Офіс великих платників податків ДПС розглянув звернення ________ (код ЄДРПОУ _________) (далі - Товариство) від ______ №_______ (вх.№______ від _____) з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) при продажу товарів через мережу Інтернет, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
У зверненні Товариство (здійснює постачання товарів малої побутової техніки) зазначає, що планує здійснювати реалізацію товару через мережу Інтернет із доставкою товару покупцю за допомогою сторонньої кур’єрської організації та оплатою (банківською карткою або готівкою) на користь фінансової установи після отримання товару покупцем.
Фінансова установа надаватиме покупцю розрахунковий документ на прийняту оплату.
В подальшому фінансова установа перераховуватиме Товариству у безготівковій формі кошти за товар.
Товариство цікавить, чи, потрібно використовувати РРО та видавати фіскальний чек, якщо за виЩенаведеними умовами відсутня розрахункова операція у розумінні Закону прр РРО.
Закон України від 03.09.2015 № 675-VІІІ "Про електронну комерцію" (далі - Закон № 675) визначає засади діяльності у сфері електронної комерції, встановлює порядок вчинений електронних правочинів із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних систем та визначає права і обов'язки учасників відносин у сфері електронної комерції.
Так, пп.14 п.1 ст.З Закону № 675 встановлено, що реалізація товару дистанційним способом - укладення електронного договору на підставі ознайомлення покупця з описом товару, наданим продавцем у порядку, визначеному Законом №675, шляхом забезпечення доступу до каталогів, проспектів, буклетів, фотографій тощо з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем, телевізійним, поштовим, радіозв'язком або в інший спосіб, що виключає можливість безпосереднього ознайомлення покупця з товаром або із зразками товару під час укладення такого договору.
Відповідно до абзацу другого п.1 ст.13 Закону № 675 розрахунки у сфері електронної комерції можуть здійснюватися, зокрема, шляхом переказу коштів або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових та безготівкових розрахунків, а також в інший спосіб, передбачений законодавством України.
Разом з тим продавець, оператор платіжної системи або інша особа, яка отримала оплату за товар, роботу, послугу відповідно до умов електронного договору, повинні надати покупцеві (замовнику, споживачу) електронний документ, квитанцію, товарний' чи касовий чек, квиток, талон або інший документ, що підтверджує факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку (п.З ст.13 Закону № 675).
Небанківським фінансовим установам та операторам поштового зв'язку надано право на здійснення ойерацій на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків, у т.ч. операцій з приймання готівки в гривнях для подальшого її переказу за допомогою платіжних пристроїв та через пункти надання фінансових послуг.
Відповідно п.1.4 "Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті", затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22, безготівкові розрахунки - це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в кИсу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електродному вигляді.
У розрахунках, здійснених за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування (Приват 24, Монобанк, Ощад 24/7 тощо) та/або сервісів переказу коштів (Liqрау, Роrtmопе, іРау, NovаРау тощо), банківські системи дистанційного обслуговування та сервіси переказу коштів є лише каналами/інструментами, що дозволяють ініціювати такий переказ.
Згідно з роз'ясненням Національного банку України (лист від 28.11.2019 №57-0007/62082) квитанція, отримана при здійсненні розрахунку за допомогою електронних платіжних засобів, не є розрахунковим документом у розумінні Закону №265 та не підтверджує факт продажу товару (отримання послуг), а лише підтверджує ініціювання переказу коштів з рахунку держателя електронного платіжного засобу.
Правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законов України від 06.07.1995 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та поcлуг" (далі - Закон №265).
Його дія поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Встановлення норм щодої незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.
Відповідно до п.1 та п.2 ст.З Закону №265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері| торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО і з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосуванря банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця (стаття 2 Закону № 265).
Розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом № 265, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну (стаття 2 Закону № 265).
Статтею 9 Закону № 265 встановлено випадки, коли РРО не застосовуються.
Згідно із п.2 ст.9 Закону № 265 РРО не застосовуються при виконанні банківських операцій, крім операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням ПТКС, за винятком ПТКС, що дають змогу користувачеві здійснювати виключно операції з отримання коштів.
Враховуючи вищевикладене, у разі здійснення розрахунків при продажу товару виключно у безготівковій формі (шляхом переказу коштів із розрахункового рахунку покупця на розрахунковий рахунок продавця через установу банку; шляхом переказу банківською установою коштів підприємств і фізичних осіб, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунок продавця), то в такому випадку застосування РРО є не обов'язковим.
У разі якщо, покупець, використовуючи мережу Інтернет, замовив товар, і розрахунок за нього було Здійснено за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування (Приват 24, Монобанк, Ощад 24/7 тощо) та/або сервісів переказу коштів (Liqрау, Роrtmonе, іРау, NovаРау тощо), такі операції суб'єктом господарювання (продавцем) здійснюються із обов'язковим застосуванням РРО та видачею покупцю розрахункового документу встановленої форми (чек з РРО)
У випадку продажу товарів, на які встановлені гарантійні терміни, покупцю видається технічний паспорт йи інший документ, що його замінює, у яких обов'язково робиться відмітка про дату продажу та найменування суб'єкта господарювання-продавця, яка Завіряється штампом (печаткою) і підписом.
Відповідно до п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |