Державна податкова служба України на звернення Підприємства щодо надання індивідуальної податкової консультації зі справляння земельного податку, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що обрало спрощену систему оподаткування та здає в оренду власні об’єкти нерухомого майна. Підприємство зазначило, що планує придбати нежиле приміщення, розташоване на 1-му поверсі та у підвалі жилого будинку, частину якого планується здавати в оренду. У зверненні також повідомляється, що відомості у Державному земельному кадастрі щодо земельної ділянки під зазначеним нежилим приміщенням жилого будинку відсутні.
Підприємство, посилаючись на Закон України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» та на узагальнюючі податкові консультації з деяких питань оподаткування платою за землю, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 06.07.2018 №602, запитує: «хто є платником земельного податку на нежитлове приміщення, що знаходиться в багатоквартирному житловому будинку - власник такого приміщення, чи підприємство/установа/організаїція, що здійснює управління цим будинком і щодо якої здійснено державну реєстрацію прав на земельну ділянку під таким багатоквартирним будинком».
Відповідно до ст. 269 Кодексу платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних1 часток (паїв) та землекористувачі. Об'єктом оподаткування земельним податком згідно з положеннями ст. 270 Кодексу є земельні ділянки, які перебуваіють у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебуваютіь у власності. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 Кодексу).
Згідно з п. 287.6 ст. 287 Кодексу при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.
Особливості регулювання відносин в сфері земельного права, в тому числі підстави для набуття земельних ділянок у власність та користування, визначені Земельним кодексом України (далі — Земельний кодекс).
Відповідно до ст. 120 Земельного кодексу та ст. 377 Цивільного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об’єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Відповідно до п. 287.8 ст. 287 Кодексу власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Що стосується особи, яка володіє нерухомим майном у багатоквартирному будинку, то, виходячи із викладеного вище, права на земельну ділянку під багатоквартирним будинком та прибудинкову територію виникають у всіх співвласників (власників житлових та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку) з моменту державної реєстрації таких прав на земельну ділянку під цим багатоквартирним будинком та відповідну прибудинкову територію у Державному земельному кадастрі у порядку, визначеному законом. Тому безпосереднім платником земельного податку в цьому випадку буде виступати особа, щодо якої здійснено державну реєстрацію прав на земельну ділянку під багатоквартирним будинком з урахуванням прибудинкової території (установа або організація, яка здійснює управління багатоквартирним будинком державної або комунальної власності; об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке є суб’єктом реєстрації відповідно до рішення співвласників), з моменту такої реєстрації прав особи на земельну ділянку.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |