X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.08.2020 р. № 3201/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення  щодо порядку віднесення сум ПДВ до податкового кредиту та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, за операцією з постачання платнику податку товарів постачальником у 2017 році було складено податкову накладну, у реєстрації якої в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) було відмовлено. Надалі рішенням суду було зобов’язано ДФС зареєструвати таку податкову накладну в ЄРПН. На дату подання звернення реєстрація постачальника  платником ПДВ анульована, податкова накладна в ЄРПН не  зареєстрована.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ встановлено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ. 

Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183  ПКУ (пункт 201.8 статті 201 ПКУ).

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період (пункт 201.10 статті 201 ПКУ).

Відповідно до пункту 184.1 статті 184 ПКУ реєстрація платника ПДВ діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у відповідних випадках.

Таким чином, право на складання податкових накладних та реєстрацію їх в ЄРПН має особа, що зареєстрована платником ПДВ. На дату анулювання реєстрації платника ПДВ таке право вказаною особою втрачається.

Правила формування податкового кредиту встановлено статтею 198 ПКУ.

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг, придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 ПКУ.

Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної / розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні / розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних (пункт 198.6 статті 198 ПКУ).

Загальний термін позовної давності встановлено статтями 257 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) та 102 ПКУ тривалістю у три роки (1095 календарних днів). При цьому нормами ПКУ не передбачено будь-яких виключень щодо визначення терміну позовної давності в частині віднесення сум ПДВ до податкового кредиту, незалежно від обставин, за яких вони складаються та реєструються.

Щодо питання 1

У разі, якщо платником податку – постачальником було складено податкову накладну, але з будь-яких причин не зареєстровано її в ЄРПН, то після анулювання реєстрації платником ПДВ такий постачальник не може зареєструвати в ЄРПН таку податкову накладну.

З урахуванням норм пунктів 198.6 статті 198 та 201.10 статті 201 ПКУ платник податку – покупець може віднести суми ПДВ до податкового кредиту виключно на підставі податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН. Податкова накладна, складена постачальником товарів, але не зареєстрована в ЄРПН (у тому числі якщо постачальник не може зареєструвати в ЄРПН таку податкову накладну у зв’язку з тим, що після складання такої податкової накладної його реєстрацію як платника ПДВ анульовано), не дає права покупцю на включення покупцем сум ПДВ, зазначених у ній,  до податкового кредиту.

Щодо питання 2

Відповідно до пункту 198.6 статті 198 ПКУ суми ПДВ, зазначені у податковій накладній, складеній на платника податку-покупця, можуть бути включені до податкового кредиту такого покупця лише у разі реєстрації в ЄРПН такої податкової накладної, але не пізніше 1095 календарного дня з дати складання такої податкової накладної. Після сплину 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної суми ПДВ, зазначені у ній, не можуть бути включені до податкового кредиту.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.