Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо сплати земельного податку(далі - Податок), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що перебуває на третій групі спрощеної системи опододаткування та є власником нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці, наданої Товариству на праві приватної власності Основним видом діяльності Товариства є «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна» (код за КВЕД 68.20).
Товариство, посилаючись на п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 Кодексу у редакції Закону України від 16 січня 2020 року № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі - Закон) щодо звільнення платників єдиного податку від сплати земельного податку за земельні ділянки, що використовуються для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку)), запитує про порядок справляння Податку з 01 липня 2020 року (дата набрання чинності Закону) за земельну ділянку, на якій розташовані об'єкти нерухомості , що надаються Товариством в оренду.
Враховуючи те, що основним видом діяльності Товариства є «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна», і ця діяльність здійснюється ним на земельній ділянці, яка використовується одночасно як для зберігання та вкладування товарів (вид діяльності за кодом КВЕД 52.10 «Складське господарство»), так і для надання в оренду нерухомого майна, то враховуючи положення п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 Кодексу, Товариство з 01.07.2020 втрачає право на звільнення від сплати Податку за всю земельну ділянку.
Підставою нарахування Податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 кодексу).
У разі зміни протягом року об'єкта та/або бази оподаткування платник плати
за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни (абз. другий п. 286.4 ст. 286 Кодексу).
Податкове зобов’язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст. 287 Кодексу).
Таким чином, у Товариства по земельним ділянкам, які надаються в оренду та/або на яких розташоване нерухоме майно, що надається в оренду, виникає обов’язок
з декларування податкових зобов'язань з Податку до 20.08.2020 зі строком сплати
податкового зобов’язання з Податку за липень 2020 року - до 30.08.2020 включно незалежно від видів діяльності Товариства.
Стосовно земельної ділянки, щодо якої Товариством не оформлено відповідне право.
Кодекс визначає, що обов’язок із справляння (яке передбачає декларування та сплату зобов’язань) плати за землю настає у власників земельних ділянок та/або землекористувачів з дня виникнення права власності або права користування земельними ділянками (п. 287.1 ст. 287 Кодексу).
Таким чином, якщо відповідне право на земельну ділянку Товариством не оформлено та відомості про неї не внесені до Державного земельного кадастру обов’язок із декларування плати за землю за таку земельну ділянку у Товариства не виникає.
Водночас використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням норм земельного законодавства, зокрема в частині невиконання принципу платного використання таких земельних ділянок.
Орган місцевого самоврядування, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст.ст. 120, 125, 126 та 206 Земельного кодексу України, може порушити питання про компенсацію заівданої шкоди (ст.ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянки без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |