Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), надає індивідуальну податкову консультацію на звернення Товариства щодо можливості набуття (збереження) юридичною особою, утвореною шляхом злиття/приєднання, статусу платника єдиного податку четвертої групи.
Товариство поінформувало, що у 2020 році є платником єдиного податку четвертої групи, планує здійснення у 2020 році приєднання/злиття з підприємством платником податків на загальній системі оподаткування, сукупна частка сільськогосподарського товаровиробництва усіх підприємств, що зливаються/приєднуються, за попередній (звітний) рік складає більше 75 відсотків.
Товариство просить надати роз’яснення чи може Товариство зберегти статус платника єдиного податку четвертої групи після злиття з підприємством на загальній системі оподаткування на 2020 рік (1); чи виникнуть у Товариства податкові зобов’язання з єдиного податку в частині земельних ділянок, набутих при приєднанні/злиті (2); чи виникне у Товариства право на включення до розрахунку доходу платника Єдиного податку коштів, отриманих від реалізації продукції, вирощеної на ділянках, що набуті при приєднанні/злитті (3).
Разом з тим, Товариство не зазначило зміст правовстановлюючих документів. Згідно з інформацією, що міститься у зверненні, Товариство на дату звернення не визначилось яким шляхом буде здійснюватися реорганізація Товариства (злиття чи приєднання) та чи буде Товариство правонаступником у разі реорганізації Товариства! шляхом приєднання. Крім того, Товариство не зазначило яка саме продукція буде набута Товариством за результатами реорганізації (продукція на власних або орендованих потужностях (площах) чи зібрана продукція на складі).
Щодо питання 1
Юридична особа може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така ос<()ба відповідає вимогам Кодексу та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному главою 1 розділу XIV Кодексу (п. 291.3 ст. 293 Кодексу).
До платників єдиного додатку четвертої групи відносяться, зокрема, юридичні особи сільськогосподарські товаровиробники незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків (п.п. 4 п. 291.4 ст. 291 Кодексу).
Згідно з п.п. 291.4.31 п. 291.4 ст. 291 Кодексу у разі, якщо сільськогосподарський товаровиробник реорганізується шляхом приєднання згідно з відповідними нормами Цивільного кодексу України, то норма щодо дотримання частки сільськогосподарського товаровиробництва, яка дорівнює 75 відсотків за попередній податковий (звітний) рік, поширюється на усіх учасників такої реорганізації.
Новоутворені сільськогосподарські товаровиробники - юридичні особи можуть бути платниками податку з наступного року, якщо частка сільськогосподарського товаровиробництва, отримана за попередній податковий (звітний) рік, дорівнює або перевищує 75 відсотків (п.п. 291.4.7 п. 291.4 ст. 291 Кодексу).
Відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесенні до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення визначений cт. 107 Цивільного кодексу України.
Згідно з частиною другою ст. 107 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред’явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення), який має містити положення про прав<рнаступництво щодо всіх зобов’язань юридичної особи, що припиняється, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов’язання, які оспорюються сторонами.
Відповідно ст. 4 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 755):
у разі злиття юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутвореної юридичної особи та державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття (частина п’ята ст. 4 Закону № 755);
у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються (частина восьма ст. 4 Закону 755).
Згідно із п.п. 2 п. 299.10 ст. 299 Кодексу реєстрація платником єдиного податку може бути анульована, зокрема, шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі припинення юридичної особи (крім перетворення) - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення.
Враховуючи викладене, у разі реорганізації Товариства шляхом злиття здійснюється державна реєстрація припинення Товариства та державна реєстрація новоутвореної юридичної особи. В день отримання від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення Товариства контролюючим органом здійснюється анулювання реєстрації Товариства платником єдиного податку.
Порядок уточнення податкових зобов’язань з єдиного податку платниками єдиного податку четвертої групи, що припиняються шляхом злиття, приєднання визначено п.п. 295.9.4 п. 295.9 ст. 295 Кодексу.
Зокрема, п.п. 295.9.4 п. 295.9 ст. 295 Кодексу встановлено, що платники єдиного податку четвертої групи, що припиняються шляхом злиття, приєднання у податковому (звітному) періоді, зобов’язані подати у період до їх фактичного припинення контролюючим Органам за своїм місцезнаходженням та місцем розташування земельних ділянок уточнену податкову декларацію.
Щодо питання 2
Відповідно до п.п. 295.9.3 п. 295.9 ст. 295 Кодексу юридичні особи, реорганізовані шляхом приєднання у звітному податковому періоді, у тому числі за набуті ними площі нових земельних ділянок, вперше сплачують податок протягом ЗО календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, в якому відбулося утворення (виникнення права на земельну ділянку), а надалі - у порядку, визначеному п.п. 295.9.2 п. 295.9 ст. 295 Кодексу.
При цьому повідомляємр, що земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України від 25 жовтня 2001 року № 2768-ІІІ зі змінами та доповненнями.
Статтями 125, 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку^ а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Права власності, користуванні земельною ділянкою оформлюються відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно зі статтею 6 Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV «Про оренду землі» право іоренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Щодо питання З
Згідно із п.п. 298.8.2 П. 298.8 ст. 298 Кодексу сільськогосподарські товаровиробники - юридичні особи, утворені протягом року шляхом приєднання, подають протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем його утворення, до контролюючих органів за своїм місцезнаходженням та за місцем розташування земельних ділянок декларацію з податку за період від дати утворення до кінця' поточного року для набуття статусу платника податку, а також усіх прав і обов’язків щодо погашення податкових зобов’язань або боргів, які передані йому як правонаступнику.
Сільськогосподарські товаровиробники при складанні Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.12.2011 № 772, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 6 квітня 2012 р. за № 510/20823, зі змінами та доповненнями (далі - Розрахунок) керуються даними бухгалтерського обліку.
Загальна сума доходу сільськогосподарського товаровиробника відображається у рядку 2 Розрахунку, сума доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції - у рядку 1 Розрахунку.
Частка сільськогосподарського товаровиробництва для цілей глави 1 розділу XIV Кодексу - це питома вага доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі його доходу, що враховується під час визначення права такого товаровиробника на реєстрацію як платника податку (п.п. 14.1.262 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари) для цілей глави 1 розділу XIV Кодексу - продукція/товари, що підпадають під визначення груп 1 - 24 УКТ ЗЕД, якщо при цьому такі товари (продукція) вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо виробником цих товарів (продукції), а також продукти обробки та переробки цих товарів (продукції), якщо вони були придбані, або вироблені на власних або орендованих потужностях (площах) для продажу, переробки або внутрішньогосподарського споживання (пп. 14.1.234 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Податкова консультація відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |