X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ЛЬВІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.07.2020 р. № 3092/ІПК/13-01-04-01

Головне управління Державної податкової служби у Львівській області розглянуло звернення щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг, здійснюваних у рамках проекту міжнародної технічної допомоги „Монастирі близнюки: Венгрув та Рава - Руська - використання потенціалу історичної спадщини закону реформаторів для розвитку туризму та соціально - культурного життя в Польщі та Україні” та, керуючись статтею 52 розділу II Кодексу, повідомляє наступне.

Як зазначено у зверненні, Товариство на виконання проекту МТД уклало Договір, предметом якого є виконання робіт з реставрації монастирського комплексу з пристосуванням монастирських приміщень під дитячі будинки сімейного типу.

Фінансування робіт згідно умов Договору про закупівлю здійснюється за кошти Гранту Європейського Союзу та інших не заборонених чинним законодавством України джерел. Проект МТД зареєстровано в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України, реєстраційна картка від 20.09.2018 №3935.

Рамкова Угода між Урядом України та Комісією Європейських співтовариств від 12.12.2006 (далі - Рамкова угода), ратифікована Законом України від 03 вересня 2008 року № 360-VI, визначає деталізовані положення стосовно правил, що застосовуються до виконавців заходів, повністю або частково фінансованих коштом Європейського Співтовариства (далі -Співтовариство), зокрема, стосовно сплати митних зборів і податків (пункт 1.2 статті 1 Рамкової угоди).

Рамкова угода застосовується також до всіх заходів, фінансованих коштом Співтовариства, які за їхнім характером не охоплені окремою угодою про фінансування (пункт 1.3 статті 1 Рамкової угоди).

Статтею 3 Рамкової угоди визначено, що заходи, які фінансуються в цілому або частково коштом Співтовариства, не обкладаються податками, митними зборами або іншими стягненнями аналогічного характеру, зокрема:

контракти, фінансовані Коштом Співтовариства, не підлягають сплаті податку на додану вартість, гербового, реєстраційного або інших аналогічних зборів в Україні, незалежно ВІД того, чи існують такі збори, чи повинні бути впроваджені, і незалежно від того, чи укладені ці контракти з особами з України чи інших країн (пункт 3.3 статті 3 Рамкової угоди);

у тих випадках, коли контракт стосується поставки товарів, що походять з України, контракт повинен бути укладений на підставі цін, без урахування податку на додану вартість. Термін „товар” слід розуміти як будь-який продукт, послугу і/або права, які підлягають продажу (пункт 3.4 статті 3 Рамкової угоди).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Статтею 3 розділу І ПКУ визначено, що однією з складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана верховною Радою України, встановлено інші
правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами „а” і „б” пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачаyня товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Пунктом. 197.11 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування операції з:    

постачання товарів та посїіуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;

постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкової накладної і реєстрації її В Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) регулюються статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ.        

Порядок отримання права на звільнення від оподаткування операцій, що здійснюється в рамках проектів МТД, регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 153 (далі - Порядок № 153).

Проекти (програми), підлягають обов'язковій державній реєстрації, яка є підставою для акредитації їх виконавців, а також реалізації права на одержання відповідних пільг, привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством та міжнародними договорами України (пункти 11-12 Порядку № 153).

Державна реєстрація проекту (програми) підтверджується реєстраційною карткою проекту (програми), складеною за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 153.

Платник податку (продавець) з метою підтвердження права на застосування пільг з ПДВ при здійсненні операцій з постачання товарів, робіт, послуг в рамках проекту МТД зберігає у справі:

копію реєстраційної картки проекту, в рамках якого здійснено закупівлю товарів, робіт, послуг, засвідченої печаткою донора або виконавця проекту;

копію плану закупівлі, засвідченої печаткою донора або виконавця проекту;    

копію контракту на постачання товарів, виконання робіт та надання послуг, засвідченої підписом та печаткою виконавця проекту (у контракті зазначається, що закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється коштом проекту міжнародної технічної допомога та відповідає категорії (типу) товарів, робіт і послуг, зазначених у плані закупівлі).

Згідно з додатком 5 до Порядку № 153 у Плані закупівель товарів, робіт і послуг, що придбаваються за кошти МТД до переліку категорій (типів) товарів, робіт і послуг, що придбаваються за кошти МТД у рамках реалізації проекту (програми), не включаються товари, роботи і послуги, що придбаваються за кошти, залучені на умовах, співфінансування з інших джерел, крім проектів (програм), донором яких виступає Європейський Союз.

Таким чином, якщо виконавцем проекту МТД придбання товарів/послуг, визначених у плані закупівлі прбєкту, здійснюється у постачальника - платника ПДВ, то у договорі на таке портачання ціна товарів/послуг має бути вказана „Без ПДВ”.

Постачальник товарів/послуг за такими операціями податкові зобов’язання з ПДВ не визначає і до бюджету не сплачує.

Отже, у рамках проекту МТД товари/послуга, що постачаються виконавцю проекту МТД та оплачуються за рахунок МТД, відвантажуються (виконуються, постачаються)    контрагентами - постачальниками    такому виконавцю без нарахування ПДВ.

Разом з тим, пунктом 23 Порядку № 153 визначено, що виконавець, що реалізує право на податкові пільга, передбачені законодавством та міжнарбдними договорами України (крім договорів, пов'язаних із виконанням робіт з підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему), щомісяця до 20 числа Ркладає та подає в письмовому та електронному вигляді органові ДПС, в якому перебуває на обліку як платник податків, та в копії Секретаріатові Кабінету Міністрів України інформаційне підтвердження за формою згідно з додатком 8 до цього Порядку (далі - інформаційне підтвердження). У разі коли виконавцем є юридична особа - нерезидент, що не перебуває на обліку як платник податків, інформаційне підтвердження подається в письмовому та електронному вигляді органові ДПС за адресою акредитації такої особи на території України та в копії Секретаріатові Кабінету Міністрів України.

З огляду на чинну форму інформаційного підтвердження виконавці проекту МТД зазначають відповідні реквізити контрагентів - постачальників товарів/послуг (найменування підприємства, місцезнаходження, ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ, індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість, дата і порядковий номер податкової накладної, сума постачання,* що підлягає пільговому оподаткуванню /звільненню від оподаткування податком на додану вартість), які поставляють такі товари/послуги виконавцям проекту МТД.

Враховуючи викладене, операції Товариства з постачання товарів/послуг, які поставляються виконавцю проекту МТД у рамках проекту МТД та у межах затвердженого плану закупівлі;
товарів, робіт і послуг, що придбаваються за кошти МТД, звільняються від- оподаткування ПДВ. При цьому виконавець проекту МТД зобов’язаний неухильно дотримуватись вимог, встановлених нормами міжнародних договорів, ПКУ та Порядку № 153, у тому числі щодо подання до відповідних органів' інформаційного підтвердження (щомісячного), в якому, зокрема, зазначено реквізити Товариства - постачальника товарів/послуг.

Товариство за операціями з постачання таких товарів/послуг податкові зобов’язання з ПДВ не визначає, до бюджету не сплачує, складає в установленому порядку податкову накладну на постачання товарів/послуг, які звільняються від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ. Така податкова накладна підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.

Правила пропорційного віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту визначено статтею 199 розділу V ПКУ.

У разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях (пункт 199.1 статті 199 розділу V ПКУ).

Водночас абзацом другим пункту 199.6 статті 199 розділу V ПКУ визначено, що правила, встановлені статтею 199 розділу V ПКУ, не застосовуються в разі проведення операцій, передбачених, зокрема, пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ.

Враховуючи викладене, у разі якщо придбані/отримані з ПДВ Товариством товари/послуги частково використовуються в оподатковуваних ПДВ операціях, а частково у Звільнених від оподаткування ПДВ операціях, визначених пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ, то обов'язок щодо нарахування податкових зобов'язань з ПДВ та подання до контролюючого органу розрахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях за правилами, визначеними статтею 199 розділу V ПКУ, у Товариства відсутній.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.