Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку зазначення ціни у податкових накладних та розрахунках коригування та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку здійснює постачання товару, який раніше був ввезений на митну територію України.
Оплата такого товару здійснюється часткЪво авансовим платежем, частково перед відвантаженням, а частково - після постачання товару.
Згідно з умовами договору, у разі зміни курсэдвалюти на дату отримання коштів на рахунок постачальника та на дату постачання покупцю товару ціна, визначена в гривні, підлягає перерахунку (збільшенню або зменшенню).
Основні засади господарювання в Україні визначено Господарським кодексом України (далі - ГКУ), який регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цимй суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 67 ГКУ відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Згідно з ГКУ ціна є вираженим у грошовій формі еквівалентом одиниці товару (продукції, робіт, послуг, матеріально-технічних ресурсів, майнових та немайнових прав), що підлягає продажу (реалізації), який повинен застосовуватися як тариф, розмір плати, ставки або збору, крім ставок і зборів, що використовуються в системі оподаткування (частина 1 статті 189 ГКУ).
Згідно із частиною 2 статті 189 ГКУ ціна є істотною умовою господарського договору. Ціна зазначається в договорі у гривнях. Ціни у зовнішньоекономічних договорах (контрактах) можуть визначатися в іноземній валюті за згодою сторін.
Таким чином, нормами ГКУ передбачено формування ціни за одиницю товару. Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (п. 1.1 ст. 1 ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ! є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/посгіуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі, платника податку, а в райі відсутності такої - дата інкасації готівки у. банківській установі, що ^бслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі Експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку (пункт 187.1 статті 187 ПКУ).
Пунктом 201.1 статті 201 ПКУ встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти додаткову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
Податкова накладна складається на коз%е повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПКУ).
Податкова накладна складається за формою та в порядку, затвердженими наказом Міністерства фінансіїф України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі - Порядок № 1307).
Пунктом 16 Порядку № 1307 визначено, щодо розділу Б податкової накладної вносяться дані у розрізі номенклатури постачання товарів/послуг, зокрема до графи 2 - номенклатура товарів/послуг постачальника (продавця), а саме - повинен бути відображений перелік товарів згідно з укладеним договором, який після фактичного постачання товару може бути відкоригованиц.
У графі 6 податкової накладної відображаютьбя дані щодо кількості (об'єму, обсягу) постачання товарів/послуг.
У разі складання податкової накладної на повне постачання товару/послуги чи на суму коштів, що надійшла на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) у повному обсязі, у графі 6 податкової накладної зазначається «1».
У випадку складання податкової накладної на суму попередньої оплати частини вартості товару/послуги в графі 6 зазначається відповідна частка оплаченого товару/послуги у вигляді десяткового дробу, зокрема:
у разі отримання суми попередньої оплати (авансу) у розмірі 30% або 40% договірної вартості товару/послуги у графі 6 вказується число «0,3» або «0,4».
У графі 7 податкової накладної зазначається ціна достачання одиниці товару/послуги без урахування податку на додану вартість.
Графа 7 заповнюється у гривнях з копійками, якщо інше не передбачено чинним законодавством.
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ якпр5^ після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми; попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту -постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному , в порядку, встановленому для податковий накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Порядок складання розрахунку коригування до податкової накладної у разі коригування кількісних та/або вартісних показників табличної частини податкової накладної у зв'язку зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадку повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником (продавцем) суми попередньої оплати товарів/послуг визначено пунктом 23 Порядку № 1307.
Таким чином, у ситуації, описаній у зверненні, постачальник на дату часткової попередньої оплатила товар (обладнання), яке підлягає поставці, повинен скласти податкову накладну виходячи з обсягу такої попередньої оплати, зазначивши у графі, 6 відповідну частку товару, за яку було здійснено таку попередню оплату, виходячи з ціни одиниці товару, визначеної у договорі.
На дату фактичного постачання товару здійснюється перерахунок ціни одиниці товару у зв’язку із зміною курсу валюти та складається друга податкова накладна виходячи з різниці між повною вартістю товару (обрахованою з урахуванням проведеного перерахунку) та сумою, сплаченою як попередня оплата.
У графі 7 такої податкової накладної зазначається перерахована (нова) ціна одиниці товару, у графі 6 - частка товару, розрахована виходячи з Отакої перерахованої (нової) ціни одиниці товару.
Крім того, на цю ж дату постачальник повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату попередньої оплати, вказавши перераховану (нову) ціну одиниці товару та здійснивши перерахунок частки товару, за яку було здійснено попередню оплату.
Щодо способу заповнення податкових накладних, запропонованого платником податку у зверненні, слід зазначити, що у двох податкових накладних, складених за операцією з постачання одній одиниці товару (на дату Часткової попередньої оплати та на дату цоставки товару), з урахуванням складених до них розрахунків коригування, ціна такої однієї і тієї ж одиниці товару не може бути різною.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовувалися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |