Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) розглянула звернення ТОВ про надання індивідуальної податкової консультації і повідомляє наступне.
У звернені Товариство повідомляє, що у червні 2020 року здійснило митне оформлення 1200 кг (одну тисячу двісті кілограм) фракції С4 (фракції бутилен-бутадієнової) в режимі ІМ-40 для вільного використання на митній території України, під час якого було сплачено всі належні митні платежі, а саме податок на додану вартість та акцизний податок.
Згідно зі ст. 160 Митного кодексу України факт митного оформлення 1200 кг фракції С4 (фракції бутилен-бутадієнової) в митному режимі імпорт ІМ-40 належним чином підтверджує завершення митного режиму переробки частини сировини, ввезеної в митному режимі «переробка на митній території» (ІМ-51)
Згідно вимог вище зазначених нормативних актів дана операція вимагає скласти акцизну накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних (ЄРАН).
Однак, при спробах скласти акцизну накладну та здійснити її реєстрацію в ЄРАН програмні засоби не мають змоги виконати такі операції та інформують про помилки наступного характеру:
— Документ не може бути прийнятий — Порушені вимоги п. 231.1 ст. 231 Податкового кодексу України, а саме: Стаціонарний акцизний склад, на який відвантажене пальне, не може бути зазначений,
— Документ не може бути прийнятий — Порушені вимоги п. 231.1 ст. 231 Податкового кодексу України, а саме: пересувний акцизний склад, на який відвантажене пальне, необхідно зазначити.
З квитанції № 1: «Порушено вимоги п. 231.1 ст. 231 ПКУ, а саме — стаціонарний акцизний склад, на який відвантажене пальне, не може бути зазначений. Пересувний акцизний склад, на який відвантажене пальне, необхідно зазначити».
Товариство запитує:
1. Чи зобов’язане Товариство на дату митного оформлення 1200 кг фракції С4 (фракції бутилен-бутадієнової), яка класифікуються за кодом товарних підкатегорій згідно УКТ ЗЕД 2711 14 00 00 або 2711 19 00 00 в режимі імпорту (ІМ-51) для вільного використання на митній території України і яка знаходиться в стаціонарному місці зберігання, (технологічному резервуарі) скласти і зареєструвати в ЄРАН акцизну накладну?
2. Який порядок заповнення реквізитів акцизної накладної, а саме «акцизний склад / пересувний акцизний склад, на який фізично відвантажене (отримане) пальне», якщо продукти переробки сировини, яка ввезена в митному режимі «переробка на митній території» (ІМ-51) і подаються до митного оформлення в режимі (ІМ 40) для вільного обігу на митній території України зі сплатою всіх належних при митному оформлені митних платежів?
3. Щодо відсутності підстав для накладення штрафу, передбаченого ст. 120-2 «Порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних» Податкового кодексу України у випадку неможливості виконати вимоги Податкового кодексу України платником податку не з його вини до моменту отримання можливості для реєстрації акцизних накладних в ЄРАН?
Щодо питання 1 та 2.
Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу платник податку при ввезенні на митну територію України, зокрема пального, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 Кодексу, або реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Згідно з п. 232.1 ст. 232 Кодексу у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового в розрізі платників податку розпорядників акцизних складів / акцизних складів пересувних та акцизних складів / акцизних складів пересувних за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та умовним кодом ведеться окремо облік обсягів пального, що:
— оподатковуються акцизним податком, у тому числі окремо, за кожною відмінною ставкою податку;
— оподатковуються на умовах, встановлених статтею 229 Кодексу;
— не підлягають оподаткуванню;
— звільняються від оподаткування.
Тобто облік обсягів пального ведеться, зокрема, по кожному акцизному складу / акцизному складу пересувному.
Обсяги ввезеного на митну територію України, зокрема пального обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації в такій послідовності:
1) зараховуються автоматично на підставі оформлених належним чином митних декларацій у розрізі платників податку та умов оподаткування пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД;
2) розподіляються між акцизними складами пересувними, що використовуються під час такого ввезення, або акцизними складами, які є ліцензійними митними складами, на яких здійснюється митне оформлення, на підставі акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених платником податку - розпорядником таких акцизних складів пересувних/акцизних складів (п. 232.1 ст. 232 Кодексу).
На сьогодні чинним є Наказ Міністерства фінансів України від 19 червня 2019 року № 262 «Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригуванця) залишку спирту етилового», який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 09 липня 2019 року за № 753/33724 (далі — Наказ № 262).
Відповідно до п. 7 розділу II Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, затвердженого Наказом № 262, в акцизник накладних, складених при ввезенні пального на митну територію України (код операції для складання в одному примірнику "4"), які складаються для розподілу обсягу ввезеного пального, зазначеного в митній декларації, між акцизнщи складами пересувними, за допомогою яких було здійснено таке ввезення, зазначаються лише реквізити пересувного акцизного складу, який здійснює транспортування пального на митну територію України, як пересувного акцизного складу, на який фізично відвантажене (отримане) пальне.
Отже, в лівій частині акцизної накладної реквізити акцизного складу / акцизного складу пересувного, з якого фізично відвантажене (відпущене) пальне, не зазначаються.
До нормативного врегулювання питання щодо відображення в акцизній накладній розподілу обсягів ввезеного на митну територію України пального між акцизними складами, пропонуємо у правій частині акцизної накладної зазначити реквізити пересувного акцизного складу.
В подальшому складається акцизна накладна з такого пересувного акцизного складу до акцизного складу, де буде зберігатись пальне.
Щодо питання 3
Згідно з п.п. 120-2.1 ст. 120-2 Кодексу порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних / перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, або відсутність їх складання чи реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених за результатами проведення документальної перевірки, тягне за собою накладення штрафу в залежності від термінів порушення в розмірі від 2 до 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, або суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні.
Відповідно до ст. 52-1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України (далі — Кодекс) за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за порушення вимог законодавства в частині:
— обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
— цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами- лічильниками;
— здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
— здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;
— порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Враховуючи зазначене, протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19), не будуть застосовуватися санкції за нереєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |