Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податковою кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення щодо оподаткування доходу при даруванні корпоративних прав (частки у статутному капітаїі товариства) та в межах компетенції повідомляє.
Оскільки один із учасників товариства планує подарувати свою частку в статутному капіталі товариства, то ... запитує:
- які податкові наслідки при даруванні корпоративних прав, які подать и та за якими ставками повинні сплатити;
- як визначити базу оподаткування, оскільки договір дарування є безоплатним, та хто її визначає;
- чи потрібно для цілей оподаткування проводити експертну оцінку корпоративних прав (частки у статутному капіталі);
- чи виникнуть якісь податкові зобов’язання у дарувальника або обдарованого, якщо експертна оцінка буде меншою від номінальної вартос ті частки у статутному капіталі;
- які податкові зобов’язання виникають у дарувальника при даруванні корпоративних прав;
- чи виникає інвестиційна різниця, якщо номінальна вартісіть корпоративних прав є більшою чи меншою ніж експертна оцінка.
Щодо податкових наслідків, які виникають у фізичної особи у раа дарування корпоративних прав іншій фізичній особі
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування фізичної особи - резидента є загальний місячний (річниі:) оподатковуваний дохід, до якого включається дохід у вигляді вартос і успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковуєтьс я згідно з розділом IV Кодексу (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Статтею 174 Кодексу встановлено порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав.
Відповідно до п. 174.6 ст. 174 Кодексу об'єкти дарування, зазначені в п. 174.1 ст. 174 Кодексу, зокрема об’єкти комерційної власнос і (корпоративне право), подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими IV розділом дл я оподаткування спадщини.
Згідно з п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Кодексу вартість будь-якого об'єкта дарування, що отримується у дарунок обдаровуваними, які не є членами сім'ї дарувальника першого та другого ступенів споріднення, оподатковується за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу.
Крім того, для будь-якого об’єкта дарування, що отримується у дарунок обдарованим від дарувальника-нерезидента, та для будь-якого об’єкта
2
дарування, що отримується у дарунок обдарованим-нерезидентом в д дарувальника-резидента, застосовується ставка податку 18 вІдс., визначена п. 167.1 ст. 167 Кодексу (п.п. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).
Згідно з п. 174.8 ст. 174 Кодексу якщо об'єкти, подаровані платнику податку, оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таю х об'єктів з метою оподаткування не визначається.
В інших випадках отримання доходів у вигляді дарунків об'єкте и оподаткування є оціночна вартість таких дарунків, визначена згідно з законом.
Також вказаний дохід є об'єктом оподаткування військовим зборо л (п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Отже, дохід у вигляді вартості отриманого у дарунок майна платником податку, який не є членом сім'ї дарувальника першого та другого ступеня споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах.
Щодо визначення бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходу за договором дарування
Відповідно до п. 164.1 ст. 164 Кодексу базою оподаткування є загальним оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених розділом IV Кодексу.
Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягав оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платник і податку протягом звітного податкового періоду.
До загальний місячного (річного) оподатковуваного доходу включається дохід у вигляді вартості отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV Кодексу (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
При цьому відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є обдаровувані, які отримали дарунок.
Дохід у вигляді вартості отриманого у дарунок майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню зазначається в річній податковій декларації, крім зокрема, обдаровуваних резидентів, які отримали у дарунок об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також тих резидентів, як сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів дарування.
Щодо проведення для цілей оподаткування експертної оціню корпоративних прав (частки у статутному капіталі)
Правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю (далі - товариство), порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов’язки їх учасників визначено Законе м України від 06 лютого 2018 року № 2275-VIII «Про товариства з обмежено о та додатковою відповідальністю» (далі - Закон № 2275).
Статтею 13 Закону № 2275 встановлено, що вкладом учасника товариства можуть бути гроші, цінні папери, інше майно, якщо інше не встановлено законом.
Вклад у негрошовій формі повинен мати грошову оцінку, по затверджується одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства.
При створенні товариства така оцінка визначається рішенням засновників про створення товариства.
Правові засади здійснення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні, її державного громадського регулювання, забезпечення створення системи незалежної оцінки майна з метою захисту законних інтересів держави та інших суб’єктів правовідносин у питаннях оцінки майна, майнових прав та використання її результатів визначего Законом України від 12 липня 2001 року № 2658-ІІІ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (далі - Закон № 2658).
Відповідно до ст. З Закону № 2658 оцінка, зокрема, майна - це проце с визначення його вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в ст. 9 Закону, і є результатом практичної діяльності суб’єкта оціночної діяльності.
Майном, яке може оцінюватися, вважаються об'єкти в матеріальній формі, будівлі та споруди (включаючи їх невід'ємні частини), машини, обладнання, транспортні засоби тощо; паї, цінні папери; нематеріальні активі і, в тому числі об'єкти права інтелектуальної власності; цілісні майно й комплекси всіх форм власності.
Статтею 7 Закону № 2658 визначено випадки проведення оцінки майна.
Так, оцінка майна проводиться у випадках, встановлених законодавством України, міжнародними угодами, на підставі договору, а також на вимогу однієї із сторін угоди та за згодою сторін.
Проведення оцінки майна є обов'язковим, зокрема з метою оподаткування майна згідно з законом, крім випадків визначення розміру податку при спадкуванні власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою.
Щодо податкових зобов’язань у дарувальника або обдарованого, якшо експертна оцінка буде меншою від номінальної вартості частки у статутному капіталі
Оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав, регулюється ст. 174 розділу IV Кодексу, якою встановлено різні ставки для оподаткування доходу платника податку, одержаного у вигляді дарунку, залежно від ступеня споріднення дарувальника із обдаровуваним і їх резидентського статусу, та незалежно від вартості дарунку.
Щодо податкових зобов’язань, що виникають у дарувальника при даруванні корпоративних прав;
Як вище зазначалося, відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є обдаровувані, які отримали дарунок.
Щодо виникнення інвестиційної різниці, якщо номінальна вартіеі ь корпоративних прав є більшою чи меншою ніж експертна оцінка.
Підпунктом 164.2.9 п. 164.2 ст. 164 Кодексу передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається інвестиційний прибуток від проведення таким платником операцій з цінним паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у підпунктах 165.1.40 і 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.
Порядок оподаткування інвестиційного прибутку визначено п. 170 2 ст. 170 Кодексу.
У разі якщо корпоративні права передаються у власність фізичної особи на підставі договору дарування, то положення п. 170.2 ст. 170 Кодексу не застосовується, оскільки зазначений пункт діє у разі продажу корпоративних прав.
З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства у частині оподаткування доходів фізичних осіб, кожне й конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів (матеріалів), які стосуються порушених питань.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |