X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.08.2020 р. № 3175/ІПК/99-00-07-05-01-06

Державна податкова служба України розглянула Ваш запит від ..... про надання індивідуальної податкової консультації щодо застосування фізичне ю особою - підприємцем реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО) при наданні послуг в мережі Інтернет, і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.

Згідно із запитом фізична особа - підприємець є платником єдиною податку третьої групи і планує надавати послуги, які будуть розміщуватись за веб-сайті.

Чи необхідно застосовувати РРО фізичній особі-підприємцю, платнику єдиного податку третьої групи до набрання чинності Законом України від 20 вересня 2019 року № 129-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» (далі -Закон № 129) у випадку оплати послуг, наданих фізичною особою -підприємцем за допомогою платіжної системи Fоndу?

Законом України від 06 липня 1995 № 265/95 -ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчуван зя та послуг» (далі - Закон № 265) визначено правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Дія його поширюється за усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представиш ів (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункеві операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Відповідно до статті 2 Закону № 265 розрахункова операція - прийман зя від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетогів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосуван зя банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахунково го документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покуп дя або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлен зя розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримай зя покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжн зх карток, платіжних чеків, жетонів тощо (стаття 2 Закону № 265).

Згідно з пунктом 2 статті 3 Закону № 265 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій форі зі, зобов’язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Разом з тим пунктом 12 статті 9 Закону № 265 визначено, що РРО та розрахункові книжки не застосовуються, якщо в місці отримання това| ів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо).

Водночас у разі здійснення розрахунків виключно у безготівковій фор мі (шляхом переказу коштів із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку) застосування РРО є не обов'язковим.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 13 Закону України від 03 вересня 2015    №    675-VIII «Про електронну комерцію» (далі - Закон № 675) розрахунки у сфері електронної комерції можу ть здійснюватися, зокрема шляхом переказу коштів або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових та безготівкових розрахунків, а також в інший спосіб, передбачень й законодавством України.

Разом з тим, продавець, оператор платіжної системи або інша особа, яга отримала оплату за товар, роботу, послугу відповідно до умов електронною договору, повинні надати покупцеві (замовнику, споживачу) електронний документ, квитанцію, товарний чи касовий чек, квиток, талон або інший документ, що підтверджує факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку (пункт 3 статті 13 Закону № 675).

Розділом VII Положення про порядок емісії електронних платіжни к засобів і здійснення операцій з їх використанням, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 05.11.2014 № 705, встановлено, щз документи за операціями з використанням електронних платіжних засобі з (далі - ЕПЗ) та інші документи, що застосовуються в платіжних системах для платіжних операцій з використанням ЕПЗ, можуть бути в паперовій та/або електронній формі.

Під час здійснення операцій з використанням ЕПЗ у сфері електронної комерції та системах дистанційного обслуговування дозволяється формування в електронній формі документа за операцією з використанням ЕПЗ за умови доставки його користувачу.

Документи за операціями з використанням ЕПЗ мають статус первинного документа та можуть бути використані під час урегулювання спірних питань.

Разом з цим згідно з роз’ясненням Національного банку України (лист від 28.11.2019 № 57-0007/62082) квитанція, отримана при здійсненн розрахунку за допомогою ЕПЗ, не є розрахунковим документом у розумінн Закону № 265 та не підтверджує факт продажу товару (отримання послуг), є лише підтверджує ініціювання переказу коштів з рахунку держателя ЕПЗ.

Отже, при здійсненні виключно безготівкової форми оплати (шляхом переказу коштів замовниками із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку) застосування РРО є не обов’язковим.

У випадку безпосереднього отримання споживачем товарів чи послуг, в тому числі замовлених та сплачених через мережу Інтернет, суб’єкт господарювання зобов’язаний застосовувати РРО на загальних підставах та забезпечити видачу чеку РРО в місці отримання споживачем товарів (послуг).

У разі перевищення фізичною особою-підприємцем, платнику єдиного податку обсягу доходу більше 1 000 000 грн., при отриманні коштів від споживачів за реалізований товар (послуги) через платіжні системи, зокрема Fondу із застосуванням ЕПЗ за допомогою мережі Інтернет застосування РРО є не обов’язковим за умови відсутності фізичного контакту фізичної особи-підприємця платника єдиного податку та споживача, зокрема у випадку, коли фізичною особою-підприємцем платником єдиного податку надано споживану послугу та рахунок в електронному вигляді за допомогою мережі Інтернет та сплата коштів за таким рахунком і за таку послугу також здійснюється за допомогою мережі Інтернет.

У інших випадках РРО застосовується на загальних підставах згідно з вимогами законодавства.

Чи необхідно застосовувати РРО після набрання чинності законом, однак до 1 січня 2021 року, якщо дохід фізичної особи - підприємця перевищуватиме 1 000 000 гривень?

Згідно з п. 61 підрозділу 10 Інші перехідні положення розділу XX Перехідні положення Кодексу до 1 січня 2021 року РРО та/або програмні реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізичними особами - підприємцями) незалеж зо від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 000 000 гривень, крім тих, які здійснюють:

реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення.

З 1 січня 2021 року до 1 квітня 2021 року РРО та/або програмні реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізичними особами - підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 000 000 гривень, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють:

реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;

реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надан зя платних послуг у сфері охорони здоров'я;

реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;

роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД ; діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, які до така діяльність є іншою, ніж визначена пунктом 11 статті 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";

діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;

діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55 10 КВЕД);

реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

У разі перевищення платником єдиного податку другої - четвертої груп (фізичною особою - підприємцем) в календарному році обсягу доходу 1 000 000 гривень, застосування РРО та/або програмного реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим.

Застосування РРО та/або програмного реєстратора розрахункових опера дій починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.

Згідно пункту 52.2 статті 52 Податкового кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.