X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.07.2020 р. № 3160/ІПК/99-00-05-05-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо облікуоблігацій внутрішньої державної позики (далі – ОВДП) та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах повноважень повідомляє.

Відповідно до інформації, наданої платником податку, підприємство придбало ОВДП.

В бухгалтерському обліку станом на 31.12.2019 вказані ОВДП класифікуються як довгострокові інвестиції і відображаються на дату балансу за амортизованою собівартістю фінансових інвестицій.

При цьому у підприємства виникли питання щодо:

нормативно-правових актів, якими визначено облік ОВДП;

необхідності внесення змін до облікової політики підприємства у зв’язку з придбанням за гривні ОВДП, які емітовані в валюті, та амортизована собівартість визначається в валюті з перерахунком у гривні;

необхідності визначення курсових різниць від зміни курсу валют на кожну дату балансу;

відображення у бухгалтерському обліку амортизаційної вартості ОВДП та операцій з їх погашення;

правомірності коригування фінансового результату до оподаткування у зв’язку із зміною курсу валют.

Підпунктом 14.1.441 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, що14.1.44 1. державні цінні папери - облігації внутрішніх і зовнішніх державних позик та казначейські зобов’язання України, розміщені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з п. 3 ст. 10 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-ІV «Про цінні папери та фондовий ринок» (далі - Закон № 3480) облігації внутрішніх державних позик України (далі - ОВДП) - це державні цінні папери, що розміщуються виключно на внутрішньому фондовому ринку і підтверджують зобов’язання України щодо відшкодування пред’явникам цих облігацій їх номінальної вартості з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій.

Державні облігації України відносяться до боргових цінних паперів (п.п. 2 п. 5 ст. З Закону № 3480).

Підпунктом 191.1.28 п. 191.1 ст. 191 Кодексу встановлено, що до функцій контролюючих органів належить надання індивідуальних податкових консультацій, інформаційно-довідкових послуг з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Питання щодо бухгалтерського обліку ОВДП, внесення змін до облікової політики підприємства у зв’язку з придбанням ОВДП, емітованих в іноземній валюті, тавідображення курсових різниць від перерахунку курсу іноземноївалюти до гривніпри купівлі та погашенні ОВДП в бухгалтерському обліку не відносяться до компетенції ДПС.

Щодо питання коригування фінансового результату до оподаткування податком на прибуток підприємств у зв’язку із зміною курсу іноземної валюти, то згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Кодексом не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з перерахункуіноземної валюти при придбанні ОВДП та їх погашенні. Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при визначенні фінансового результату до оподаткування та відповідно об’єкту оподаткування податком на прибуток підприємств.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга статті 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами і доповненнями).

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платникам податків, якому надано таку консультацію.