, пов’язаних з діяльністю об’єднання (частина четверта ст. 4 Закону № 2866).

Згідно з частиною другою ст. 4 Закону № 2866 об’єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом.

Порядок надходження і використання коштів об'єднання визначається цим Законом та іншими законами України.

Статтею 16 Закону № ,2866 встановлено, що об’єднання має право відповідно до законодавства та статуту об’єднання, зокрема:

приймати рішення про надходження та витрати коштів об'єднання;

визначати порядок користування спільним майном відповідно до статуту об'єднання;

укладати договори;
здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об'єднання в порядку, визначеному законом;

встановлювати сервітути, здавати в оренду допоміжні приміщення та інше спільне майно багатоквартирного будинку.

Перелік складових коштів об’єднання встановлено ст. 21 Закону № 2866, до яких відносяться, зокрема:

кошти, отримані об’єднанням у результаті здавання в оренду допоміжних приміщень та іншого спільного майна багатоквартирного будинку;

кошти та майно, що надходять для забезпечення потреб основної діяльності об’єднання;

добровільних майнових, у тому числі грошових, внесків фізичних та юридичних осіб;

коштів, отриманих з інших джерел, що спрямовуються на виконання статутних цілей об'єднання.

Враховуючи те, що діяльність об’єднання співвласників багатоквартирного будинку повинна відповідати: вимогам Закону № 2866 і не може містити комерційну складову, відшко,Ьування витрат, понесених таким об’єднанням згідно із зверненням на утримання внутрішньобудинкової мережі електропостачання, може здійснюватися безпосередньо утримувачем підземного паркінгу (власником), підключеним до таких мереж, у законодавчо встановленому    порядку.

Надання    об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку інших послуг, не пов’язаних з утриманням багатоквартирного будинку та прибудинкової території, буде суперечити вимогам Закону № 2866.

Разом з тим наголошуємо, що будь-які висновки щодо податкового обліку конкретних операцій платників податків можуть надаватися за результатами детального вивчення умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Інформації, викладеної у зверненні недостатньо для надання більш конкретної відповіді.

У разі недотримання неприбутковою організацією вимог, встановлених п. 133.4 ст. 133 Кодексу, така організація підлягає виключенню з Реєстру з визначенням податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств згідно з підпунктами 133.4.3 та 133.4.4 п. 133.4 ст. 133 Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.