X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.07.2020 р. № 3089/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись статтею 52 розділу Кодексу, повідомляє.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу України (далі – Кодекс) (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу.

Згідно з новою редакцією пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:

з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України

з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на які розповсюджується режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 та доповнено окремими товарними позиціями постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року № 271 (далі – Перелік № 224).

Режим звільнення від оподаткування застосовується:

– з 17 березня 2020 року до операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку № 224 (в редакції, до внесення доповнень постановою № 271);

– з 15 квітня 2020 року до операцій з постачання всіх товарних позицій, включених до Переліку № 224, в тому числі з урахуванням Постанови № 271.

Щодо питання 1

Операції з роздрібного продажу товарів кінцевим споживачам (у тому числі операції з продажу аптечними установами лікарських засобів та медичних виробів, включених до Переліку № 224) звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу.

Щодо питання2

За операціями з постачання на митній території України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, включених до Переліку № 224 (у тому числі якщо таке постачання здійснюється аптечними установами за готівку кінцевим споживачам) податок на додану вартість не нараховується починаючи з дати запровадження режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з 17 березня 2020 року, а для товарних позицій, включених до Переліку № 224 Постановою №271, – з 15 квітня 2020 року), і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину. Це правило застосовується незалежно від дати виготовлення, придбання на митній території України чи ввезення на митну територію України таких лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання (до дати запровадження режиму звільнення чи після такої дати), а також незалежно від того, з ПДВ чи без ПДВ були придбані такі товари.

Якщо у періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ платником податку – аптечною установою було придбано товари, включені до Переліку № 224, з ПДВ, то постачальник таких товарів зобов’язаний здійснити відповідний перерахунок та повернути покупцю (аптечній установі) суму ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості таких придбаних товарів, або зарахувати такі кошти в рахунок оплати вартості наступних поставок.

Щодо питання 3

Якщо товар включено до Переліку № 224, то його вартість повинна визначатися без ПДВ з дати запровадження пільги з оподаткування, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, тобто починаючи з 17 березня 2020 року (для товарних позицій, включених до Переліку № 224 Постановою № 271  з 15 квітня 2020 року (дата набрання чинності Постановою№ 271)) і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину. Ця вимога законодавства застосовується незалежно від того, кому здійснюється постачання таких товарів – закладам охорони здоров’я чи будь-яким іншим суб’єктам господарювання / кінцевим споживачам.

Щодо питання 4

Вартість товарів, що включені до Переліку № 224 (у тому числі якщо такі товари реалізуються аптечними установами), повинна визначатися без ПДВ з дати запровадження пільги з оподаткування, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину. Ця вимога законодавства застосовується незалежно від того, кому здійснюється постачання таких товарів – платникам ПДВ чи кінцевим споживачам, а також незалежно від того, з ПДВ чи без ПДВ були придбані такі товари.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.