X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.07.2020 р. № 3008/ІПК/26-15-04-04-11

Головне управління ДПС у м. Києві розглянуло звернення щодо подання розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами і доповненнями) (далі - Кодекс), в межах своїх повноважень повідомляє наступне.

23 травня 2020 року набрали чинності зміни до Кодексу, передбачені положеннями Закону України від 16.01.2020 № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» щодо адміністрування контролюючими органами частини чистого прибутку (доходу) та дивідендів на державну частку.

Підпунктами 19-1.51 та 19 1.1.52 п. 19-1.1 ст. 19-1 Кодексу встановлено, що контролюючі органи, визначені п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Кодексу, виконують функції щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати:

частини чистого прибутку (доходу) до бюджету державними та комунальними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, а також господарськими товариствами, у статутному капіталі яких є державна та/або комунальна власність;

до бюджету дивідендів на державну частку господарськими товариствами, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, а також господарськими товариствами, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків.

При цьому, особливості управління та обмеження щодо розпорядження об’єктами державної власності встановлено статтею 11 Закону України від 21.09.2006 № 185-V «Про управління об’єктами державної власності» (із змінами і доповненнями) (далі - Закон № 185).

Статтею 11 Закону №185, зокрема, визначено, що господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, сплачують до Державного бюджету України дивіденди у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним, нараховані пропорційно розміру державної частки (акцій) у їх статутних капіталах.

Господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави яких становить 100 відсотків, які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настає за звітним, сплачують до державного бюджету частину чистого прибутку у розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, встановлених на відповідний рік, але не менше 30 відсотків, до 1 липня року, що Настає за звітним.

Господарські товариства один раз на рік подають до податкового органу розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку в порядку та строки, встановлені Кодексом.

Платники частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку несуть відповідальність за неподання або несвоєчасне подання до податкових органів розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку або за порушення правил нарахування та сплати (перерахування) таких платежів у порядку, передбаченому Кодексом.

До визначення нової форми розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку є чинною форма розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 16.05.2011 № 285.

Разом з цим, відповідно1 до п. 1 ст. 2 Закону України від 20.12.2016 № 1792-VIII «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту» (із змінами і доповненнями) (далі - Закон № 1792) для стимулювання експорту товарів (робіт, послуг) українського походження Кабінет Міністрів України створює Експортно-кредитне агентство (далі - ЕКА), що на добровільних засадах здійснює страхування, перестрахування, надає гарантії за договорами, які забезпечують розвиток експорту, а також бере участь у реалізації програми часткової компенсації відсоткової ставки за експортними кредитами.
ЕКА утворюється у формі акціонерного товариства. Засновником та акціонером ЕКА, якому належить не менше 50 відсотків статутного капіталу плюс одна акція, є держава в особі Кабінету Міністрів України (п. З ст. 2 Закону № 1792).

На ЕКА не поширюються вимоги Закону України «Про управління об’єктами державної власності» щодо обов'язкової виплати дивідендів (п. З ст. 9 Закону № 1792).

Крім того, пунктом 5 сті. 2 Закону № 1792 встановлено, що розподіл чистого прибутку ЕКА, одержаного в результаті його фінансово-господарської діяльності, здійснюється загальними зборами акціонерів. Чистий прибуток, що належить державі відповідно до державної частки у статутному капіталі ЕКА, спрямовується на його поповнення. Збитки від господарської діяльності ЕКА відшкодовуються у порядку, встановленому статутом ЕКА.

Оскільки, платники частини чистого прибутку (доходу) або дивідендів на державну частку визначаються Законом № 185, тоді як (з урахуванням норм Закону № 1792) на ЕКА не поширюються вимоги Закону № 185 в частині обов’язкової виплати дивідендів та чистий прибуток ЕКА, що належить державі відповідно до державної частки у статутному капіталі ЕКА, спрямовується на поповнення статутного капіталу, розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку (розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями) ЕКА до податкового органу не подається.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.