Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі Кодекс) розглянула звернення ТОВ про надання індивідуальної податкової консультації і повідомляє наступне.
У звернені Товариство повідомляє, що планує зареєструватись платником акцизного податку для здійснення імпорту підакцизних товарів (метанол, гексан) (далі - пальне) і використовувати його виключно для власного споживання для виробництва не підакцизних товарів.
Для зберігання пального у Товариства наявний склад, на якому наявні ємності загальною місткістю до 200 куб. м. Протягом календарного року. Товариство використовує для виробництва пального менше ніж 1000 куб. м. Тобто, приміщення склад де зберігатиметься пальне не є акцизним складом в розумінні Податкового кодексу, і підприємство планує реєструвати такий склад, як акцизний.
Після реєстрації платником акцизного податку Товариство розглядає наступний механізм реєстрації акцизних накладних на облік пального в СЕАРП.
1. Під час імпорту пального скласти акцизну накладну з кодом операції 4
«ввезення пального митну територію України» із зазначенням, зокрема, реквізитів пересувного акцизного складу, який здійснює транспортування пального на митну територію України.
2. Після доставки пального на склад підприємства - скласти акцизну накладну на весь обсяг пального з кодом операції 1 «власне споживання чи промислова переробка», де в лівій частині накладної зазначатиметься відповідний акцизний склад пересувний.
Товариство запитує:
1. Чи має право Товариство складатиме акцизні накладні, як зазначено у зверненні (при імпорті з кодом операції 4 та при вивантаженні на склад, який не є акцизним, з кодом операції 1 на весь обсяг вивантаженого пального), а в подальшому протягом певного терміну (від одного до кількох місяців) використовуватиме пальне у виробництві?
2. Якщо Товариство не має права складати акцизні накладні, як описано в зверненні, просимо надати роз’яснення щодо порядку складання акцизних накладних у випадку, якщо Товариство імпортує пальне, доставляє на транспортному засобі до складу, який не є акцизним складом, та розвантажує пальне з транспортного засобу в повному обсязі на такий склад?
Відповідно до п. 212.1 ст. 212 Кодексу платниками акцизного податку є, зокрема:
особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України;
особа - суб'єкт господарювання, постійне представництво, які ввозять підакцизні товари (продукцію) на митну територію України;
особа, яка реалізує або передає у володіння, користування чи розпорядження підакцизні товари (продукцію), що були ввезеш на митну територію України, із звільненням від оподаткування до закінчення строку, визначеного законом відповідно до пункту 213.3 статті 213, Кодексу.
Реалізація, зокрема пального для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без тукої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам.
Акцизний склад це, зокрема - приміщення або територій ца митній території України, де розпорядник акцизного складу прощдить свою господарську діяльність” шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберіганню, реалізації пального.
Не є акцизним складом, зокрема: приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) -власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам (п.п. 14.1.6 п. 14.1 п. 14 Кодексу).
Згідно з п.п. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 Кодексу розпорядник акцизного складу - платник акцизного податку, який здійснює виробництво; .оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантажегіня, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.
Постановою КМУ від 24.01.2019 № 408 «Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового» затверджено Порядок електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі - Порядок № 408).
Відповідно до п. 4 Порядку № 408 юридичні особи (зокрема юридичні особи, що ведуть облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи) та фізичні особи - підприємці, які здійснюватимуть реалізацію, зокрема пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники акцизного податку до початку здійснення реалізації пального.
Платники акцизного податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати усі акцизні склади в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад реєструється виключно одним розпорядником акцизного складу.
Один розпорядник акцизного складу може зареєстрували один і більше акцизних складів.
Без реєстрації акцизного складу забороняється здійснення реалізації пального на такому акцизному складі.
Реєстрація платника акцизного податку здійснюється, на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочих дні до початку ввезення на митну територію України або до податку здійснення реалізації, зодремн дадьного заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального та/або акцизних складів (далі - заява), форма якої затверджується Мінфіном (п. 6 Порядку № 408).
На підставі заяви, що подається для реєстрації особи як платника акцизного податку, здійснюється одночасно реєстрація акцизних складів такого платника.
Отже, якщо Товариство планує здійснювати реєстрацію платником акцизного податку з реалізації пального та імпорт підакцизний товарів, то відповідно до Порядку № 408 повинно зареєструватись як платццк акцизного податку не пізніше ніж за три робочих дні до початку ввезення на митну територію України або до початку здійснення реалізації пального, а також зареєструвати усі акцизні склади в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Платник податку при ввезенні на митну територію України, зокрема пального, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах,, визначених статтею 229 цього Кодексу, або реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдцному.реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої цлатником особи.
Платник податку - розпорядник акцизного складу пересувного, акцизний склад пересувний якого використовувався при ввезенні зокрема пального на митйу територію України, завжди складає акцизні накладні при реалізації такого пального з такого акцизного складу пересувного до іншого акцизного складу пересувного або акцизного складу (п. 231.3 ст. 231 Кодексу)
Обсяги ввезеного на митну територію України пального або спирту етилового обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового в такій послідовності:
1) зараховуються автоматично на підставі оформлених належним чином митних декларацій у розрізі платників податку та умов оподаткування пального або спирту етилового за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД;
2) розподіляються між акцизними складами пересувцими, що використовуються під час такого ввезення, або акцизними складами, які є ліцензійними митними складами, на яких здійснюється митне, оформлення, на підставі акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених платником податку - розпорядником таких акцизних складів пересувних/акцизних складів.
Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших фбрс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровуванню у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального або спирту етилового, а також при здійсненні операцій, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування (п. 231.1 ст. 231 Кодексу).
Зведена акцизна накладна може бути складена за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та окремо за кожним акцизним складом / акцизним складом пересувним особою, яка реалізує пальне не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг пального (п. 232.1 ст. 232 Кодекс).
Враховуючи зазначене, при використанні імпортованого пального для власного споживання особою, яка зареєстрована платником акцизного податку з реалізації пального необхідно скласти наступні акцизні накладні при:
розподілі обсягу ввезеного пального, зазначеного, в митній декларації, між акцизними складами пересувними, за допомогою яких було здійснено таке ввезення;
реалізації пального з акцизного складу пересувного, до іншого акцизного складу пересувного або акцизного складу;
використанні для власного споживання чи промислової переробки.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |